Start LifestyleKącik zabawkowicza Instrumenty muzyczne dla dzieci – rozwijająca zabawa, czy gra na nerwach?

Instrumenty muzyczne dla dzieci – rozwijająca zabawa, czy gra na nerwach?

przez Patrycja Hoffmann
Instrumenty muzyczne dla dzieci, wady i zalety instrumentów

Od razu zacznijmy od konkretu – który z rodziców nie marzy o chwili spokoju? Pewnie chcielibyście napić się w końcu ciepłej kawy, zdążyć na autobus i zrobić pranie. Nie zawsze jest to możliwe, kiedy w domu jest małe dziecko. Zazwyczaj to jemu staramy się poświęcić sporo naszej uwagi. I nic w tym dziwnego, w końcu jest to nasze oczko w głowie, które obdarzamy ogromną ilością miłości. Niemowlakom i przedszkolakom chcemy dostarczyć także jak najwięcej wrażeń, a tym samym staramy się kupować różnego rodzaju zabawki. Instrumenty muzyczne dla dzieci są jednymi z nich. Maluchy uderzają w bębenek, wciskają klawisze organków i stukają w cymbałki. Ile razy zastanawialiście się, czy to był dobry pomysł? Zamiast pięknej muzyki dostarczyliście sobie niezłej gry na nerwach. Czy aby na pewno instrumenty muzyczne powinny pojawić się w waszym domu?

Muzyka w życiu dziecka

Muzyka odgrywa naprawdę dużą rolę przede wszystkim w rozwoju dziecka. I zapewne potwierdzą to mamusie, które nosiły maluszki w swoich brzuszkach jednocześnie słuchając muzyki. Bo prawda jest taka, że jeśli mama słuchała pewnych utworów podczas ciąży to dziecko szybciej potrafiło się uspokoić, słysząc znane i lubiane dźwięki. Nie bez powodu instrumenty muzyczne dla dzieci są przygotowane do użycia już od najmłodszych lat. Samodzielne tworzenie dźwięków pobudzi kreatywność maluchów i sprawi, że efekty artystycznej, czy też muzycznej edukacji w przyszłości będą znacznie lepsze. Muzyka może bowiem pomagać w rozwoju zdolności nie tylko intelektualnych, ale przede wszystkim emocjonalnych. Pomaga także w zapamiętywaniu i tworzeniu bogatszej wyobraźni. Niestety nauka gry na instrumentach trochę trwa, dlatego rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i na początek wybrać zabawkowe propozycje. Tym samym zachęcicie dziecko do poznawania nowych obszarów edukacji.

Wpływ instrumentów muzycznych na dzieci

Zdecydowanie są to jedne z najbardziej rozwojowych zabawek, jakie można kupić w sklepie. Każde propozycje mają swoje wady i zalety, ale instrumenty muzyczne dla dzieci powinny być polecane wszystkim rodzicom. Spokojnie, prawdopodobnie w kilka dni nie zrobimy z dziecka gitarzysty, czy pianisty, ale możemy pomóc w rozwoju i współpracy półkul mózgu. Dodatkowo wyzwalają w dzieciach kreatywność. Wpływają pozytywnie na koncentrację oraz koordynację. Te elementy wiążą się zaś z nauką cierpliwości i wytrwałości, a więc dokładnie tego, czego chcemy nauczyć dziecka. Instrumenty muzyczne dla dzieci są łatwe do opanowania dla dorosłych, ale dla maluchów już niekoniecznie. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i pozwalać naszym pociechom ćwiczyć dokładnie tyle, ile będą tego potrzebowały. Nigdy jednak nie zmuszajcie ich do grania na instrumentach. Muzyka ma być przyjemnością, a nie smutną koniecznością i realizowaniem ambicji rodziców.

Instrumenty prawdziwe, czy zabawki?

Spokojnie, instrumenty muzyczne dla dzieci mogą zaczynać się od tych, do kupienia w sklepie z zabawkami. Maluchy poznają wtedy możliwości, jakie płyną z korzystania z instrumentów. Poziom trudności powinien być dostosowany do wieku dziecka. Na pewno wszelkiego rodzaju bębenki, grzechotki sprawdzą się u mniejszych dzieci, natomiast gitary, cymbałki i instrumenty klawiszowe polubią dzieci nieco starsze. Pamiętajmy, że na początku jest to jedynie zabawa, a nie wybieranie życiowej drogi. Rodzice mogą jednak uczestniczyć w pierwszej edukacji muzycznej. W internecie znajdziemy najróżniejsze instrukcje informujące jak grać na zabawkowych instrumentach, by wydawały spójne dźwięki tworzące muzykę. Warto też zadawać pytania maluszkom – czy wiedzą co to za instrument, czy chciałyby spróbować gry na prawdziwym bębnie, perkusji, flecie bądź harmonijce. Takie przygotowanie malucha do tego, że instrumenty muzyczne mogą wydawać dźwięki tworzące prawdziwą muzykę może przynieść sporo korzyści w przyszłości.

