Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak być dobrym rodzicem?

Jak być dobrym rodzicem?

przez Redakcja
jak być dobrym rodzicem

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym co znaczy być dobrym rodzicem? Co należy robić i jaką postawę przybrać, by jak najlepiej wychować swoje dzieci? Oprócz standardowych przykazań – kochaj, rozmawiaj, tłumacz, a nie krzycz i nie bij – jest jeszcze kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę w dzieciństwie, by nasze dziecko wyrosło na mądrego mężczyznę, czy mądrą kobietę, z wartościowymi podstawami wyniesionymi z domu. Więc – jak być dobrym rodzicem?

Utwórz rytuały rodzinne

Posiadanie wyjątkowych zwyczajów daje Tobie i Twojemu dziecku możliwość nawiązania kontaktu, niezależnie od tego, co się dzieje.
Gotowanie wspólnego posiłku, czytanie każdej nocy opowieści, wspólne pielenie w ogródku, granie w ulubioną grę planszową – to są rodzaje rytuałów, które dzieci uwielbiają. Bądź kreatywny: jeden z ojców, którego znam, nabrał zwyczaju „golenia” ze swoim 5-letnim synkiem każdego ranka, dając mu piankę i zabawkę. Inny wstaje wcześniej w każdy piątek, aby zabrać córkę na śniadanie, zanim wyruszą do pracy i szkoły. To naprawdę nie ma znaczenia, czym jest twój rytuał, o ile jest to coś, co oboje lubicie. Ważne jest, abyś nadal to robił, nawet gdy jesteś sfrustrowany swoim dzieckiem. To nie jest przywilej, który odbierasz jako karę. To coś świętego, co robisz, każdej nocy, każdego tygodnia lub każdego miesiąca, jako sposób na nawiązanie nierozerwalnej więzi między wami.

Poznaj osobowość swojego dziecka

jak być dobrym rodzicem

Istotą bycia wspaniałą mamą lub tatą jest poznanie temperamentu swojego dziecka i dostosowanie stylu rodzicielskiego do tego, aby wziąć to pod uwagę. Każde dziecko jest inne – nawet w tej samej rodzinie. Jeśli rozumiesz indywidualną osobowość każdego dziecka i traktujesz to dziecko w sposób, który najbardziej mu odpowiada, zminimalizujesz konflikt. Prosty przykład: Jeśli masz bardzo aktywne dziecko, powinieneś unikać aktywnych zajęć w godzinach wieczornych, ponieważ utrudnia mu to zaspanie w łóżku o właściwej porze. Zamiast tego zorganizuj spokojne zajęcie, które pomoże mu się wyciszyć. Im lepiej dostosujesz się do dziecka, tym mniej konfliktów będzie.

Bądź dobrym wzorem dla swojego dziecka


Każdej nocy rodzice powinni zadać sobie pytanie: „Jeśli moje dziecko miałoby nauczyć się czegoś z mojego dzisiejszego zachowania, to co by to było?” Prawdopodobnie najczęstszą pomyłką dla matek i tatusiów jest to, że mówimy jedno i robimy coś innego. Dajemy naszym dzieciom wykłady na temat samokontroli i cierpliwości, a następnie wybuchamy, gdy wpadniemy w korek jadąc do pracy. Mówimy im, żeby nie plotkowali, a potem odwracamy się i robimy to samo. Zachęcamy ich, aby byli uczciwi, a następnie oszukujemy na kasie biletowej w sprawie wieku dziecka, by zapłacić mniej. To nie znaczy, że rodzice muszą być doskonali. Każdemu z nas zdarza się wyładować swoje frustracje na dziecku, kiedy rano za długo zbiera się do przedszkola, a my za późno wstaliśmy z łóżka i zaraz spóźnimy się do pracy. Jednak nie można tego tak zostawić – powinieneś wrócić później i powiedzieć: „Myliłem się, że tak na ciebie krzyczę, powinienem być spokojniejszy, przepraszam”. Czyniąc to, uczysz swoje dziecko wagi szacunku i przebaczenia. Jeśli masz do czynienia z trudną sytuacją, musisz pozwolić dziecku zobaczyć, że robisz co w twojej mocy, by sobie z nim poradzić. Kiedy przyznasz się do trudności („Wszyscy martwimy się, ponieważ tatuś stracił pracę, ale wszystko będzie w porządku”), pokazujesz dziecku, że możesz poradzić sobie z trudnymi czasami – i to pomoże mu nauczyć się robić podobnie.

