Start LifestyleDzieciak po godzinach Gry komputerowe dla dzieci są niebezpieczne?

Gry komputerowe dla dzieci są niebezpieczne?

przez Patrycja Hoffmann
Gry komputerowe dla dzieci, wady i zalety

Na rynku pojawiają się praktycznie każdego dnia nowe gry komputerowe. Spora ich część przygotowana jest dla dzieci w różnym wieku. Wielu rodziców chętnie kupuje takie propozycje dla swoich maluchów, inni są ogromnymi przeciwnikami i nie wyobrażają sobie sytuacji, w której ich dziecko siada do komputera tylko po to, by bezcelowo klikać w klawiaturę. Pojawia się więc pytanie, czy gry komputerowe są faktycznym zagrożeniem dla dzieci? Przekopaliśmy internet w poszukiwaniu gier, które mogą pomóc w edukacji malucha, a także tych, o których warto zapomnieć. Postanowiliśmy zestawić także wady i zalety korzystania z tego rodzaju gier oraz mamy kilka wskazówek dla rodziców, którzy nie wiedzą jak podjąć ten temat ze swoimi pociechami.

Gry komputerowe – kilka słów o powstaniu

Jest to rodzaj oprogramowania, które jest przeznaczone nie tylko do celów rozrywkowych, ale także edukacyjnych. Zazwyczaj wymaga umiejętności zręcznościowych lub logicznych. Początek gier datuje się na rok 1947, ponieważ właśnie wtedy wynaleziono analogowy symulator pocisku rakietowego. Przełomowa była jedna połowa wieku XX, kiedy to powstała seria akademickich produkcji, które zostały uznane za gry komputerowe. Jednak do masowego obiegu weszły dopiero za sprawą gry symulującej tenisa stołowego Pong, która powstała w 1972 roku, dzięki przedsiębiorstwu Atari. Prawdziwym hitem okazało się także wejście na rynek branżowy japońskiego Nintendo. Wielki sukces przyniosła wtedy konsola Nintendo Entertainment System, dzięki której konkurencja podjęła rywalizację w walce o szczyt. Dziś gry komputerowe są dostępne nie tylko na płytach, ale także online, co zapewnia łatwy dostęp i rozrywkę dla całych rodzin. Jednak czy o taką zabawę nam chodzi?

Ciemna strona gier komputerowych

Zacznijmy od wad, w końcu je łatwiej jest zauważyć podczas tego typu rozrywki. Wiele gier posiada elementy agresji i przemocy, przed którymi chcemy chronić dziecko, co oczywiście nikogo nie dziwi. Dobór gry jest obowiązkiem rodzica, bo tylko dorosły będzie wstanie stwierdzić, jaka gra przeznaczona jest dla jego dziecka. Może też się okazać, że nasza pociecha zatraca dystans, między światem realnym, a tym przedstawionym w grze. Oddziaływanie na psychikę może być bardzo duże, co można zobrazować przykładem: skoro postacie w grach potrafią latać, to może ja też potrafię? Wiele razy słyszało się w mediach o próbach sprawdzenia takich umiejętności przez dzieci. Jeśli gry komputerowe staną się jedyną rozrywką to skutki tego mogą być daleko idące: zły wpływ na wzrok, wady postawy, a w późniejszym czasie odizolowanie od przyjaciół. Każdą z takich przyjemności należy kontrolować: zarówno jeśli chodzi o czas grania, jak i treści zawarte w grach.

Pozytywy gier komputerowych

To wcale nie jest tak, że gry komputerowe nie mają żadnych zalet. Mają i to całkiem sporo! Rozważna gra, która nie trwa pięciu godzin może przynieść sporo korzyści. Po pierwsze uczą koncentracji i to zarówno w propozycjach logicznych jak i zręcznościowych. Świetne jest to, że dzieci ćwiczą swoją spostrzegawczość i rozwijają myślenie analityczne. Co więcej, w grach edukacyjnych dzieci mogą znaleźć odpowiedzi o otaczającym je świecie. Zaowocuje to w przyszłości, ponieważ nie będą to nudne zdania przekazywane w szkole, czy książkach, tylko wiedza z kolorowego ekranu, którą znacznie łatwiej przyswoić. Doskonałym argumentem „za” jest także ćwiczenie koordynacji na linii ręka – oko. Jest to możliwe dzięki operowaniu jednocześnie myszką, czy klawiaturą oraz obserwowaniu tego, co dzieje się na ekranie. Nie wspominamy już o takich błahych sprawach jak nauka literek na klawiaturze, liczenia punktów w grze, orientacja w przestrzeni i wyznaczanie kierunków. Jeśli Twoje dziecko lubi gry komupterowe, możesz zachęcić je do stworzenia własnej gry na kursie programowania dla dzieci. Takie zajęcia nie tylko rozwijają kreatywność, ale pozwalają na opanowanie podstaw programowania poprzez zabawę już od 7 roku życia. 

