Start LifestyleKącik zabawkowicza Suchy basen dla dziecka

Suchy basen dla dziecka

przez Patrycja Hoffmann
Suchy basen dla dziecka, kolorowe piłeczki

Basen kojarzy nam się z wodą, piękną pogodą i latem. Nic dziwnego, w końcu takie przydomowe, dmuchane zabawki do których wlewamy wodę pozwalają na wspaniałą zabawę. Ale co wtedy, gdy na dworze wciąż brzydka pogoda, kryty basen jest za daleko, a dzieci mają ochotę na trochę rozrywki? Z pomocą przychodzą sklepy, oferujące suchy basen dla dziecka. Jest to doskonała alternatywa dla tych klasycznych, które wymagają wypełnienia wodą. Co to takiego? Jest to dostosowany do domowych warunków i potrzeb dziecka basen, w którym znajdują się kolorowe piłki! Na pewno kojarzycie coś takiego z wyprawy do sali zabaw dla najmniejszych!

Suchy basen dla dziecka

Najpierw była to instagramowa moda. Na różnych profilach pojawiały się zdjęcia dzieci, które nurkują w barwnych kulkach w swoim własnym domu. Niepotrzebne żadne wesołe miasteczko, ani sala zabaw, w której każdy wstęp kosztuje kilkanaście złotych. Lepiej takie pieniążki zainwestować we własną bawialnię. Suchy basen to nic innego jak gąbczasty „zbiornik” okryty pokrowcem, do którego wrzuca się wypełnienie; najczęściej są to plastikowe, kolorowe piłeczki. Jest naprawdę fantastyczny i chociaż ma zarówno wady jak i zalety, to tych drugich jest na pewno zdecydowanie więcej. Rodzice wybierają go, ponieważ daje naprawdę dużo radości, jest wyjątkową atrakcją dla maluchów i ich kolegów, a także wpływa na rozwój dzieci. Gdzie znaleźć taki basen? Jak wybrać najlepszy? I przede wszystkim – jakie posiada zalety? Na te wszystkie pytania zaraz znajdziecie odpowiedź. Przejdźmy zatem do konkretów.

Suchy basen dla dziecka, kolorowe piłeczkiDla kogo jest przeznaczony suchy basen?

Rodzice cały czas zastanawiają się od jakiego wieku dzieci mogą korzystać z suchego basenu. Tak naprawdę jest to możliwe już w wieku niemowlęcym, kiedy dziecko ma mniej więcej 7-8 miesięcy. Oczywiście każda taka zabawa powinna odbywać się pod opieką osoby dorosłej. Basen może mieć różne wymiary, dlatego zmieści się do niego maluszek wraz z jednym dorosłym. Tak małe dzieci na pewno polubią zabawę w czymś takim, ale rodzice powinni wejść do środka i bawić się tam z dzieckiem. Starsze dzieci, w wieku 2-5 lat również będą się cieszyć z takiej formy rozrywki, ponieważ będą mogły samodzielnie nurkować w piłeczkach, tak jak w prawdziwej sali zabaw. Nie ma obaw, ponieważ wszystko wykonane jest z miękkich materiałów, dlatego też nie ma możliwości zrobienia sobie krzywdy twardymi, bądź ostrymi elementami.

Bezpieczeństwo w suchym basenie

Suchy basen jest przeznaczony dla dzieci, a więc musiał pozytywnie przejść wiele testów. Niemniej jednak, dokładnie tak, jak w przypadku innych zabaw trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo maluchów. Najlepiej, gdyby do środka wchodziły dzieci, które samodzielnie potrafią już siedzieć, a także w miarę możliwości podnosić się. W innym wypadku asysta rodzica będzie konieczna przez cały czas. Ważna jest też odpowiednia ilość piłeczek, ponieważ nie powinny one zakrywać dziecka, kiedy stanie na nóżki. Piłeczki, czy też inne wypełnienie basenu powinno posiadać wymagane certyfikaty, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nie będzie możliwości, żeby się skaleczyć. Rodzice powinni zadbać o stabilizację, by dziecko nie wypadło, kiedy oprze się o ścianki. Jeśli jednak suchy basen jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, które są miękkie i bezpieczne dla dzieci to nic nie powinno się stać podczas użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.

