Start LifestyleKącik zabawkowicza Mata edukacyjna dla dziecka

Mata edukacyjna dla dziecka

przez Patrycja Hoffmann
Kolorowa mata edukacyjna dla dziecka

Już od najmłodszych lat warto zadbać o to, by dziecko mogło poznawać świat wszystkimi zmysłami. Dzięki temu będą się one rozwijać w prawidłowy sposób. Poznanie tego, co nas otacza jest bardzo ważne, ponieważ przygotowuje dzieci do radzenia sobie w przyszłości. Doskonałym początkiem nauki będzie mata edukacyjna. Pozwala ona na zdobywanie nowych umiejętności. Rodzice chętnie korzystają z tego typu gadżetów, ponieważ znacznie ułatwiają codzienne życie. Dziecko zajęte taką matą, za sprawą wzroku i dotyku będzie mogło przyzwyczajać się do różnych kolorów, wzorów, faktur i szeleszczących elementów.

Mata edukacyjna dla dziecka

Wybranie właściwej maty edukacyjnej może być nie lada wyzwaniem dla rodziców. Na rynku jest bowiem tyle różnorodnych ofert, a znalezienie tej odpowiedniej wymaga poświęcenia dużej uwagi. Stymulacja różnych zmysłów oraz możliwość poznawania tego, co dzieje się wokół, będzie na pewno doskonałą przygodą. Maty te mają najczęściej dodane pałąki, na których wiszą różnego rodzaju zabawki i akcesoria, ale nie jest to wymóg konieczny. W zależności od potrzeb dziecka i rodziców mogą pojawić się tam szeleszczące piłeczki, bezpieczne lusterka lub też zabawki wydające dźwięk. Mata edukacyjna jest kosztownym wydatkiem, ale z pewnością dzieci będą nią zachwycone, a rodzice znajdą chwilę dla siebie. Od jakiego wieku dziecko może korzystać z takiej maty? O czym należy pamiętać przy zakupie? Czy taka zabawka jest w ogóle bezpieczna? Tego typu pytania pojawiają się każdego dnia, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Odpowiedni wiek do korzystania z maty edukacyjnej

Prawie każda mata edukacyjna jest przeznaczona do korzystania już od pierwszych miesięcy życia maluszka. Jeśli zaczynamy z nią przygodę tak wcześnie, warto pomyśleć o dodatkowych elementach, takich jak wałek lub poduszka ułatwiające leżenie na brzuszku. Dzięki temu mata edukacyjna będzie mogła być wykorzystana już od trzeciego miesiąca życia. Oczywiście należy pamiętać, że rączki dziecka nie od razu powędrują w górę, tylko stopniowo będą okrywały zalety i kolejne funkcje maty. Niemniej jednak przyzwyczajanie maleństwa do takiej zabawki zachęci dziecko do dokładnego oglądania i poznawania dotykowego wszystkich elementów. Warto też pamiętać, że mata edukacyjna zabezpieczy malucha na przykład przed skutkami zabawy na zimnej podłodze. Jest ciepła, doskonale izoluje od chłodnej podłogi lub dywanu, który nie zawsze jest idealnie czysty. To kolejny argument, który przekonuje do zakupu.

Mata edukacyjna – dlaczego warto ją kupić?

Tak naprawdę ilu rodziców, tyle opinii. Jedni bardzo chwalą, inni nie są do końca przekonani. Jednak mata edukacyjna ma naprawdę wiele zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim pobudza zmysły malucha, takie jak wzrok, dotyk, słuch. Różne tekstury materiałów, kontrastowe barwy, szeleszczące i piszczące zabawki to prawdziwa uczta dla rozwijających się zmysłów małego człowieka. Mata pomaga także w prawidłowym rozwoju kręgosłupa, ponieważ pozycja na brzuszku ćwiczy mięśnie kręgosłupa. Co więcej, jest to też doskonały gadżet w podróży. Nowe miejsca mogą onieśmielać dzieci i sprawiać, że niemowlęta będą niespokojne. Jeśli jednak rozłożymy taką matę w nowym miejscu to dziecko będzie miało swój sprawdzony i bezpieczny kąt, który doskonale zna i wie, że jest stworzony specjalnie dla niego. Ze względu na to, że jest to tak bezpieczne miejsce rodzice również będą mieli chwilę wytchnienia i ze spokojem będą mogli napić się kawy lub odpocząć.

Bezpieczne miejsce dla dziecka

Sprawa najważniejsza, czyli bezpieczeństwo. Wszystkie elementy maty edukacyjnej są przystosowane specjalnie dla dzieci. Oznacza to, że zabawka jest całkowicie bezpieczna. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów. Niektóre z propozycji mają możliwość utworzenia z maty swego rodzaju „ogródka”, dzięki spięciu rzepami boków. Mamy wtedy pewność, że maluch nie wydostanie się na zewnątrz, w czasie, gdy my będziemy na przykład przygotowywać obiad. Starsze dzieci mogą mieć na pałąkach przypięte wszystkie zabawki, natomiast dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z matą, można ją trochę ograniczyć i zabrać kilka elementów, które rodzice uznają za nieodpowiednie.

