Start Stylowy dzieciakCo w sklepach Fotelik samochodowy dla dziecka – poszukujemy najlepszych modeli!

Fotelik samochodowy dla dziecka – poszukujemy najlepszych modeli!

przez Patrycja Hoffmann
Fotelik samochodowy dla dziecka, najlepsze modele, jak wybrać?

W dzisiejszych czasach rzadko kto nie ma jeszcze samochodu. Poruszamy się nimi, bo tak jest szybciej, a dla większej rodzinki z pewnością taniej niż komunikacją miejską. Zresztą nie wszędzie dojedziemy autobusem. Warto więc pomyśleć o gadżetach przydatnych w podróży z maluchem. Pierwszą taką rzeczą jest fotelik samochodowy dla dziecka i to tym tematem się dzisiaj zajmiemy. Wielu rodziców staje przed ogromnym wyzwaniem, kiedy ma wybrać fotelik dla swojego maluszka. To nie jest łatwa sprawa, ale postaramy się przekazać Wam sporą dawkę wiedzy, abyście mogli jak najszybciej dostosować ten gadżet do swojego dziecka. To bardzo ważne, by był przystosowany do wieku i wagi najmłodszego członka naszej rodziny. A więc zacznijmy zbierać wszystkie informacje potrzebne przed zakupem!

Fotelik samochodowy – kilka informacji wstępnych

Na samym początku warto zaznaczyć, że dobrze dobrany fotelik samochodowy dla dziecka stanowi o bezpieczeństwie naszej pociechy. Niektórzy nierozważni rodzice biorą swoje dzieci na kolana podczas małych wyjazdów, bo przecież to niedaleko i nic się nie stanie. Tak naprawdę w każdej sekundzie jesteśmy narażeni na nieuwagę kierowców. Warto więc ograniczyć do minimum zagrożenie, które może wystąpić podczas jazdy samochodem. Każdy rodzic, który zabiera swojego malucha w podróż autem musi mieć fotelik! Niech to będzie jedna z tych niezbędnych rzeczy, dzięki których będziemy mogli poczuć się spokojnie i zagwarantujemy także przyjemną i bezpieczną podróż naszemu dziecku! Już na samym początku spełnijmy ten prawny obowiązek i przygotujmy fotelik dla naszej pociechy. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że musi być prawidłowo zamontowany i dobrany odpowiednio do dziecka. Czy to znaczy, że fotelik nie powinien być używany i koniecznie musi być kupiony w sklepie?

Fotelik – czy możemy wybrać używany?

W internecie znajdziemy mnóstwo ofert sprzedaży używanych już fotelików samochodowych. Rodzice często decydują się na taki zakup, gdyż jest to spora oszczędność pieniędzy. Nie ma się co dziwić, ale czy fotelik samochodowy dla dziecka może być używany? Zdecydowanie odradzamy tę opcję. Przede wszystkim pamiętajcie, że to, co było już kiedyś użyte mogło też być w jakiś sposób uszkodzone. Nikt nie ma pewności, czy fotelik nie przydał się przy innym wypadku, a tym samym czy działa w prawidłowy sposób. Być może pojawiły się jakieś mikropęknięcia, które w wyniku dalszego stosowania mogą okazać się niebezpieczne! Nigdy nie będziemy mieli także możliwości dopasowania fotelika do potrzeb dziecka (w przypadku zakupu tego z drugiej ręki), ponieważ będzie to model przeznaczony dla innego malucha. Stąd takie sceptyczne podejście do używanego modelu. A te zakupione kilka lat temu mogą być już przestarzałe i być skonstruowane w zupełnie inny sposób niż te obecnie.

Kategorie fotelików

Zacznijmy od szybkiego przeglądu fotelików samochodowych. Przede wszystkim nie należy zapominać, że takie akcesorium musi być dostosowane nie tylko do wagi, ale też do wieku i wzrostu dziecka. Niemniej jednak to właśnie waga jest tym podstawowym kryterium, który zazwyczaj zapisywany jest na metkach. Fotelik samochodowy dla dziecka ma przypisane 5 grup. Pierwsza z nich nazywana jest grupą 0 i przystosowana jest dla niemowląt o wadze nie większej niż 10 kg. Grupa 0+ to niemowlęta do 13 kg. Grupa I dla niemowląt do 18 kg. Grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg i grupa III dla dzieci o wadze do 36 kg. Tak przedstawia się najprostszy podział, którym zwykle kierują się rodzice. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić ile waży maluszek. Nieodpowiedni rozmiar do wymiarów dziecka spowoduje, że maluch nie będzie miał zapewnionego bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. A to naprawdę istotne!

