Start LifestyleDzieciak po godzinach Kubek niekapek i pierwsze próby samodzielnego picia

Kubek niekapek i pierwsze próby samodzielnego picia

przez Patrycja Hoffmann
Kubek niekapek, jak wybrać najlepszy, gdzie kupić kubek niekapek

Maluszki bardzo szybko chcą być samodzielne. Nim rodzice się obejrzą już mają ochotę podnieść szklankę, wyciągają rączki do jedzenia, chcą też używać zastawy stołowej dokładnie tak samo, jak rodzice. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ obserwują świat i wszystko co się dzieje wokół nich. Kubek niekapek będzie doskonałym produktem do nauki samodzielnego picia. Wybór nie jest jednak łatwy, bo na rynku pojawiają się setki coraz to nowych propozycji! Jedne z nich są lepsze, ze względu na funkcjonalność i tworzywa, z których zostały wykonane, inne nieco gorsze, gdyż są niestabilne, nie mają uchwytów i wcale nie ułatwiają dzieciom korzystanie z takiej opcji kubka. Na szczęście z łatwością można odnaleźć te, które są warte uwagi. Z chęcią podpowiemy Wam gdzie szukać!

Kubek niekapek – nie kapie?

Kubek niekapek najczęściej jest wykorzystywany w momencie, gdy chcemy odstawić karmienie butelką i szukamy ciekawej alternatywy. Są to specjalnie przystosowane kubki, które posiadają blokadę zapobiegającą wylewaniu się wszelkiego rodzaju płynów. Kiedy maluszek zbyt mocno przechyli swój kubek to nic się nie stanie, a dziecko się nie obleje. Prawdziwe cudo, prawda? Dodatkowo wiele modeli ma uchwyty do trzymania, które ułatwiają małym rączkom stabilizację kubka. Niestety takie przyjemności mogą kosztować fortunę, niezależnie od tego, jakiej są jakości. Nie zawsze droższy, znaczy lepszy, dlatego rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, by nie tracić pieniędzy niepotrzebnie. Przede wszystkim musimy wiedzieć jak wygląda najlepszy kubek i jakie posiada elementy. Później czas zastanowić się nad łatwością czyszczenia, a także nad wiekiem dziecka, w jakim powinno rozpocząć swoją samodzielną przygodę z kubkiem niekapkiem.

Jaki powinien być kubek niekapek?

Kilka najważniejszych szczegółów na które warto zwrócić uwagę, zanim weźmiemy pierwszy lepszy kubek niekapek. Przy początkowych podejściach do takiego gadżetu dziecko musi mieć ułatwione zadanie. Do tego będą niezbędne uchwyty do trzymania. Tak samo ważna jest końcówka, czy inaczej ustnik, na którym dziecko układa wargi. Musi być miękki, najlepiej silikonowy, wypukły z każdej strony i dobrze byłoby, gdyby nie posiadał żadnych wycięć. To ma ogromny wpływ na zgryz malucha. Kolejnym elementem jest pokrywka, która mogłaby być zakręcana. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której spryt malucha pozwoli mu na to, by otworzył kubek niekapek. Rodzice zwracają także szczególną uwagę na obecność odpowietrzacza. To istotne, ponieważ bez niego dziecko szybko nałyka się powietrza, co w konsekwencji prowadzi do bólu brzuszka. A tego prawdopodobnie chciałby uniknąć każdy rodzic.

Czyszczenie kubka

Pewnie wielu rodziców chwyci się teraz za głowę. Co może być trudnego w czyszczeniu takiego kubka, że trzeba o tym napisać? Otóż to naprawdę istotna sprawa. Łatwość mycia takiego naczynia powinna być jednym z priorytetów! Przede wszystkim dlatego, że w resztkach wszystkiego, co spożywamy bakterie rozmnażają się w zaskakującym tempie. Dokładne wyczyszczenie każdego elementu zapewni dziecku przyjemność z picia. Skąd mamy wiedzieć, czy łatwo zadbać o higienę propozycji, którą chcecie kupić? Już wyjaśniamy. Należy zajrzeć pod spód zakrętki i sprawdzić jak wyglądają blokady. Jeśli od razu widzimy skomplikowaną budowę ustnika to raczej marne szanse, że uda nam się go wyczyścić tak dokładnie, jakbyśmy chcieli. Warto więc zapamiętać: im prostsza konstrukcja blokady „dziubka” tym łatwiej będzie go utrzymać w czystości. Dzięki temu maluszek nie będzie musiał próbować resztek z ostatniego soczku owocowego.