Mata edukacyjna dla dziecka – przegląd propozycji

Poszukując najlepszych ofert, znaleźliśmy kilka, na które warto zwrócić uwagę.

  • Mata edukacyjna „Wesoła farma” marki Canpol babies wykonana jest z bardzo miękkiej i przyjaznej dla skóry dziecka tkaniny z ociepleniem w środku. Dzięki dodatkowym rzepom istnieje możliwość stworzenia płotka, który zabezpieczy niemowlęta przed raczkowaniem na podłogę. Mata posiada zabawki na pałąkach, które rodzice mogą odpinać i dać je dzieciom do zabawy, w formie grzechotek. Na macie znajduje się pluszowa grzechotka, zabawka wydająca dźwięk oraz elementy szeleszczące, natomiast na pałąku kolorowa kaczuszka z grzechotką, lusterko bezpieczne dla dziecka, krótka z piszczałką oraz trzy kwiatuszki, które również służą jako grzechotka. Wymiary: średnica 98 centymetrów, wysokość pałąków w najwyższym miejscu 52 centymetry.Kolorowa mata edukacyjna dla dziecka
  • Mata edukacyjna „Chmurka” marki Skip Hop to propozycja stworzona z materiałów, które nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji. Przystosowana do korzystania przez dziecko już od pierwszych miesięcy życia. Doskonale wyposażona, ponieważ w zestawie znajduje się także pikowana poduszka, dzięki której dziecko jest mobilizowane do leżenia na brzuszku i utrzymywania prawidłowej pozycji. Dodatkowo znajdują się tam barwne zawieszki, w kształcie Owcy, Chmurki, Gwiazdki, Ptaszka i Słoneczka, które mogą służyć do zabawy. Dzięki uniwersalnym uchwytom można je wykorzystać także jako przywieszkę do ramy łóżeczka, czy też w wózku. Sama mata posiada aż 17 wariantów zabawy! Jeśli rodzice stwierdzą, że to nadal mało, mogą dokupić kolejne elementy z serii „Chmurka”, by uatrakcyjnić matę. Wymiary po rozłożeniu: 91 cm x 91 cm x 48 cm.
  • Kolorowa mata edukacyjna dla dzieckaMata edukacyjna marki Done by deer jest utrzymana w bardzo minimalistycznym klimacie. Wykonana z bardzo przytulnego i gładkiego materiału, który ma delikatne pikowania. Wyposażona w interaktywne zabawki, które na pewno pobudzą zmysły maluszka. Łuki, które mocowane są na rzepy z łatwością można odpiąć, dzięki czemu mata może stać się też miękkim kocykiem. Pięć zabawek dołączonych do zestawu można umieścić aż w trzynastu różnych miejscach, a tym samym zapewnić niemowlakowi różnorodność. Oprócz tego, dołączone elementy można odpiąć, więc maluszek będzie się mógł nimi bawić także poza matą. Komfort i bezpieczeństwo jakie zapewnia mata pozwolą na fantastyczną zabawę przez długi czas. Wymiary: średnica 90 centymetrów, wysokość 48 centymetrów.
  • Kolorowa mata edukacyjna dla dzieckaMata edukacyjna do nauki i zabawy marki Yookidoo to całkiem odmienna propozycja. Nie posiada pałąków, ale jest jedną z największych mat dostępnych na rynku, dzięki czemu może się na niej bawić nawet dwójka dzieci. Zachęca ona do korzystania z pozycji leżącej oraz siedzącej. Kontrastowe i mocne kolory od razu pobudzą wzrok maleństwa. W zestawie znajdziemy trzy zabawki z lusterkiem, które wydają dźwięki, poruszają się i przyciągają uwagę. Domek do którego można wrzucać piłeczki uatrakcyjni dziecięce figle. W pakiecie znajdują się także dwie małe piłeczki. Mata edukacyjna zaproponowana przez Yookidoo pozwala na łatwe jej przenoszenie i zapewnienie komfortu dzieciom poprzez dodatkową wyściółkę. Wymiary: wysokość 140 centymetrów, szerokość 110 centymetrów, grubość 2 centymetry.

Kolorowa mata edukacyjna dla dziecka

Jeszcze kilka słów na temat mat edukacyjnych

Mata edukacyjna jest doskonałym miejscem, w którym możemy stworzyć dla dziecka pierwszy plac zabaw. Jest łatwa w utrzymaniu czystości, nie zajmuje dużo miejsca i bardzo szybko można ją złożyć. Może być wykorzystana także w przyszłości, dla zapewnienia atrakcji innym dzieciom. Dzięki odpinanym zabawkom, przez pierwszy rok będzie wpływać na różne zmysły maluchów, ale też może stać się ciekawym urozmaiceniem i cieszyć zainteresowaniem przez długi czas.

You may also like

Zostaw komentarz