Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak dbać o dziecięce zęby?

Jak dbać o dziecięce zęby?

przez Redakcja
jak dbać o zęby dziecięce
 • Kiedy należy zaplanować pierwszą wizytę mojego dziecka u dentysty?
 • Czy mój 3-latek powinien czyścić zęby nicią dentystyczną?
 • Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego?


Wielu rodziców ma trudności z oceną potrzebnej opieki dentystycznej. Wiedzą, że chcą zapobiegać próchnicy, ale nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. Oto kilka wskazówek, które pomogą wam odpowiedzieć na pytanie – jak dbać o dziecięce zęby.

jak dbać o zęby dziecięce

Kiedy dzieci powinny zacząć szczotkować zęby?

Dobra pielęgnacja zębów zaczyna się przed pojawieniem się pierwszego zęba dziecka. To, że nie widzisz zębów, nie oznacza, że ​​ich tam nie ma. Zęby zaczynają się tworzyć w drugim trymestrze ciąży. Po urodzeniu dziecko ma 20 zębów podstawowych, z których niektóre są w pełni rozwinięte w szczęce. Oto, kiedy i jak dbać o te małe śmigłowce:

 • Nawet zanim Twoje dziecko zacznie ząbkować, przecieraj dziąsła czystą, wilgotną pieluszką tertową, aby usunąć szkodliwe bakterie.
 • Gdy twoje dziecko będzie już miało zęby, szczotkuj je szczoteczką do zębów dla niemowląt. Użyj wody i niewielkiej ilości pasty do zębów z fluorem (wielkości ziarna ryżu). Jeśli używasz pasty do zębów dla dzieci bez fluoru, utrzymuj ją w tej samej ilości, ponieważ nadal chcesz zminimalizować pastę do zębów, która została połknięta.
 • Około 2 roku życia dziecko powinno nauczyć się pluć podczas szczotkowania.
 • Dzieci w wieku od 3 lat powinny używać tylko pasty do zębów z fluorem o wielkości groszku.
 • Podczas szczotkowania zawsze nadzoruj dzieci poniżej 8 roku życia, ponieważ są one bardziej skłonne do połykania pasty do zębów oraz niedbałego szczotkowania.

Próchnica butelkowa – groźna przypadłość niemowląt

Nawet u niemowląt może rozwinąć się próchnica, jeśli nie praktykuje się dobrych nawyków żywieniowych. Uśpienie dziecka z butelką może być wygodne, ale może zaszkodzić zębom dziecka. Kiedy cukry z soku lub mleka pozostają na zębach dziecka przez wiele godzin, mogą osadzać się na szkliwie, tworząc stan zwany próchnicą butelkową. Pierwszymi objawami próchnicy butelkowej są przebarwienia zębów przednich. Dzieci z ciężkimi przypadkami mogą mieć rozwiniętą próchnicę butelkową pod postacią wielu ubytków, czarnych zepsutych zębów, czy nawet utratą zębów.

Rodzice i opiekunowie dzieci powinni pomagać młodym dzieciom w ustalaniu konkretnych czasów picia każdego dnia, ponieważ ssanie butelki przez cały dzień może być równie szkodliwe dla młodych zębów. Zachęca się dzieci w wieku 6 miesięcy do zmiany butelki na kubek niekapek (ze słomką lub twardym ustnikiem). W wieku 12 miesięcy będą już miały zdolności motoryczne i koordynację, aby samodzielnie korzystać z kubka.

Kiedy dzieci powinny odwiedzać dentystę?

jak dbać o zęby dziecięce

Zaleca się, aby dzieci przychodziły do ​​dentysty na pierwsze urodziny. Podczas tej pierwszej wizyty dentysta wyjaśni właściwe techniki szczotkowania i nitkowania oraz wykona pierwszy przegląd, podczas gdy dziecko siedzi na kolanach rodzica.

