Start LifestyleDzieciak po godzinach Obóz lego – dlaczego warto go wybrać?

Obóz lego – dlaczego warto go wybrać?

przez Redakcja
obóz lego dla dzieci

Klocki LEGO fascynują kolejne pokolenia już od dziesięcioleci. Zmieniają się zestawy, jest coraz większa różnorodność asortymentu firmy i wciąż producent najlepszych klocków na świecie nie osiada na laurach. Wciąż nie daje się zauważyć na rynku ważniejszej konkurencji. Klocki LEGO oparte są na sprawdzonych i opatentowanych materiałach, niezwykle dobrym do tego celu plastiku, ale też na precyzji wykonania i nieograniczonych możliwości łączenia wszystkich klocków ze sobą. W zestawach LEGO nie ma miejsca na przypadkowość, braki czy niedociągnięcia. Są za to wciąż nowe pomysły, nowe trendy, nowe serie i modni bohaterowie. Dzieci uwielbiają te konstrukcje, budują z nich głównie w domu, samemu lub z kolegą, ale także w powstających gdzieniegdzie Lego-roomach. Kilka lat temu przyszedł czas na nowatorskie obozy, które w programie mają budowanie z klocków.

Dla kogo obóz z klockami?

Obóz LEGO jest zwykle przeznaczony dla chłopców i dla dziewczynek, choć już w ostatnich latach pojawiają się i tu specjalizacje – można znaleźć dedykowane tylko dziewczynkom obozy LEGO Elves, albo dedykowane głównie chłopcom obozy LEGO Technic. W 2019 roku pojawił się też obóz LEGO Friends, a kilka lat wcześniej obóz LEGO Star Wars i obóz LEGO City. Wyjazdy te nie są jeszcze bardzo popularne, ale są cenione przez młodych budowniczych – grupy zwykle są kameralne, zajęcia prowadzone około czterech godzin każdego dnia, a kadra lekko moderuje budowy i pomaga jeśli trzeba czy podpowiada nowe pomysły. Na obozach LEGO to budowanie dobrze sprawdza się jako zajęcia integracyjne, bo dzieci muszą ze sobą rozmawiać, wymieniać się klockami, pomagać sobie nawzajem czy projektować wspólne budowle.

Cały świat z LEGO

Z tych genialnych klocków zbudować można niemal wszystko – już miasta, koleje, zagrody wiejskie są oczywistością (jest to seria LEGO City), a pojawia się coraz więcej zestawów ze świata fantastyki – kosmiczne miasteczka, pustynne osady czarodziejów, elementy świata z Gwiezdnych Wojen, czy leśne elfy, wróżki lub smoki. Na obozie LEGO można też spotkać mniej znane zestawy, których nie ma już w sklepach od lat – świat Indian, Eskimosów, Indiana Jones, seria z dinozaurami, czy pirackie okręty (niektóre z tych tematów jeszcze się pojawiają jako zestawy nowe,odświeżone i nieco inne). Dziewczynki mogą liczyć na klocki z serii Lego Belville, czyli domki, jachty i stadniny laleczek sporo większych, niż klasyczne LEGO ludziki. Seria jest już niemal zabytkiem i ciężko zakupić takie zestawy, tym bardziej cieszy oko obozowiczek, które takich serii w ogóle nie znają. Zarówno u dziewczynek, jak i chłopców, świetnie sprawdza się klasyczna seria Lego City, gdzie dzieci mogą zbudować domy, szkoły, sklepy, posterunki policyjne i remizy strażackie, a także dworce kolejowe z pociągami, lodziarnie, czy nawet stacje narciarskie i baseny.

Klocki są całkowitym odwzorowaniem wsi i miast ludzi, są tam przeróżne pojazdy, samoloty, a ludziki mają mnóstwo atrybutów i przedmiotów, jak gitara, pianino, kosz na owoce, szczotka do włosów, pościel, namiot, czy wędka. Obóz LEGO zazwyczaj obfituje w rodzaje kloców i ich ilość, jest to więc niesamowita okazja do naprawdę wielkiego pobudowania do woli. Letni obóz LEGO trwa zwykle jedenaście dni, a zimowy siedem dni. Oprócz budowania obozy te zawierają oczywiście mnóstwo innych, typowo wakacyjnych, aktywności, zabaw i gier. Zazwyczaj na obozie letnim jest też wycieczka autokarowa, podczas której dzieci zapoznają się z okolicą, zwiedzają jakieś miasto lub zabytki, a często grupa ma do dyspozycji też park rozrywki czy basen. Obozy organizowane są w różnych miejscach, ale najczęściej nad morzem oraz nad jeziorami. Czasem obóz LEGO organizowany jest też w górach.

Specyfika grup na obozie LEGO

Na obóz LEGO dzieci mogą pojechać i latem, i zimą. Są to oferty w cenie około 1800 zł za obóz letni i około 1300 zł za obóz zimowy. Do kosztów należy doliczyć jeszcze dojazd i kieszonkowe dla dziecka. Na obóz LEGO nie trzeba zabierać specjalnego ekwipunku, czyli pakujemy dziecko jak na zwykły wyjazd kolonijny, adekwatnie do pory roku. Zabawy z klockami latem czasem organizowane są nie tylko w sali, ale też na dworze. Grupa takiego obozu to zwykle nie więcej niż dziesięć czy kilkanaście osób – nie może być więcej, aby zabawa była udana. Grupki kolonijne wręcz czasem liczą sześć czy osiem osób i jest to bardzo optymalna liczba jak na wspólne budowanie.

Dla kogo jest obóz LEGO?

Na pewno dla dzieci, które uwielbiają budować i spędzać sporo czasu „w klockach”. Uczestnicy tych wyjazdów są w wieku od siedmiu do trzynastu lat i to właśnie jest grupa wiekowa, dla której tworzone są te oferty. Najwięcej uczestników jest zwykle w wieku od dziewięciu do dwunastu lat, choć nie można oprzeć się wrażeniu, że sporo jest też dzieci trzynastoletnich, które bardzo chętnie budują i wybierają taki wyjazd, więc może niedługo będą też na rynku obozy z klockami LEGO dla grup starszych. Na rynku bowiem i takich zestawów klocków nie brakuje, są nawet od czternastu lat czy od szesnastu lat, aż do okazałych budowli architektonicznych dla osób dorosłych (na przykład seria Lego Architecture).

Klocki Lego to też możliwość rozwoju i konstruowania robotów, ich programowania czy tworzenia. Często więc zajęcia podczas kolonii połączone są z warsztatami robotów czy zabawą z użyciem komputerów. Na takie wyjazdy zazwyczaj zapisują się chłopcy i góra granica wieku jest nieco przesunięta – czyli uczestnicy mają wówczas od dziewięciu do nawet piętnastu lat. Klocki to wspaniała zabawa dająca wiele korzyści dzieciom – warto jak najwięcej budować!

You may also like

Zostaw komentarz