Suchy basen dla dziecka, kolorowe piłeczkiJak suchy basen może wpłynąć na dziecko?

Kiedy już ta instagramowa moda przeminęła, wtedy rodzice zaczęli się zastanawiać, czy taki suchy basen faktycznie może mieć jakieś pozytywne skutki. Okazuje się, że jest ich bardzo wiele. Zacznijmy od radości, bo tego będzie na pewno mnóstwo podczas takiej zabawy. Basen ten pozwoli na sensoryczne poznawanie świata. Poprzez kolorowe piłeczki rozwija się zarówno zmysł wzroku jak i dotyku. Dodatkowo wspomaga koordynację ruchową, umiejętności pokonywania przeszkód, może też być niezwykle pomocny przy rehabilitacji, co potwierdza wielu rodziców, którzy właśnie w taki sposób wykorzystują suchy basen. Wpływa także na rozluźnienie mięśni, gdyż jest formą masażu całego ciała. Oprócz tego rozwija kreatywność u dzieci. Oczywiście nie będą one siedziały cały dzień w takim basenie, ale mogą na przykład trafiać piłeczkami do celu, przenosić je z miejsca na miejsce, podrzucać i próbować złapać. Możliwości i przede wszystkim zalet jest naprawdę wiele, dlatego też warto zastanowić się nad zakupem.

Suchy basen dla dziecka, kolorowe piłeczkiJak wybrać najlepszy suchy basen?

Pewnie wielu rodziców pomyślało, że przecież nie ma z czego wybierać, bo większość takich basenów jest dokładnie taka sama. Nic bardziej mylnego. Zacznijmy od kształtu – zazwyczaj dostępne są te, oparte na kształcie koła, jak klasyczny basen lub kwadratu. Pierwsza opcja jest zdecydowanie częściej wybierana, chociaż ta druga wcale nie jest gorsza. Taki suchy basen zajmuje naprawdę sporo miejsca, dlatego warto pomyśleć o jego umiejscowieniu i wtedy także o jego kształcie. Jeśli będziemy chcieli go postawić w rogu pokoju, to kwadratowa opcja sprawdzi się o wiele lepiej. Tak samo ważna jest wysokość. Dla małych dzieci wystarczy ok. 30 centymetrów wysokości, natomiast dla tych nieco starszych warto pomyśleć o czymś wyższym. Dzięki temu nasze małe szkraby będą mogły się poczuć jak w prawdziwej sali zabaw.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o suchym basenie?

Zacznijmy od tego, że zazwyczaj w zestawie do basenu są dołączone także piłeczki, których wersję kolorystyczną możemy wybrać przed zamówieniem. Dzięki temu możemy wprowadzić element nauki, poprzez zabawę i nazywanie kolorów. Maluchom na pewno wystarczy ilość piłek, którą proponuje producent, natomiast starsze dzieci, chcąc się zanurzyć głębiej, czy też ukryć podczas zabawy mogą potrzebować ich znacznie więcej. Bez problemu można je dokupić w sklepie z zabawkami. Suchy basen posiada także pokrowiec, którym jest pokryty. W większości modeli można go ściągać i prać, ponieważ jak wiadomo takie rzeczy bardzo szybko się brudzą. Na uwagę zasługują też kulki, które uwielbiają łapać różne pyłki. One też od czasu do czasu powinny przejść kontrolę czystości – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, żeby oczyścić je z kurzu.

Suchy basen dla dziecka, kolorowe piłeczkiGdzie kupić suchy basen?

W ostatnim czasie to bardzo popularna zabawka. Sklepy są więc bogato zaopatrzone w różne ich rozmiary, kształty, ale i kolory. Ta niesamowita frajda dla dziecka jest do znalezienia między innymi w sklepie Fifishop. Szeroki wybór suchych basenów może naprawdę zawrócić w głowie. Ceny zaczynają się od około 202 złotych za basen bez piłeczek i sięgają nawet do prawie 600 złotych za te z wypełnieniem. Dodatkowo w sklepie tym można zakupić także pokrowce w innych kolorach oraz dodatkowe kulki, wykonane z nietoksycznych i bezpiecznych dla dzieci materiałów.

You may also like

Zostaw komentarz