Start LifestyleDzieciak po godzinach Haptonomia – moc dotyku w ciąży

Haptonomia – moc dotyku w ciąży

przez Redakcja

Chcesz tulić i głaskać za każdym razem swój rosnący brzuszek? Rób to, co podpowiada Ci instynkt! Niesamowita moc dotyku pojawia się już od pierwszych chwil, kiedy dowiadujesz się o ciąży. Dlatego pozwól sobie i swojemu partnerowi na dotykanie i masowanie brzuszka. Dzięki temu budujcie wspólnie więź z maleństwem w brzuchu, przeżywajcie ze sobą niezapomniane chwile, które scalają waszą więź.

Poznaj zalety dotyku w ciąży

Dotyk ma bardzo duże znaczenie w życiu każdego człowieka. Pozwala na wydzielanie się hormonów szczęścia, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Haptonomia to świadomy dotyk, którego celem jest nawiązanie relacji z nienarodzonym dzieckiem. Pełna koncentracja na dziecku w czasie takiego masażu pozwala wyczuć nawet najmniejsze sygnały. Dotyk pełen miłości i uczucia wzmaga przywiązanie i rozwija ciekawość. Dziecko dotykane przez brzuch czuje się akceptowane i bezpieczne.
Dziecko przez powłoki brzuszne może wyczuć ciepło dłoni i na nie reagować. Maluszek wyczuwa, że głaszczesz brzuch i potrafi poznać, że to ty, a nie ktoś inny dotyka brzucha! Dodatkowo możesz mówić i śpiewać do brzucha, jest to kolejna forma komunikacji z twoim maleństwem. Dziecko odbiera bodźce dźwiękowe już od 16. tygodnia ciąży (przez skórę), a w 24. tygodniu ma już wykształcony aparat słuchowy. Dotyk potrafi także zrelaksować mamę maluszka i obniżyć jej stres. Taki dotyk sprzyja także nawiązaniu relacji pomiędzy dzieckiem a przyszłym ojcem. To rodzaj namacalnego kontaktu, który istotnie wpływa na budowanie tej więzi.

BabyMama.pl to miejsce stworzone przez kobiety dla kobiet. Sklep oferuje wszystko, czego może potrzebować kobieta w ciąży, w czasie porodu, oraz po narodzinach dziecka.

Naucz dziecko zabawy w kopnięcia

Dziecko czuje, gdzie są przyłożone dłonie rodziców i może pokazać, że reaguje na dotyk, poruszając się w łonie mamy. W późniejszych tygodniach ciąży dziecko może nawet odpowiedzieć kopnięciem. Już ok. 20. tygodnia można dziecko nauczyć zabawy w kopanie. Gdy poczujesz kopnięcie, delikatnie poklepuj brzuch w tym miejscu, mówiąc „Dobre dziecko, kopnij jeszcze raz”. Zdaniem lekarza, który wymyślił taką metodę, dziecko już po dwóch tygodniach wie, o co chodzi, i kopie ponownie. Daje to ogromną satysfakcję rodzicom i jest źródłem komunikacji z dzieckiem.

Dziewięć miesięcy, które spędza maleństwo w brzuchu, to okres, kiedy możemy się przygotować na powiększenie rodziny. To czas, w którym można wpływać na rozwój maleństwa za pomocą dotyku, który stanowi bodziec rozwojowy. Warto zatem sięgnąć po tak prosty sposób na zbudowanie więzi, jakim jest dotyk. Świadomy dotyk pomaga na pozytywne przejście okresu porodu i połogu, dlatego warto to robić jak najczęściej!

You may also like

Zostaw komentarz