Te wizyty mogą pomóc we wczesnym znalezieniu problemów i pomóc dzieciom przyzwyczaić się do wizyt u dentysty, dzięki czemu będą mniej obawiać się, że będą się starsze. Rozważ zabranie dziecka do dentysty, który specjalizuje się w leczeniu dzieci. Dentyści dziecięcy są przeszkoleni w radzeniu sobie z szerokim zakresem problemów związanych ze zdrowiem zębów u dzieci. Wiedzą również, kiedy skierować cię do innego rodzaju specjalisty, takiego jak ortodonta, aby skorygować zgryz lub chirurga ustnego w celu wyrównania szczęki.

Jeśli dziecko wydaje się być zagrożone ubytkami lub innymi problemami, stomatolog może zacząć stosować miejscowy fluorek nawet przed wyrżnięciem się wszystkich zębów. Fluor utwardza ​​szkliwo zębów, pomagając w zapobieganiu najczęstszej dziecięcej chorobie jamy ustnej – ubytkom zębowym (zwanym również próchnicą zębów).

Jak możemy zapobiegać próchnicy?

Ubytki powstają, gdy bakterie i jedzenie pozostawione na zębach po jedzeniu nie są usunięte. Kwas zbiera się na zębie, zmiękczając jego szkliwo, aż do powstania dziury – lub ubytku. Oto sposób na zatrzymanie ubytków:

 • Zacznij od dobrych nawyków ustnych. Naucz dzieci szczotkować zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem i regularnie stosować nić dentystyczną.
 • Zapewnij wystarczającą ilość fluoru. Regularne stosowanie fluoru wzmacnia szkliwo, utrudniając przenikanie kwasu. Większość past do zębów zawiera fluor, ale sama pasta do zębów nie zapewnia pełnej ochrony zębów dziecka. Uważaj jednak, ponieważ zbyt dużo fluoru może powodować przebarwienia zębów.
 • Ogranicz lub unikaj niektórych pokarmów. Cukierki, soki, słodycze (zwłaszcza lepkie gumowate cukierki, gumowate żelki) mogą niszczyć szkliwo i powodować ubytki. Jeśli twoje dzieci jedzą te pokarmy, poproś je, aby wypłukały usta lub umyły zęby po jedzeniu, aby zmyć cukier. To samo dotyczy przyjmowania słodzonych płynnych leków: zawsze myj dzieciom zęby lub choć przepłucz im usta.
 • W miarę wzrostu stałych zębów dziecka dentysta może zapobiegać próchnicy, nakładając cienką warstwę żywicy (zwanej uszczelniaczem) na zęby tylne, gdzie wykonuje się większość żucia. Ta powłoka ochronna zapobiega osiadaniu bakterii w trudno dostępnych szczelinach zębów trzonowych. Ale upewnij się, że dzieci wiedzą, że szczeliwa nie zastępują dobrego szczotkowania i regularnego nitkowania.

Jakie problemy stomatologiczne mogą wystąpić?

Jeśli jesteś podatny na próchnicę lub chorobę dziąseł, twoje dzieci również mogą być narażone na większe ryzyko. Czasami nawet najlepsze nawyki szczotkowania i nitkowania nie mogą zapobiec ubytkom. Zadzwoń do swojego dentysty, jeśli dziecko skarży się na ból zęba, co może być oznaką ubytku wymagającego leczenia.

W rzadkich przypadkach, zazwyczaj w przypadku bardziej skomplikowanej procedury dentystycznej, dentysta zaleci stosowanie znieczulenia ogólnego. Rodzice powinni upewnić się, że specjalista, który podaje lek, jest wyszkolonym anestezjologiem lub chirurgiem ustnym przed wyrażeniem zgody na procedurę. Nie bój się zadawać pytań dentystom.

Regularne kontrole i dobra higiena jamy ustnej mogą pomóc w zapobieganiu tego rodzaju intensywnej pracy dentystycznej. Zachęcaj też dzieci do używania ochraniacza na zęby podczas uprawiania kontaktowego sportu, co może zapobiec poważnym urazom zębów.

You may also like

Zostaw komentarz