Zadania rodzica

W kwestii gier komputerowych dla dziecka to rodzic powinien mieć decydujące zdanie. Jesteśmy za tym, żeby dzieci rozwijały swoje umiejętności w posługiwaniu się komputerem, ale na tyle, na ile pozwolą rodzice. Każdą grę, w którą gra maluch trzeba dokładnie skontrolować. Najlepiej samodzielnie przejść kilka etapów, by wiedzieć, że nie ma w niej żadnej agresji, zachowań erotycznych lub wskazujących na to, że na przykład substancje zabronione są w stanie sprawić, że poczujemy się lepiej. Dorośli muszą także ograniczać czas na przyjemności, a tym samym grania na komputerze. Rodzic jest zobowiązany przed zakupem gry sprawdzić także wiek przeznaczenia i walory edukacyjne gry. Każda pozycja może czegoś nauczyć, w zależności od tego na jakiej edukacji nam zależy. Być może dobrym rozwiązaniem będą gry multiplayer, angażujące więcej niż jedną osobę! Wtedy rodzice i dzieci wspólnie będą mogli odkrywać kolejne etapy gier!

Top 3 gry komputerowe dla Twojego dziecka!

Przygotowaliśmy 3 gry, które powinny spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wszystkie z nich „przemycają” walor edukacyjny w formie zabawy! Sprawdźcie poniżej:

Zabawa i Nauka: Bystry umysł 3-6 lat

To zbiór gier edukacyjnych, który sprawia, że dziecko musi wytężyć swój umysł. Będzie ćwiczyć zręczność, sprawność i zapamiętywanie, przez co łatwiej będzie im pojmować wiedzę. Świetnym rozwiązaniem jest to, że gra posiada kilka stopni trudności, dlatego będzie mogła być wykorzystana w przyszłości. W programie są przygotowane także karty, które można wydrukować. Na nich zawarte są dodatkowe ćwiczenia dla najmłodszych! Cena to około 20 złotych, a cała gra zapisana jest w języku polskim.

Gry komputerowe dla dzieci, wady i zalety

Mądra Głowa: Przedszkolak 4-7 lat

Tematem przewodnim są Wesołe Pojazdy, czyli mieszkańcy świata Mądrej Głowy. Gra wyróżnia się tym, że można w niej poznawać miasto, odkrywać jego różne rejony, a przy tym wiele się nauczyć. Gry komputerowe zawarte na tej płycie uczą kolorów, zręczności, zapamiętywania, spostrzegawczości! Efektem z pewnością będzie rozwój potencjału intelektualnego u przedszkolaków. Maluchy nauczą się wielu przydatnych umiejętności, które będą mogły wykorzystać w przyszłości. Będzie to doskonała zabawa dla całej rodziny, bo dziecko być może poprosi o pomoc! Spróbujcie zagrać razem!

Gry komputerowe dla dzieci, wady i zalety

Matma na Wesoło 5-7 lat i 8-11 lat

Ten pakiet zawiera dwa programy, dla dwóch różnych kategorii wiekowych. Maluch z łatwością wkroczy w świat matematyki i będzie rozwijał swoje zdolności. Matematyka w tej grze to nie tylko liczby – to także diagramy, figury geometryczne, kąty. Dzieci z łatwością zrozumieją wszystkie zasady, dzięki dodatkowym, multimedialnym lekcjom. One też są załączone do programu. Atrakcyjność tej gry pozwoli na edukację, w sposób łatwy, szybki i przyjemny! Zdecydowanie jesteśmy na tak, jeśli chodzi o tę propozycję. Koszt to około 30 złotych.

Rywalizacja (nie) na pierwszym miejscu

Cenną nauką, które dziecko może wyciągnąć w czasie gry jest umiejętność rywalizacji. Do tego dołączą dwa bardzo istotne aspekty: wygrana i przegrana. Już od początku należy tłumaczyć maluchowi, że wygrana jest dobra i przyjemna, ale nie jest obowiązkiem. Nie może być też dążeniem do celu za wszelką cenę. Kiedy dzieci wygrywają, czują się pewnie. Zdobywają dużo śmiałości i chcą piąć się coraz wyżej. I nic w tym złego, ale od samego początku należy tłumaczyć, że nie zawsze można wygrać. Czasami pojawia się także przegrana. Nie jest to porażka, tylko kolejne, ważne doświadczenie, z którym dziecko musi nauczyć się obchodzić. Najważniejsza jest zasada fair play, czyli uczciwej gry, bez oszukiwania i utrudniania innym. To cenna lekcja dla każdego malucha, który może być mocno zasmucony, kiedy pierwszy raz świadomie przegra i nie przejdzie kolejnego etapu. 

You may also like

3 komentarze

Marcela 23 lutego 2018 - 18:50

Chciałam napisać, że komputery są złe, że dzieci mają mało ruchu ,zero przyjaciół ale z drugiej strony wyganiać dzieci na smog…? Już sama nie wiem, co gorsze… 🙂

Odpowiedz
Sami 23 lutego 2018 - 20:25

W sumie jeśli dobrze zorganizujemy dzieciom czas przed komputerem to mogą go dobrze wykorzystać! Komputer i gry nie oznaczają jedynie złych rzeczy.

Odpowiedz
Czesław 23 lutego 2018 - 22:11

Zgadzam się, trzeba iść z duchem czasu! W dzisiejszych czasach, komputer jest tym, czym kiedyś długopis – czyli pierwszą potrzebą!

Odpowiedz

Zostaw komentarz