Start Artykuł sponsorowany Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci – troska o bezpieczeństwo małych sportowców

Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci – troska o bezpieczeństwo małych sportowców

przez Redakcja

Masz aktywne dziecko, które rwie się do uprawiania sportu? Zatroszcz się o jego zdrowie i pomóż mu trenować bezpiecznie, minimalizując ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów zdrowotnych. Jak to zrobić? Pomogą w tym laboratoryjne badania sportowe dla dzieci. Dowiedz się, dlaczego są tak ważne, kiedy jest optymalny czas na ich wykonanie oraz gdzie możesz je wykonać.

Dlaczego warto wykonywać laboratoryjne badania sportowe u aktywnych dzieci?

Sport z reguły przynosi wiele korzyści dla zdrowia i prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka. Dzięki aktywności fizycznej dziecko wzmacnia układ ruchu, łatwiej utrzymuje prawidłową masę ciała, wspiera odporność organizmu i zachowuje prawidłową postawę ciała.

Należy jednak mieć na uwadze takie kwestie, jak możliwości organizmu dziecka oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. W przeciwnym razie intensywne uprawianie sportu przez dzieci może nieść ryzyko wystąpienia pewnych problemów, takich jak np.:

 • zaburzenia funkcji wątroby i nerek;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • zaburzenia hormonalne;
 • niedobory witamin i minerałów oraz ich ewentualne powikłania.

Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci, wykonywane regularnie, umożliwią dokonanie oceny zdrowia aktywnego dziecka oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą być związane z uprawianiem sportu.

O czym powiedzą wyniki laboratoryjnych badań sportowych dla dzieci?

Na podstawie wyników laboratoryjnych badań sportowych dla dzieci, lekarz będzie w stanie wykryć ewentualne problemy zdrowotne, które mogą być przeciwwskazaniem do uprawiania sport, lub wydać stosowne zalecenia dotyczące odpowiedniej diety i intensywności treningu.

Wdrożenie zaleceń lekarza pomoże dziecku trenować bezpieczniej, obniżając ryzyko ewentualnych problemów zdrowotnych. Konsultacja wyników ze specjalistą może być podstawą do ustalenia odpowiedniego planu treningowego czy zmiany diety. To z kolei pomoże zapobiegać efektowi przetrenowania, a także obniży ryzyko odniesienia kontuzji czy wystąpienia innych problemów zdrowotnych.

Jak często zaleca się wykonywanie laboratoryjnych badań sportowych u dzieci?

Laboratoryjne badania sportowe u dzieci warto wykonać, jeszcze zanim pociecha zacznie uczęszczać na treningi wybranej dyscypliny. Następnie warto powtarzać je każdorazowo przed zwiększeniem intensywności treningu oraz w czasie przygotowań do startu w zawodach.

Gdzie wykonać laboratoryjne badania sportowe dla dzieci?

Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci można wykonać w ALAB sport. Dostępny jest tam pakiet Mały sportowiec, który przeznaczony jest dla dziewcząt i chłopców uprawiających szeroki zakres dyscyplin sportowych o różnym charakterze.

Pakiet zawiera 19 badań krwi, które umożliwiają ocenę parametrów istotnych w kontekście:

 • zdrowia serca;
 • funkcji nerek i wątroby;
 • zdrowia kości i mięśni;
 • funkcji tarczycy;
 • procesów metabolicznych;
 • profilaktyki stanów zapalnych;
 • tolerancji wysiłku.

Wykonując laboratoryjne badania dla dzieci w ALAB sport, można skorzystać z dodatkowej usługi, jaką jest omówienie wyników badań z lekarzem w czasie konsultacji online.

 

You may also like

Zostaw komentarz