Montaż i dodatkowe informacje

Bardzo ważną wiadomością jest sposób montowania fotelika. To jest sprawa, której nie możemy przeoczyć. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić informację o sposobie montowania takich gadżetów. Na każdej ze stron internetowych, a także na opakowaniach i instrukcjach obsługi znajdziemy taką wiadomość. Dodatkowo warto wiedzieć, że dziecko powinno mieć zapięte zarówno pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, jak i te zamontowane bezpośrednio w samochodzie. Koniecznie muszą być zapięte dość ciasno, nie ma mowy o zwisaniu. Pasy powinny także opierać się na ramionach, co będzie wygodne i zapewni maluchowi dodatkową ochronę. Nie wolno zapominać także o tym, by nigdy, pod żadnym pozorem, ani na momencik nie wyciągać maluszka z fotelika podczas jazdy! Fotelik samochodowy dla dziecka jest jedynym zabezpieczeniem, a bez niego dziecko nie jest w stanie sobie poradzić podczas wypadku czy stłuczki. A to jak wiemy zdarza się nawet najlepszym! Niby są to sprawy banalne, a jednak nie każdy o nich pamięta.

Wybrane modele fotelików

Mówić można wiele, ale tak naprawdę każdy rodzic poszukuje konkretnych produktów, na które chce zwrócić uwagę. Przygotowaliśmy więc kilka propozycji, które zasługują na to, by się z nimi zapoznać.

Fotelik samochodowy dla dziecka Liam Plus 0-18 kg marki Lionelo

To model przeznaczony już dla maluszków. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić wysokie bezpieczeństwo naszym dzieciom. Został on zatwierdzony i certyfikowany przez Lux Control, a więc mamy pewność, że spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Oprócz tego wspaniała i łatwa w obsłudze regulacja oparcia SleepWell, dzięki której można przewozić dziecko w pozycji półleżącej. Dodatkowo możemy także wybrać, czy dziecko ma jechać tyłem czy przodem do kierunku jazdy. Więcej zalet? Oczywiście! Głęboki zagłówek, miękki fotel wyłożony podwójną pianką EPE, która z łatwością absorbuje wstrząsy i gwarantuje pełen komfort. Dzięki niemu każda podróż stanie się dla maluszka przyjemnością. Występuje w ośmiu różnorodnych kolorach, a nowoczesne wzornictwo sprawia, że taki fotelik samochodowy dla dziecka spodoba się każdemu.

Fotelik samochodowy dla dziecka, najlepsze modele, jak wybrać?

Fotelik samochodowy dla dziecka Sport Turbofix 9-25 kg marki Caretero

To propozycja dla nieco większych dzieci. Caretero Sport TurboFix cechuje się przede wszystkim sportowym wzornictwem, wysokim poziomem bezpieczeństwa i wygodą dla maluchów. Może być zamontowany w systemie ISOFIX, albo tradycyjnym pasem bezpieczeństwa, standardowo przodem do kierunku jazdy. Posiada szeroki zakres nachylenia oparcia, a więc można je regulować tak, by najmniejsi członkowi naszych rodzin mogli usadowić się w dogodnej pozycji. Regulacja odbywa się na sześciu poziomach. Warto także wspomnieć, że ma nagłówek zintegrowany z oparciem, co może wpłynąć pozytywnie na komfort podczas jazdy. Stabilna konstrukcja i wysoka jakość pozwolą na używanie go przez długi czas. Z łatwością można go czyścić, ponieważ fotelik wykonany jest z tkaniny siateczkowej i delikatnego weluru.

Fotelik samochodowy dla dziecka, najlepsze modele, jak wybrać?

Fotelik samochodowy dla dziecka Rodi Airprotect AP 15-36 kg marki Maxi-Cosi

To jeden z tych fotelików samochodowych dla starszaków. Holenderska firma Maxi Cosi postarała się o to, by jak najlepiej dostosować takie akcesorium do potrzeb rodziców i dziecka. Do montażu są konieczne standardowe pasy bezpieczeństwa. Możliwe jest jedynie zamontowanie przodem do kierunku jazdy. Zagłówek z systemem AP chroni głowę dziecka i jest w stanie zmniejszyć ryzyko urazu nawet do 20%! Regulowana wysokość i szerokość sprawią, że fotelik będzie można dostosować do potrzeb dziecka w podanym przedziale kilogramowym. Łatwa do czyszczenia tapicerka, która jest niezwykle przyjemna w dotyku. Model ten spełnia normy bezpieczeństwa ustalane przez unijnych specjalistów. Dość istotną informacją jest możliwość zarejestrowania produktu na stronie producenta w ciągu trzech miesięcy od zakupu, dzięki czemu można cieszyć się nieograniczoną gwarancją.

Fotelik samochodowy dla dziecka, najlepsze modele, jak wybrać?

Podsumowanie

Fotelik samochodowy dla dziecka ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy będzie dobrze dopasowany do malucha, ale też do samochodu. Przed zakupem upewnij się, czy akurat ten model można stabilnie i z łatwością zamontować w każdym aucie. W innym wypadku może się okazać, że pasy samochodowe nie są odpowiednio naciągnięte lub są zbyt krótkie. To naprawę istotne informacje, dlatego też należy w pierwszej kolejności zapoznać się właśnie z nimi.

A czy Wy podróżujecie ze swoimi maluchami autem? A może pierwsza wycieczka jest jeszcze przed Wami?

You may also like

Zostaw komentarz