Start LifestyleDzieciak po godzinach 10 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

10 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

przez Redakcja

Informacje o ciąży są wszędzie. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz prawdopodobnie przekaże Ci kilka broszur, które obejmują każdy trymestr. Pomimo wszystkich tych informacji, przedstawiamy 10 typowych niespodzianek, które może przynieść ciąża. Oto

10 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

1. Syndrom wicia gniazda

Wiele kobiet w ciąży odczuwa instynkt gniazdowania, silną potrzebę przygotowania domu dla dziecka poprzez sprzątanie i dekorowanie.
Ponieważ zbliża się termin, możesz znaleźć siłę do czyszczenia szafek lub mycia ścian – rzeczy, których nigdy byś się nie spodziewała w dziewiątym miesiącu ciąży! Ta chęć przygotowania domu może być przydatna – po porodzie będziesz mieć mniej rzeczy do zrobienia. Ale uważaj, żeby nie przesadzić.

2. Problemy z koncentracją

W pierwszym trymestrze zmęczenie i poranne mdłości mogą sprawić, że wiele kobiet czuje się zmęczonych i psychicznie robitych. Ale nawet dobrze wypoczęte kobiety w ciąży mogą mieć problemy z koncentracją i okresami zapomnienia. Myślenie o dziecku odgrywa tu główną rolę, podobnie jak zmiany hormonalne. Wszystko – w tym praca, rachunki i wizyty u lekarza – może wydawać się mniej ważne niż dziecko i nadchodzące narodziny. Tworzenie list może pomóc zapamiętać daty i terminy.


3. Huśtawki nastroju

Zespół napięcia przedmiesiączkowego i ciąża są podobne na wiele sposobów. Twoje piersi puchną i stają się delikatne, hormony podnoszą się i opadają, a Ty możesz czuć się nastrojowo. Jeśli masz PMS, masz większe wahania nastroju podczas ciąży. Mogą sprawić, że przejdziesz od bycia szczęśliwą w jednej minucie do płaczu w następnej. Zmiany nastroju są bardzo częste podczas ciąży. Występują częściej w pierwszym trymestrze i pod koniec trzeciego trymestru. Wiele kobiet w ciąży cierpi na depresję podczas ciąży. Jeśli masz objawy takie jak problemy ze snem, zmiany nawyków żywieniowych i wahania nastroju przez ponad 2 tygodnie, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

4. Rozmiar biustonosza

Wzrost rozmiaru piersi jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Wzrost piersi w pierwszym trymestrze ciąży jest spowodowany wyższym poziomem hormonów estrogenów i progesteronu. Ten wzrost w pierwszym trymestrze też może nie być końcem – twoje piersi mogą nadal rosnąć w czasie ciąży! Na rozmiar biustonosza może również wpływać klatka piersiowa. Gdy jesteś w ciąży, twoja pojemność płuc wzrasta, dzięki czemu możesz wziąć dodatkowy tlen, co może prowadzić do większego rozmiaru klatki piersiowej. Może zajść potrzeba wymiany biustonoszy kilka razy podczas ciąży.


5. Zmiany skórne

Czy twoi przyjaciele mówią, że promieniejesz w ciąży? To jeden z wielu efektów, które mogą wynikać ze zmian hormonalnych i rozciągania skóry. Kobiety w ciąży mają zwiększoną objętość krwi, aby zapewnić dodatkowy przepływ krwi do macicy i innych narządów, zwłaszcza nerek. Większa objętość przynosi więcej krwi do naczyń i zwiększa wydzielanie gruczołów olejowych. Niektóre kobiety mają na twarzach brązowawe lub żółtawe plamy zwane ostudą lub „maską ciąży”. Niektórzy zauważą ciemną linię na linii środkowej podbrzusza, znaną jako linea nigra (lub linea negra). Mogą też mieć przebarwienia (ciemnienie skóry) sutków, zewnętrznych narządów płciowych i okolicy odbytu. To dlatego, że hormony ciążowe powodują, że organizm wytwarza więcej pigmentu. Ten zwiększony pigment może nie być równy, więc ciemna skóra może wyglądać jak kolorowe plamy. Ostudzie nie można zapobiec, ale noszenie kremu z filtrem i unikanie promieniowania UV może zminimalizować jej skutki.

Trądzik jest powszechny podczas ciąży, ponieważ gruczoły łojowe skóry wytwarzają więcej oleju. A pieprzyki lub piegi, które miałeś przed ciążą, mogą stać się większe i ciemniejsze. Większość tych zmian skórnych powinna zniknąć po porodzie.

Wiele kobiet w ciąży również cierpi na wysypkę z ciepła spowodowaną wilgocią i poceniem się. Ogólnie rzecz biorąc, ciąża może być swędzącym czasem dla kobiety. Skóra rozciągająca się na brzuchu może powodować swędzenie i łuszczenie się. Lekarz może zalecić kremy łagodzące suchą lub swędzącą skórę.