Zachęcaj do odkrywania nieznanego

Dzieci uwielbiają odkrywać; jest to istotną częścią tego, jak się uczą. Kiedy rodzice ciągle mówią: „Nie rób tego” lub „Trzymaj się z daleka od tego”, dzieci uczą się być nieśmiałe i przestraszone nieznanym. Dzieci, które otrzymują wiele zachęcających słów od swoich rodziców, gdy odkrywają nowe rzeczy, będą chwytały życie za rogi. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest upewnienie się, że świat Twojego dziecka sprzyja eksploracji. Po pierwsze, zabezpiecz swój dom przed dziećmi, aby mogły swobodnie poruszać się bez zranienia. Następnie – zwróć uwagę na codzienną rutynę i upewnij się, że zawsze będą dostępne nowe rzeczy do odkrycia. Baw się z dzieckiem kocami z różnych tkanin w szafie. Pozwól odkrywać różne produkty spożywcze. Zabierz je do bibliotek, parków, ogrodów zoologicznych i muzeów. Jeśli zachęcisz dziecko do bycia aktywnym odkrywcą jako dziecko, będzie ono uczyć się przez całe życie.

Ustaw wyraźne granice

jak być dobrym rodzicemDzieci rozwijają się, kiedy dorastają w domu, który ma strukturę, ograniczenia i zasady. Jednak wielu rodziców popełnia błąd polegający na przekładanie swoich odczuć dotyczących zasad na swoje dzieci. Jako dorośli nie lubimy, gdy ludzie mówią nam, co mamy robić, i uważamy, że nasze dzieci będą reagować negatywnie na zasady. Ale dzieci potrzebują rodziców, którzy potrafią narzucać granice – i nie rezygnować z nich.
Nie mówię, żeby tworzyć reguły tylko po to, żeby udowodnić, że jesteś szefem. Ważne jest ustalenie limitów z dobrego powodu i wyjaśnienie ich dzieciom w sposób pełen miłości i troski. Badania pokazują, że posiadanie zasad i struktury sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i uczy samokontroli i samodzielności.

Spraw, by dla dziecka czas spędzony z rodziną był priorytetem

W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na to, aby dzieci miały cały czas zorganizowany. Gdy dzieci mają już 3 lub 4 lata, zapisujemy je na zajęcia gimnastyczne, lekcje muzyki, drużyny sportowe i wiele innych. Obawiamy się, że nasze dzieci zostaną w tyle, jeśli nie będą uczestniczyć w tym, co robią inni. Więc staliśmy się sługami naszych dzieci – jeżdżąc z nimi tu i tam, planując nasze życie wokół ich planu zajęć. Myślę, że ważniejsze jest, aby czas rodzinny był dla ciebie i Twoich bliskich ważniejszym priorytetem, niż ciągłe dbanie o indywidualne zajęcia każdego. Zjedzcie obiad jako rodzina, nawet jeśli oznacza to, że twoje dziecko nie będzie w stanie pójść na trening piłkarski. Dzieci powinny mieć czas także dla dziadków i innych krewnych. Potrzebują również czasu, kiedy wszyscy mogą po prostu odpocząć i być razem jako rodzina. Więzy rodzinne są kotwicą dla dzieci: ich działania będą przychodzić i odchodzić, ale relacje rodzinne będą trwać całe życie.

You may also like

Zostaw komentarz