Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak ubrać niemowlaka na pierwszy wiosenny spacer?

Jak ubrać niemowlaka na pierwszy wiosenny spacer?

przez Redakcja

Kiedy po długiej i mroźnej zimie w końcu dni zaczynają się wydłużać, a słońce przyjemnie grzeje wiele osób decyduje się na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Opcji jest sporo – rower, rolki czy nawet zwykły spacer to doskonałe sposoby na dotlenienie organizmu. Jeśli jesteś rodzicem niemowlaka, zdecydowanie warto przygotować wózek i ruszyć na przechadzkę z maluszkiem! Wczesna wiosna to idealny moment na pierwsze wyprawy z dzieckiem, ale trzeba go odpowiednio do tego przygotować. Przemyślany ubiór maluszka ma bowiem tak samo istotne znaczenie co wózek. Jesteś ciekaw, jakie stylowe i wygodne ubranka dla noworodka i niemowlęcia warto wybrać na pierwszy spacer tej wiosny? Sprawdź!

Wczesna wiosna – czy to dobry moment na spacer z niemowlakiem?

Wiosna czy jeszcze zima? Marzec i kwiecień to miesiące, które potrafią zaskakiwać – jednego dnia cieszymy się słońcem i ciepłem, a następnego temperatura spada do zera, z nieba sypie śnieg, a w myślach przypominamy sobie święta, które dopiero co obchodziliśmy.

Wiosną każdy dzień to niespodzianka, a aura zmienia się w mgnieniu oka. Przygotowując się na spacer z małym dzieckiem, często odczuwamy pewien dysonans. Jak ubrać malucha, skoro jeszcze wczoraj było zimno, a dzisiaj temperatura skoczyła do góry i świeci słońce? Warto pamiętać o jednej, istotnej zasadzie – dziecko ubieramy zawsze odpowiednio do aktualnej pogody, niezależnie od pory roku.

Pora roku przestaje mieć znaczenie, gdy w lutym temperatura wynosi 20 stopni. Wtedy nie wciska się malucha koniecznie w kombinezon zimowy, tylko ubiera się go zgodnie z panującymi warunkami na zewnątrz.

Stylowe i wygodne ubranka dla noworodka i niemowlęcia na wiosenny spacer

Rodzice, których maleństwa pojawiły się na świecie wiosną, praktycznie od pierwszych chwil  w domu mogą już planować spacery ze swoimi maluchami. Trzeba jednak mieć cały czas na uwadze, że ta pora roku potrafi być kapryśna, a warunki atmosferyczne mogą zmieniać się błyskawicznie – w momencie wyjścia z domu słońce może świecić, ale za krótką chwilę pojawi się nieprzyjemny wiatr lub deszcz. Dlatego warto być dobrze przygotowanym i pamiętać o właściwym ubraniu swojej pociechy. Na wszelki wypadek, gdyby temperatura niespodziewanie spadła, warto zabrać do wózka dodatkowy kocyk.

Liczba warstw ubrania dla noworodka na spacer zależy od aktualnej temperatury panującej na zewnątrz. Kiedy dni są chłodniejsze, zaleca się ubranie dziecka „na cebulkę” – zgodnie z zasadą, że niemowlak powinien być ubrany w  jedną warstwę więcej niż dorosły. Dodatkowo zawsze warto mieć przy sobie koc lub śpiworek.

Standardowy ubiór na spacer wiosną dla noworodka obejmuje zazwyczaj trzy warstwy:

  • pierwsza warstwa – body wykonane z bawełnianego materiału i półśpiochy lub pajacyk.
  • druga warstwa – spodnie, bluza bądź sweterek.
  • trzecia warstwa – kurtka lub ocieplany pajac, a także czapeczka.

W przypadku drzemki dziecka podczas spaceru zawsze warto okryć je kocykiem, aby rączki i nóżki malucha nie zmarzły.

Przegrzewanie się malucha – zwróć uwagę na te objawy!

Przegrzewanie dzieci to poważny problem, szczególnie widoczny na początku wiosny. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak niezdrowe i potencjalnie niebezpieczne może być przegrzewanie niemowlęcia. Spocony maluch jest bardziej podatny na infekcje, ponieważ przegrzany organizm ma trudności z prawidłową termoregulacją, co może prowadzić do obniżenia odporności. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do udaru.

Zwróć uwagę na te objawy:

  • zaczerwieniona skóra,
  • nadmierna potliwość,
  • oznaki zmęczenia i drażliwość,

Jeśli je zauważysz, to znak, że maluchowi jest za ciepło. Koniecznie zdejmij mu jedną lub dwie wierzchnie warstwy. Choć wielu rodziców nadal sprawdza temperaturę dziecka na buzi czy rączkach, to jednak nie jest to najlepszy sposób oceny, czy maluch jest przegrzany, czy nie. Miejsca te wychładzają się najszybciej, ale jest to zjawisko naturalne i niekoniecznie wskazuje na to, że maluch jest przemarznięty. Kluczowym obszarem do oceny jest jedynie kark, który dostarcza wiarygodnej informacji na temat tego, czy dziecko jest odpowiednio ubrane.

You may also like

Zostaw komentarz