Start Stylowy dzieciakCo w sklepach Czy na dziecku można oszczędzać i wykorzystać rzeczy od starszej pociechy – krótkie rozważania o bezpieczeństwie, ale i nie marnowaniu pieniędzy

Czy na dziecku można oszczędzać i wykorzystać rzeczy od starszej pociechy – krótkie rozważania o bezpieczeństwie, ale i nie marnowaniu pieniędzy

przez Redakcja

Kolejne dziecko w drodze to zarazem radość i troska, bo przecież wydatki znacznie się zwiększają. Warto zatem zastanowić się czy można jakoś zaoszczędzić i wykorzystać rzeczy od starszej pociechy. Poznajcie nasze rozważana na temat bezpieczeństwa i nie marnowania pieniędzy. Zobaczycie, że nie musi być wcale tak źle, bo są takie rzeczy, które ewidentnie warto odłożyć do późniejszego możliwego wykorzystania. Dlatego warto dwa razy się zastanowić, zanim sprzedacie komuś przydatne akcesoria czy rzeczy.

Ubranka, bo przecież kupowanie nowych jest nieekologiczne

Absolutnie możesz oszczędzić na dziecięcych ubraniach, bo noszenie używanych, jeśli nie są znoszone nikomu ujmy nie przynosi. Oczywiście dziecko z czasem może się buntować, że nosi ubrania po starszym rodzeństwie. Wtedy możesz powiedzieć mu nieco o ekologii, choć pewnie ten argument do niego nie trafi. Ale na pewno na pierwszym etapie życia, kiedy jeszcze nie mówi bądź też wykonuje polecenia, ubranka używane się sprawdzą. W końcu pajacyków, rampersów czy body nigdy za wiele. Najpierw musisz zweryfikować czy pozostawione rzeczy na coś się nadają, czy nie są już przetarte na szwach czy w innych miejscach. W końcu szmaty dziecku nie chcesz zakładać. Wtedy takie bawełniane ciuszki nadadza się tylko na szmaty. W ten sposób jeszcze je wykorzystasz, w myśl stylu ekologicznego. Z pewnością i tak dostaniesz sporo nowych ciuszków od odwiedzającej Cię rodziny, więc pewnie dziecko będziesz mieć do dyspozycji dla dziecka zarówno te używane, jak i nowe.

Fotelik samochodowy, jeśli był użytkowany bezwypadkowo, a między dziećmi jest niewielka różnica wieku

Możesz pod pewnymi warunkami, a właściwie wieloma zaoszczędzić na foteliku samochodowym po starszym dziecku. Jeśli między dziećmi jest mała różnica wieku czyli rok lub dwa, fotelik był eksploatowany tylko rok lub dwa lata, a dodatkowo nie jest przechowywany w wilgotnej piwnicy, czy na strychu przygnieciony masą rzeczy, to znaczy masz pewność, że materiał nie ucierpiał, to możesz go użyć dla młodszego dziecka. Oczywiście musisz zastanowić się jaki jest Twój styl jazdy, czy fotelik nie przeżył wielu gwałtownych hamowań (nie mówimy o wypadkach czy kolizjach bo wiadomo, że wtedy ewidentnie jest do wyrzucenia) i czy bezpieczeństwo fotelika na tym nie ucierpiało.

Wózek 3w1, a przynajmniej dwie jego części na pewno się przydadzą

Niewątpliwie akcesoriami, które wielu rodziców przechowuje dla ewentualnego rodzeństwa dziecka są wózki 3w1. Taki model, przynajmniej gondola, jak również wózek spacerowy na pewno się przydadzą, bo z fotelikiem bywa różnie, o czym już wspomnieliśmy. Oczywiście i tutaj musisz mieć gwarancję bezpieczeństwa, to znaczy sprawdzić opony, jeśli są pompowane, a także jakość hamulców. Czy znajdziesz miejsce gdzie możesz taki wózek w razie czego podreperować? Jeśli tak, to świetnie, tylko wiedz, że wymiana niektórych elementów może być kosztowna i wtedy musisz przekalkulować czy bardziej nie opłaca Ci się zakup nowego wózka. Wszystko zależy od tego jak intensywnie wózek poprzednio był użytkowany, bo np. wózek do joggingu ma prawo być nieco wyeksploatowany i parę rzeczy trzeba w nim podkręcić czy nawet wymienić.

Na butach nie oszczędzaj! One powinny być nowe ze względów higienicznych i ortopedycznych, chyba, że…

Koślawienie stóp, kolan, płaskostopie, choroby grzybiczne – czy wiesz, że te dolegliwości dziecko może otrzymać „niejako w spadku po starszym rodzeństwie”, jeśli nosi po nim używane buty? To samo zresztą tyczy się wszelkich modeli używanych czy to z lumpeksu czy po kuzynostwie. Nie ważne „jakie stopy w nich chodziły”, zawsze jest to niehigieniczne i ze szkodą dla prawidłowego rozwoju stóp czy prawidłowego sposobu poruszania się. Dlatego przenigy nie oszczędzaj na obuwiu, chyba, że kupiłaś buty, których dziecko nie zdążyło wykorzystać, bo szybciej urosła mu stopa, a szczęśliwym zrządzeniem losu młodsze dziecko akurat dorosło do takiego rozmiaru. Używana wkładka w bucie jest wyrobiona, zatem stopa nie będzie w odpowiedniej pozycji. Włożenie nowej wkładki może nieco pomóc, ale jednak to nie będzie to samo co nowe buty dopasowane do dziecięcych stóp. Powody zostały przez nas wymienione już w pierwszym zdaniu.

Jest wiele elementów na których możesz zaoszczędzić i w ten sposób wydać nieco mniej na drugie dziecko niż na pierwsze. Na pewno należą do nich wózki 3w1. Oczywiście musisz mieć miejsce na przechowywanie stelaża, gondoli i wózka spacerowego. Przyda się również przechowanie mebli, czyli choćby dziecięcego łóżeczka i przewijaka i warto znaleźć na rozebrane na części elementy miejsce, choćby w dużej szafie.

You may also like

Zostaw komentarz