Start LifestyleDzieciak po godzinach Co to są żłobki bliskościowe?

Co to są żłobki bliskościowe?

przez Redakcja

Jesteś rodzicem malucha i zastanawiasz się, czy warto posyłać swoją pociechę do żłobka? A może po prostu interesuje cię tematyka związana z rozwojem i wychowywaniem dzieci? Jeśli tak, to z pewnością zainteresują cię żłobki bliskościowe. Czym charakteryzują się takie placówki, jakie idee im przyświecają i czym różnią się one od tradycyjnych żłobków? O tym poniżej.

Niewielkie grupy i nacisk na indywidualizm

W żłobkach bliskościowych tworzone są niewielkie grupy maluchów, tak, żeby opiekunowie i opiekunki mogli nawiązywać z dzieckiem bliższą relację. Każde dziecko rozwija się w innym tempie, ma inne potrzeby i przyzwyczajenia. Pracownicy żłobków bliskościowych mają tego świadomość. Dlatego też, w takich żłobkach nie ma odgórnie narzuconych pór drzemek, ani konieczności przyprowadzania wyłącznie maluchów, które już nie są karmione przez matkę.

Opiekunowie zwracają dużą uwagę na zachowanie i potrzeby każdego dziecka, tak, by możliwe było, jak najefektywniejsze wspieranie go. Niewielkie grupy wspierają budowanie więzi między dziećmi a opiekunami, co znacząco ułatwia wychowywanie maluchów.

Brak systemu kar i nagród

Wydaje ci się, że maluchy potrzebują nagradzania i karcenia, żeby zrozumieć, co jest dobre, a co złe? Nic bardziej mylnego! Zbytnie nagradzanie dzieci może sprawić, że zaczną mieć bardzo roszczeniowe podejście. A dodatkowo, od małego uczy dzieci, że warto stawać do tzw. wyścigu szczurów. Z kolei karcenie, szczególnie publiczne, może być dla dziecka traumatycznym doświadczeniem, które będzie się kładło cieniem na jego życiu przez wiele następnych lat. Dlatego w żłobkach bliskościowych nie stosuje się systemów kar i nagród.

Zamiast nich, opiekunowie i opiekunki rozmawiają z dziećmi, tłumacząc im, które zachowania są dobre, a które nie. Poprzez spokojną rozmowę i tłumaczenie maluchowi zasad życia w społeczeństwie, można osiągnąć znacznie więcej. Chociażby dlatego, że nawiązując relację z dzieckiem, jesteśmy w stanie zdobyć zaufanie malucha i zbudować autorytet.

Wychowywanie na samodzielnych ludzi ze zdrową samooceną

To, na jakich dorosłych wyrosną dzieci, jest zależne od bardzo wielu czynników. Jednym z najbardziej znaczących jest to, w jakim otoczeniu będą przebywać od najmłodszych lat. Czy będą się czuły bezpieczne i zaopiekowane, czy wręcz przeciwnie?

Bliskościowe żłobki w Warszawie tworzą dzieciom bezpieczną przestrzeń, w której maluchy są w stanie poznawać świat i swobodnie się rozwijać, wyrażając się w najlepszy dla nich sposób. Pracownicy żłobków bardzo dbają o to, żeby współpracować z rodzicami dzieci. Tak, żeby ich metody wychowawcze były zgodne z metodami rodziców. Dzięki temu maluch dostaje spójny przekaz i łatwiej mu się odnaleźć.

W żłobkach bliskościowych panuje przekonanie, że dzieci wiedzą, co jest dla nich w danej chwili najlepsze. Dlatego wybory maluchów odnośnie do aktywności i zabawek, są akceptowane i wspierane. Dziecko chce się bawić samochodzikami? Świetnie! Woli się zdrzemnąć? Też dobrze! Brak sztywnych schematów daje maluchom przestrzeń, która jest niezbędna do budowania swojej samodzielności i zdrowej pewności siebie.

 

You may also like

Zostaw komentarz