6. Włosy

Wiele kobiet ma zmiany w strukturze włosa i przyspieszony wzrost w czasie ciąży. Hormony mogą sprawić, że twoje włosy rosną szybciej i mniej wypadną. Ale te zmiany włosów zwykle nie są trwałe. Wiele kobiet traci trochę włosów w okresie poporodowym lub po zaprzestaniu karmienia piersią. Niektóre kobiety odkrywają, że włoski rosną w niechcianych miejscach, takich jak twarz, brzuch lub wokół sutków. Niektóre kobiety nawet zmieniają kolor swoich włosów.

7. Paznokcie

Paznokcie, podobnie jak włosy, mogą się zmieniać w czasie ciąży. Dodatkowe hormony mogą sprawić, że rosną szybciej i stają się silniejsze. Niektóre kobiety odkrywają jednak, że ich paznokcie pękają łatwiej podczas ciąży. Podobnie jak zmiany we włosach, zmiany paznokci nie są trwałe. Jeśli paznokcie rozdwajają się i pękają łatwiej, gdy jesteś w ciąży, trzymaj je przycięte i unikaj chemikaliów w lakierze do paznokci i zmywaczu do paznokci.

8. Rozmiar buta

Nawet jeśli nie pasujesz do żadnego z ciuchów przed ciążą, nadal masz buty, prawda? Może – a może nie. Dodatkowy płyn w ciężarnych ciałach oznacza, że ​​wiele kobiet ma opuchnięte stopy i musi nosić większy rozmiar buta. Noszenie wsuwanych butów w większym rozmiarze może być wygodniejsze, zwłaszcza w miesiącach letnich.

9. Żylaki, hemoroidy i zaparcia

Żylaki, zwykle występujące w nogach i okolicy narządów płciowych, zdarzają się, gdy krew gromadzi się w żyłach powiększonych przez hormony ciążowe. Żylaki często ustępują po ciąży. Aby temu zapobiec powinnaś unikać stania lub siedzenia przez dłuższy czas, nosić luźną odzież, trzymać nogi w górze gdy siedzisz.

Hemoroidy – żylaki w odbytnicy – są również częste podczas ciąży. Twoja objętość krwi wzrosła, a macica wywiera nacisk na miednicę. Tak więc żyły w odbytnicy mogą powiększać się do klastrów podobnych do winogron. Hemoroidy mogą być bardzo bolesne i mogą krwawić, swędzić lub piec, szczególnie podczas lub po wypróżnieniu (BM).

Zaparcie to kolejne powszechne nieszczęście ciąży. Dzieje się tak, ponieważ hormony ciążowe spowalniają przechodzenie pokarmu przez przewód pokarmowy. W późniejszych etapach ciąży macica może naciskać na jelito grube. Zaparcia mogą przyczyniać się do powstawania hemoroidów, ponieważ wysiłek przy wypróżnianiu, może powiększyć żyły odbytnicy.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z zaparciami i hemoroidami jest zapobieganie im. Spożywanie diety bogatej w błonnik, codzienne picie dużej ilości płynów i regularne ćwiczenia mogą pomóc utrzymać regularność wypróżniania. Pomocne mogą być także środki zmiękczające stolec (nie środki przeczyszczające). Jeśli masz hemoroidy, porozmawiaj z lekarzem na temat kremu lub maści, która może je zmniejszyć.

10. Niespodzianki podczas porodu

Więc przeżyłaś huśtawki nastrojów i hemoroidy i myślisz, że twoje niespodzianki się skończyły. Ale dzień, w którym urodzisz dziecko, prawdopodobnie będzie miał największe niespodzianki.

  • Podczas ciąży płyn otacza Twoje dziecko w worku owodniowym. Ten worek pęka na początku lub w trakcie porodu – chwila zwykle nazywana odejściem wód płodowych. Dla większości kobiet porodowych skurcze zaczynają się przed odejściem wód. Czasami lekarz musi rozerwać worek owodniowy (jeśli szyjka macicy jest już rozszerzona). Ile wody możesz się spodziewać? W przypadku dziecka urodzonego w terminie występuje od 2 do 3 filiżanek płynu owodniowego. Niektóre kobiety mogą odczuwać intensywne pragnienie sikania, które prowadzi do wytrysku płynu, gdy ich woda pęka. Inne mogą odczuwać tylko ściekanie po nodze, ponieważ głowa dziecka działa jak korek, aby zapobiec wyciekowi większości płynu. Płyn owodniowy jest na ogół słodko pachnący, blady lub bezbarwny. Jest wymieniany przez twoje ciało co 3 godziny, więc nie zdziw się, jeśli nadal będzie wyciekać płyn, około filiżanki na godzinę, aż do porodu.
  • Inne, nieoczekiwane rzeczy mogą wydostać się z twojego ciała podczas porodu. Niektóre kobiety mają mdłości i wymioty. Inne cierpią na biegunkę przed porodem lub w jego trakcie, a często dokuczają również nadmierne gazy. Podczas fazy parcia możesz stracić kontrolę nad pęcherzem lub jelitami – i to nie jest nic nienormalnego!

Plan porodu może pomóc w przekazaniu twoich życzeń pracownikom służby zdrowia o tym, jak poradzić sobie z tymi i innymi aspektami porodu. Dużo niespodzianek czeka na ciebie, gdy jesteś w ciąży – ale nic słodszego niż to, co poczujesz, gdy twój noworodek będzie w twoich ramionach!

You may also like

Zostaw komentarz