Start LifestyleDzieciak po godzinach Mikołajkowe obyczaje

Mikołajkowe obyczaje

przez Redakcja
dziecko obserwujące mikołaja

Ho, ho, ho! Czy byłyście drogie czytelniczki grzeczne w tym roku? 🙂 Bo Wasze dzieci z pewnością, dlatego dzisiaj na pewno odwiedził, lub dopiero odwiedzi je Mikołaj 🙂 No właśnie – jak to jest w Waszych domach? Bo co kraj, to obyczaj 🙂 A w Polsce nawet co region – to obyczaj 🙂

Skąd wziął się dobry dziadek Mikołaj?

Pierwowzorem Mikołaja był Biskup z Miry, którego przedstawiano w typowo biskupim stroju – w jednej ręce trzymał on worek z prezentami dla grzecznych dzieci, w drugiej zaś rózgi dla dzieci niegrzecznych. Wizerunek ten wywoływał strach u małych dzieci, dlatego producent Coca-Coli na potrzeby swoich reklam w 1930 roku stworzył nową postać – starszego pana, z siwą brodą, w czerwonym stroju i czapce. Cudownego dziadka rozdającego dzieciom prezenty. Postać ta przyjęła się i tak do dziś właśnie w ten sposób dzieciaki wyobrażają sobie Mikołaja. Dzięki Coca-Cola! 🙂

Różne obyczaje w różnych regionach Polski

W jaki sposób święty Mikołaj dostarcza prezenty? Przecież jego dom jest w dalekiej Laponii, więc w jaki sposób prezenty otrzymują dzieci na całym świecie? Tradycje Mikołajkowe różnią się nie tylko między państwami, ale także regionami w Polsce. Praktycznie wszystkie dzieci muszą napisać list do św. Mikołaja, by określić o czym marzą. W zależności od tradycyji – list ten wysyłają bezpśrednio do Laponii – adresując kopertę realnym adresem, lub pisząc na nim po prostu Święty Mikołaj, bądź też zostawiają na oknie, by Mikołaj, czy jego pomocnicy zabrali go w nocy.

mikołaj na kolorowym tle

6 grudnia – dzień odwiedzin Mikołaja

Jeśli mieszkacie na Śląsku to wasze dzieci z pewnością znalazły prezenty od Mikołaja dzisiejszego ranka przy łóżku, na parapecie, czy też w innym zakamarku. Mikołaj bowiem przychodzi tu w nocy, kiedy wszyscy smacznie śpią. W niektórych domach zostawia się mu na oknie słodkości, by zachęcić go do odwiedzin. Często odbywają się również w tym dniu przeróżne spotkania z Mikołajem – w prywatnych domach, przedszkolach, hipermarketach, czy domach kutury. Tam przychodzi miły, starszy, siwy pan w czerwonym stroju i długiej brodzie i rozdaje prezenty.

Jeśli zaś mieszkacie w Poznaniu to mamy nadzieję, że wyczyściliście wczoraj z dziećmi buty – Mikołaj bowiem zagląda tu do domów przez szyby i zostawia prezenty w czystych butach. Brudne buty również mogą zostać wypełnione, jednak nie będzie to prezent, a popularna poznańska pyra.

W Wielkopolsce i na Kaszubach dzieciaki odwiedza Gwiazdor, którego tradycyjca wywodzi się z dawnych grup kolędników, którzy spacerowali od domu do domu z wielką gwiazdą. Dzieciaki zostają przez niego przepytane  z pacierza oraz kolęd – grzeczne i naumiane dzieci dostają prezenty, zaś te niegrzeczne – mają bliskie spotkanie z rózgą Gwiazdora.

A jakie obyczaje panują w Waszych domach? Koniecznie napiszcie w komentarzu region oraz obyczaj! 🙂

You may also like

Zostaw komentarz