Start LifestyleDzieciak po godzinach Urządzamy pokój dziecka – co jest potrzebne starszakowi?

Urządzamy pokój dziecka – co jest potrzebne starszakowi?

przez Redakcja

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego rozwojem. Starszak ma już inne wymagania niż noworodek i potrafi je zakomunikować. O urządzeniu pokoju nadal decydują rodzice, ale zdanie dziecka powinno zostać wzięte pod uwagę. Jakie meble wybrać? Co zrobić, aby przestrzeń była funkcjonalna i dostosowana do wieku pociechy?

Istotne aspekty aranżacji pokoju dziecka

Dziecko w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym potrzebuje innych mebli niż mniejsza pociecha. Aby zadbać o jego prawidłowy rozwój, należy stworzyć miejsce sprzyjające zdobywaniu nowych umiejętności, dlatego oprócz strefy wypoczynku i zabaw należy zorganizować miejsce do nauki. Kilkulatek uczy się też utrzymywania porządku i ubierania, dlatego dotychczas używane meble dla dzieci, czyli łóżeczko i komodę, trzeba rozszerzyć o pojemną szafę, w której będzie można powiesić kurtki czy bluzy. Aranżacja pokoju starszaka powinna być spójna ze stylem innych pomieszczeń, ale starsze dziecko warto spytać o zdanie, czego chce. Stworzenie wymarzonego kącika spowoduje, że będzie czuło się szczęśliwe w swoim pokoju i chętniej będzie podejmować różne działania, np. z większą przyjemnością siądzie do nauki. Warto rozejrzeć się za meblami, które będą dostosowane do potrzeb rosnącego dziecka, czyli takie, których wymiana będzie konieczna nie wcześniej niż za kilka lat. Odpowiednie są jasne stonowane kolory, dlatego najlepiej wybrać meble dziecięce białe. Stonowane kolory działają odprężająco i wyciszająco. Barwne dodatki ożywią wnętrze. Jasne meble pozwalają również na łatwą zmianę aranżacji. Należy pamiętać o właściwym oświetleniu strefy snu, zabawy i nauki.

 Szafa do pokoju dziecięcego – jaką wybrać?

Jeżeli w pokoju stoi już pojemna komoda, wystarczy nieduża dwudrzwiowa szafa, ale gdy trzeba pomieścić sporo rzeczy lub pokój zamieszkują bliźnięta, przydatnym rozwiązaniem będzie pojemna szafa trzydrzwiowa. Różne warianty znajdują się na stronie https://www.pinio.com.pl/oferta/dla-starszaka/. Szafa pozwala na uporządkowanie ubrań, a to zachęci dziecko do samodzielnego wybierania strojów i odkładania ich na miejsce.

 

Stolik czy biurko w pokoju dziecka?

Aby meble do dziecięcego pokoju były użyteczne, trzeba przemyśleć, co warto kupić młodszemu dziecku a co starszemu. Trzylatek lub czterolatek powinien mieć swój stoliczek, przy którym będzie rysował, malował, robił wyklejanki i bawił się, ale sześciolatek powinien mieć już biurko dziecięce. Warto wybrać biurko z szufladką lub szafką na podstawowe akcesoria do pisania i zeszyty. Należy pamiętać o krzesełku lub fotelu, które będzie dostosowane do wzrostu i pozwoli zachować prawidłową postawę podczas nauki. Utrzymanie porządku ułatwią dodatkowe stojące lub wiszące szafki.

Bezpieczne meble – jakie powinny być?

Bezpieczne meble do pokoju dla dzieci to podstawa – powinny być wyprodukowane zgodnie z polskimi i europejskimi standardami. Przestrzeganie obowiązujących norm na każdym etapie produkcji powoduje, że meble mogą uzyskać atesty poświadczające ich jakość. Należy wybierać producentów, którzy mogą okazać stosowne certyfikaty. Gładkie powierzchnie, nieostre kanty i pokrycie nietoksycznymi farbami jest niezbędne w przypadku mebli dla dzieci.

You may also like

Zostaw komentarz