Które instrumenty muzyczne kupić dziecku?

Tak naprawdę z każdego instrumentu jesteśmy w stanie wydobyć dźwięki. Niech to jednak nie będą zabawki typowo elektroniczne, gdzie dziecko nie musi w żaden sposób się wysilać. Lepiej, gdyby wielokrotnie uderzało w bębenek, niż naciskało guzik, który sam wyda melodię. Przygotowaliśmy listę barwnych i kolorowych zabawek, które Twoje dziecko powinno poznać!

Drewniany flet

To jeden z najprostszych instrumentów, wykorzystywany już w przedszkolach. Może mieć wiele kolorów, ale to nie ma tak dużego znaczenia. Ważne są bowiem dźwięki wydobywające się ze środka. Przyda się na zajęciach z rytmiki. Jeśli będziecie chcieli poćwiczyć w domu to oczywiście nie będzie z tym najmniejszego problemu, bo rodzice równie szybko nauczą się grać na tym instrumencie. To koszt około 50 złotych, ale jest to zabawka z drewna, która posłuży nawet kilka lat.

Instrumenty muzyczne dla dzieci, wady i zalety instrumentów

Tamburyno

Kiedyś było bardzo popularnym instrumentem, dziś już nieco zapomniane. Świetnie wpływa na wykształcenie wrażliwości muzycznej u dziecka. Pozwala na wybijanie rytmu, dzięki czemu maluch zauważy na jakich zasadach tworzona jest muzyka. Tamburyno poprawia także koncentrację, gdyż wymaga skupienia się na utrzymywaniu stałego rytmu. Ten instrument muzyczny dla dziecka jest przystosowany od mniej więcej 3. roku życia.

Instrumenty muzyczne dla dzieci, wady i zalety instrumentów

Cymbałki

To rozwiązanie i dla chłopca i dla dziewczynki. Dobrze byłoby, gdyby każda z płytek posiadała inny kolor, aby tworzenie melodii stało się łatwiejsze. Wydają przepiękne, delikatne i wysokie dźwięki. Mogą mieć najróżniejsze skale, chociaż odpowiednia dla dziecka rozpoczynającego przygodę z muzyką będzie siedem lub osiem stopni w skali. Jeśli dziecko ma problem z zapamiętywaniem, a mimo tego cały czas próbuje gry na cymbałkach, to na każdej płytce warto jest napisać nutki, które ułatwią zabawę. Sprawdzą się dla dzieci powyżej 7 roku życia.

Instrumenty muzyczne dla dzieci, wady i zalety instrumentów

Bębenek

A to coś, co nada się na pierwszy instrument dla malucha. Jest bardzo popularny i może zachęcić dziecko do gry na innych instrumentach. Spowoduje rozbudzenie zmysłu słuchu oraz wyważenie mocnych i delikatnych uderzeń, które wywołają inne dźwięki. To będzie naprawdę wspaniała zabawa i pierwsza nauka muzyki! Co więcej, w pewnym momencie maluch pozna co to rytm i w jaki sposób go wystukiwać.

Instrumenty muzyczne dla dzieci, wady i zalety instrumentów

Harmonijka

To już wyższa szkoła jazdy, dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani edukacją muzyczną malucha. Instrumenty muzyczne dla dzieci, takie jak na przykład harmonijka, wymagają przecież ogromnego skupienia na tym, co robimy. Zwykłe dmuchanie będzie na nic, natomiast umiejętne wydobywanie dźwięków sprawi, że już po krótkim czasie popłyną w Waszym domu piękne melodie!

Instrumenty muzyczne dla dzieci, wady i zalety instrumentów

Jednak gra na nerwach?

Przygotuj się na to, że w momencie pojawienia się instrumentów muzycznych w domu, nawet tych zabawkowych zrobi się niemały hałas. Nie denerwuj się i daj dziecku czas na zabawę. To naprawdę świetnie wpłynie na rozwój jego mózgu, koncentracji i zdolności manualnych! Każdy kiedyś się uczył, a więc tę naukę potraktuj z uśmiechem!

You may also like

Zostaw komentarz