Start LifestyleDzieciak po godzinach O czym warto pamiętać wybierając mleko dla noworodka?

O czym warto pamiętać wybierając mleko dla noworodka?

przez Redakcja
mleko dla noworodka humana

Na początkowych etapach życia każdego dziecka obowiązkowym jest podawanie mu mleka matki, które może być łączone z mlekiem modyfikowanym. Zazwyczaj w pierwszych miesiącach jest to wyłącznie mleko matki. Noworodek wówczas karmiony jest albo bezpośrednio piersią albo pokarm jest odciągany i dziecko karmi się butelką. Z czasem wybiera się już mleko modyfikowane, które znajdziemy na wielu sklepowych półkach. Jednak trzeba wcześniej zastanowić się i wiedzieć, jakie mleko dla noworodka wybrać i czym kierować się przy wyborze.   

Jakim mlekiem karmić noworodka? 

Kiedy matka z różnych przyczyn nie może swojego dziecka karmić piersią, zmuszona jest do sięgnięcia po mleko modyfikowane. Oczywiście takie produkty są przeznaczone dla dzieci w różnych miesiącach życia, dlatego należy dokładnie zapoznać się z tym, do jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest produkt. Mleko modyfikowane dla noworodka jest oznaczone pewną numeracją, która pomaga zorientować się na jakim etapie jest nasz szkrab, np. numer 1 na opakowaniu oznacza, iż produkt skierowany jest dla niemowląt do szóstego miesiąca życia, z każdym kolejnym numerem jest kolejny etap rozwoju. Należy pamiętać, że każda firma w inny sposób przedstawia swój produkt i jego zastosowanie, dlatego trzeba koniecznie i dokładnie zapoznać się z opisem.

Mleka modyfikowane na rynku

Otóż rynek, na którym znajdziemy mleka modyfikowane jest szeroko rozwinięty. Znajdziemy zarówno mleko w proszku, jak i w płynie, które zależnie od obecnej sytuacji bardziej lub mniej się sprawdza. Mleko w płynie jest dla matki bardziej wygodniejsze bo może podać go w każdej chwili i w miejscu, natomiast w mleko w proszku potrzebuje przygotowania, co oznacza, że najpewniej będzie trzeba podać je w warunkach domowych. Jednak nie dzielą się one tylko na te dwie kategorie, ponieważ istnieje wiele rodzajów np. mleka dla wcześniaków, dla alergików, hipoalergiczne, antyrefluksowe, antykolkowe, bezglutenowe, sojowe, także z różnymi dodatkami albo wspierające rozwój mózgu itp. Istnieje wiele znanych marek, które zajmują się ich produkcją, takich jak Humana

Na jakie składniki mleka modyfikowanego zwracać uwagę?

Przede wszystkim wiadomo, że na samym początku sprawdzamy wartości odżywcze, jakie zawiera witaminy, czyli wszystko to, co jest potrzebne do rozwoju noworodka. Jednak wśród składników są także inne, na które również należy zwrócić uwagę.  Należą do nich kwasy tłuszczowe, które wspierają pracę mózgu, prebiotyki, które zapobiegają zaparciom oraz takie probiotyki, które wspierają odporność organizmu i zwalczają bakterie.  Wybierając mleko dla noworodka, każdy rodzic powinien także pamiętać, żeby wcześniej skonsultować taką decyzję z pediatrą. Możemy nie wiedzieć, że nasze dziecko jest uczulone na jakieś składniki, źle toleruje pewne substancję. Jeśli będziemy wiedzieć czego się wystrzegać i na co uważać, to łatwiej będzie nam wybrać odpowiednie mleko i producenta. Dobór mleka w tak wczesnym etapie jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju. 

You may also like

Zostaw komentarz