Start LifestyleKącik zabawkowicza Rowerek biegowy dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Rowerek biegowy dla dziecka – czy to dobry pomysł?

przez Patrycja Hoffmann
Rowerek biegowy dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Pierwsze przygody z rowerkiem mogą być naprawdę trudne. Mimo tego, że dzieci na samym początku zaczynają od trzech kółek, to jednak utrzymanie równowagi może na początku wydawać się dla nich kłopotliwe. Pomysłem, który może okazać się zarazem jednym z niezbędnych akcesoriów jest rowerek biegowy dla dziecka. Dzięki niemu nauka jazdy na prawdziwym rowerze będzie znacznie łatwiejsza i nie zajmie tak dużo czasu. Tym samym nie będzie to drastyczną zmianą, a maluchy nie poddadzą się tak szybko. Dzięki rowerkom biegowym kilkulatki nie zniechęcają się do długich spacerów, a także nie muszą od najmłodszych lat rozumieć mechanizmu pedałowania i utrzymywania równowagi na dwóch kółkach. Balansowanie ciałem i odpychanie się nóżkami sprawi, że rodzice zachęcą swoje dzieciaki do częstych wyjść na świeże powietrze bez wyciągania spacerówki, czy noszenia dziecka na rękach! Tym razem mięśnie będzie ćwiczyło dziecko, a nie dzielna mama!

Rowerek biegowy dla dziecka

Czym charakteryzuje się taki rowerek biegowy dla maluszka? Przede wszystkim nie ma ani pedałów, ani łańcucha, ani hamulców. Cała filozofia polega na tym, by dziecko odpychało się na nim własnymi nóżkami. Tym samym nasz mały brzdąc może sam regulować prędkość z jaką będzie się poruszał, ale też będzie łapał równowagę i wpłynie także na rozwój mięśni i koncentracji. Sprawi to, że samopoczucie dziecka będzie lepsze, ponieważ maluch będzie miał nieco więcej ruchu. Same zalety, prawda? A to jeszcze nie wszystko! Warto wiedzieć też o tym, że rowerek biegowy pozwoli dzieciom na lepsze obeznanie się z przestrzenią. Dzięki temu będą potrafiły prawidłowo szacować odległość, skupiać wzrok na przeszkodach, a także planować ich omijanie i przewidywać następne niedogodności. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy ile zalet może mieć taki rowerek. Jeśli tylko zastanawiacie się jaką zabawkę powinniście zakupić swojemu maluszkowi to z pewnością będzie doskonały pomysł!

Kiedy zacząć przygodę z rowerkiem biegowym?

Zdania rodziców są podzielone, a tak naprawdę jest to sprawa indywidualna. Jedne dzieci zaczynają swoją przygodę z rowerkiem biegowym w wieku mniej więcej 1,5 roku, inne znacznie później. W żadnym wypadku nie należy dziecka poganiać i zmuszać, ponieważ jazda rowerem w przyszłości będzie się kojarzyła z przykrą koniecznością, a nie przyjemnością. Dobrym punktem odniesienia może być też czas, w którym dziecko zaczęło chodzić. Mniej więcej po kilku miesiącach od tego momentu spokojnie można rozpocząć przygodę z takim rowerkiem. Dziecko jest wtedy sprawne ruchowo i jest w stanie utrzymać równowagę. Prawdopodobnie odpowiedni moment przyjdzie sam, a maluch będzie wiedział, kiedy chce spróbować tej przygody. My proponujemy spróbować około 2. roku życia. Te dzieci, które wykazują chęć korzystania z rowerka wcześniej warto do niego zachęcić, bo na pewno przyniesie to wiele korzyści. Teraz czas na wybór modelu.

Czym kierować się przy wyborze?

Rowerek biegowy polubiło już spore grono dzieci i ich rodziców. I nic dziwnego, ponieważ większość chwali go i wskazuje wielkie naręcza zalet. Najważniejsze jest to, by wiedzieć czym kierować się przy wyborze takiego rowerka. Przede wszystkim jest to, jak w tradycyjnych rowerach, rozmiar. W tym wypadku szczególną uwagę zwracamy na odległość między siodełkiem, a podłożem. Aby móc jak najlepiej korzystać z takiej zabawki, jednocześnie nie obciążając żadnej części ciała dziecko powinno (podczas swobodnego siedzenia na siodełku) mieć ugięte w kolanach nogi, a całą powierzchnią stopy dotykać podłogi. Odradzamy kupowanie rowerka biegowego „na przyszłość” i korzystanie z niego w nieodpowiednim momencie. Brak hamulców i trudności w równowadze u dziecka, które dopiero nie tak dawno nauczyło się chodzić będą przeszkodą nie do przeskoczenia. Jeśli myślicie o tym, że jedna biegówka wystarczy na całe życie to niestety jesteście w błędzie.