Od kiedy zacząć stosować kubek niekapek?

Jak zwykle zdania rodziców, podczas wprowadzania wszelkiego rodzaju nowości, są podzielone. Kubek niekapek wiąże się zazwyczaj z odstawieniem butelki, a więc jest to niemała zmiana dla dziecka. Są rodzice, którzy mówią, że powinien być to element zaskoczenia, inni zaś twierdzą, że malucha należy stopniowo przyzwyczajać do nowości. Jaki jest więc idealny wiek? Na rynku znajdują się bowiem propozycje z oznaczeniem już od 3. miesiąca życia dziecka! A my skłaniamy się ku opcji, by kubek niekapek został wprowadzony mniej więcej po sześciu miesiącach życia. Niech to będzie zamiennik dla butelki, która towarzyszy maleństwu od początku. Prawdopodobnie jest tak, że każdy rodzic musi samodzielnie określić moment, w którym chciałby wprowadzić do życia dziecka taką zmianę i naukę samodzielności.

Kilka ciekawych propozycji

Kubek niekapek jest już powszechnie dostępnym akcesorium. Sprawdźcie jakie modele są polecane dla dzieci i jakie posiadają właściwości.

Kubek niekapek HeroSippy (140 ml)

Pierwsza propozycja jest naprawdę bardzo prosta. Posiada odłączane uchwyty, miękki ustnik, który jest delikatny dla ząbków i dziąseł dziecka, szczelną pokrywkę. Ma on specjalne zabezpieczenie, dzięki któremu tylko gdy dziecko pije wydostaje się z niego płyn. Szeroki otwór ułatwia mycie, a stabilna podstawka nie pozwoli, aby kubek niekapek przewrócił się przy postawieniu. Można go myć w zmywarce. Co więcej jest kompatybilny z pojemnikiem HeroStorage, a więc do kubka można schować wtedy jakieś małe przekąski dla dziecka. Posiada gwarancję przez 24 miesiące.

Kubek niekapek, jak wybrać najlepszy, gdzie kupić kubek niekapek

Kubek niekapek Difrax z miękkim ustnikiem (250 ml)

Przystosowany jest dla dzieci od 6 miesiąca życia. Maluch nie musi odchylać głowy mocno do tyłu, co zapewnia sprawne picie. Ciekawym rozwiązanie jest zaworek, który pozwala na regulację szybkości płynięcia płynów. Można więc wybrać opcję wolną na pierwsze próby picia z kubka lub szybką dla starszaków. Ma zdejmowany uchwyt i można go myć w zmywarce, co znacznie ułatwia zadanie. Kubek został zaprojektowany wspólnie z logopedami, co jest jego dodatkową zaletą. Oprócz tego ma specjalny kształt, który pozwala wpływać napojom bezpośrednio do ustnika.

Kubek niekapek, jak wybrać najlepszy, gdzie kupić kubek niekapek

Kubek niekapek Brother Max

Już sam kształt pozwala zauważyć, że ta propozycja jest inna niż wszystkie. To doskonały kubek zarówno dla maluszków, które żegnają się z butelką, jak i dla starszych dzieci. Kubek może być stosowany na 4 różne sposoby i rośnie wraz z dzieckiem. Jest to naprawdę świetna inwestycja, ponieważ będzie nam służył bardzo długo. Kubek jest lekki, posiada miękki smoczek i uchwyty przystosowane do tego, by maluszkom łatwiej było go trzymać. Ma także profil pochylony do przodu, co sprawia, że samodzielne picie staje się sprawniejsze.

Kubek niekapek, jak wybrać najlepszy, gdzie kupić kubek niekapek

Zanim zdecydujesz się na kubek niekapek

Rodzice, którzy chcą zdecydować się na kubek niekapek nie powinni tej zmiany wprowadzać drastycznie. Dziecko zna butelkę, ale nie wie czym jest kubek. Z pewnością od razu zauważy różnicę, a więc będzie potrzebowało też czasu na przyzwyczajenie. Jedne dzieci szybciej polubią się z kubkiem, inne nie od razu staną się wielbicielami takiego rozwiązania. Testujcie różne kubki, aż znajdziecie taki, który będzie odpowiedni, a picie z niego stanie się przyjemnością!

You may also like

1 komentarzy

Maja 23 listopada 2018 - 15:18

Jak dla mnie bezkonkurencyjny jest kubek firmy NUK, dokładnie – First Choice z uchwytami. Moje dziecko zalapalo picie z tego kubeczka już pierwszego dnia użytkowania ????

Odpowiedz

Zostaw komentarz