Kilka małych podpowiedzi

Rodzice podczas zakupu najczęściej zastanawiają się, czy powinni wybrać wersję drewnianą czy metalową. Wybór co prawda częściej pada na te drewniane, ale nie ma to tak dużego znaczenia. Często argumentem jest to, że jeden, czy drugi waży nieco mniej. To prawda, ale tak samo może się okazać, że i drewniany i metalowy może być ciężki, jak i lekki! Przed zakupem sprawdzajcie, podnoście, a w sklepach internetowych czytajcie dokładnie opisy. Rowerek biegowy może mieć także dwa rodzaje kół: pompowane i piankowe. Te pierwsze mają o wiele lepszą przyczepność, a w razie konieczności możemy upuścić nieco powietrza. W ten sposób ograniczymy szalone wygibasy i niebezpieczne sytuacje na biegówce. Piankowe koła są nieco bardziej wywrotne, szczególnie gdy podłoże jest nieco wilgotne. Taki rowerek biegowy będzie odpowiedni do zabawy w domu, przy pierwszych próbach korzystania z takiej zabawki.

Rowerki biegowe marki Sun Baby

Czy ktoś zna tę markę? Z pewnością już gdzieś o niej słyszeliście przy okazji wspominania o jeździkach, chodzikach i trójkołowcach. Trzy modele, które zaproponujemy z pewnością przypadną do gustu rodzicom. Są całkowicie odmienne, a przez taką różnorodność pozwalają wybrać dokładnie taką opcję, jaka odpowiada i dzieciom i ich rodzicom.

Rowerek biegowy z hulajnogą

Na pierwszy ogień idzie taki rowerek treningowy bez pedałów. Dzięki niemu można rozpocząć naukę jazdy na rowerze, przy jednoczesnym rozwijaniu zdolności motorycznych maluszków. Doskonalenie umiejętności utrzymania równowagi, wyrabianie balansu, a także kontrolowanie pierwszego, własnego pojazdu to ogromne zalety tego typu gadżetów. Posiada bardzo wygodne siodełko, dla starszych dzieci funkcję hulajnogi, a także pompowane kółka.

Rowerek biegowy dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Rowerek biegowy w mocnym kolorze

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tak będzie też w tym przypadku. Bardzo prosta konstrukcja, która pozwoli dziecku na swobodne odpychanie się od podłoża. Brak hamulca znacznie ułatwi sprawę – dziecko będzie mogło „badać” możliwości swoich nóżek i utrzymywać równowagę, co w przyszłości zaowocuje szybszym zapoznaniem się z prawdziwym rowerem. Ta propozycja jest poręczna, stabilna i posiada trzy koła, co sprawi, że dziecko będzie mogło się poczuć bezpiecznie. Przeznaczony jest dla dzieci od dwóch lat i uniesie ciężar do 25 kg.

Rowerek biegowy dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Rowerek biegowy drewniany 2w1 Twist

To jedna z ciekawszych nowości. Może posiadać 3 lub 2 kółka, w zależności od potrzeby. Trójkołowiec szybko zamienia się w rowerek biegowy i jest przeznaczony zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Mogą z niego korzystać dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Jak to jest możliwe? Otóż „Twist” posiada regulację siodełka, a także ramy. Dzięki temu można odpowiednio do dziecka dopasować taki rowerek. W zestawie załączone są 3 kółka, a także klucze do ich wymiany, aby transformacja takiego pojazdu odbyła się sprawnie i szybko.

Rowerek biegowy dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Ile to kosztuje?

Pewnie wielu rodziców zastanawia się ile kosztuje taka przyjemność. W końcu to gadżet, z którego dziecko dość szybko wyrośnie i tak naprawdę nie warto w niego inwestować grubych tysięcy. Ceny oscylują między 100 a 800 złotych. I nie zawsze te najdroższe są najlepsze. Proponowany powyżej rowerek Twist kosztuje około 300 złotych, ale można go dostosować zarówno do młodszych, jak i starszych dzieci, dzięki czemu jest to inwestycja, która może się opłacić!

A czy Wasze dzieci mają swój rowerek biegowy? W jaki wieku zaczęliście tę wspaniałą przygodę?

You may also like

Zostaw komentarz