Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak bezstresowo nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Jak bezstresowo nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

przez Redakcja
Jak bezstresowo nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Poziom rozwoju dziecka bazuje najczęściej na umiejętnościach, które udało mu się osiągnąć. Nauka jazdy na rowerze to jedno z najważniejszych wydarzeń w jego życiu. Zdarza się jednak, że zbyt duża presja ze strony rodziców lub zazdrość o lepsze postępy rówieśników sprawiają, że pierwsze dwa kółka stają się drażliwym tematem. W związku z tym warto podzielić szkolenie na kilka płynnych etapów, które stopniowo przygotują dziecko do samodzielnej jazdy na rowerze.

Rowerek biegowy uczy równowagi

Naukę prowadzenia dwukołowego pojazdu najlepiej jest zacząć od rowerka biegowego. Poruszanie się na nim bazuje na naturalnym odruchu chodzenia. Dziecko nie musi więc od razu umieć pedałować. Wystarczy, że opierając ciężar ciała na siodełku, odpycha się nogami i uczy się w ten sposób zachowywać równowagę, co stanowi niezbędną umiejętność, pozwalającą później bezpiecznie jeździć standardowym rowerem. Dodatkowo tego typu pojazdy są małe, lekkie i łatwe do transportowania, dzięki czemu można zabierać je ze sobą wszędzie, a dziecko poradzi sobie z nimi bez większej pomocy ze strony rodzica. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej biegówki. Powinna być przede wszystkim solidnie skonstruowana i odpowiednio dopasowana do wzrostu. Ergonomiczny rowerek to taki, na którym maluch porusza się z lekko ugiętymi nogami. Jeśli budowa sprzętu będzie sprzyjała urazom, a dziecku nie będzie wygodnie to szybko zniechęci się do nauki i trudniej będzie je w przyszłości przekonać do innego typu roweru.

Rowerek z doczepianymi kółkami uczy sztuki pedałowania

Kiedy dziecko opanuje już technikę utrzymania równowagi na biegówce, można powoli oswajać je z rowerkiem z doczepianymi kółkami. Stabilne podparcie w czterech punktach pozwoli maluchowi skupić się na nauce pedałowania, skręcania kierownicą i hamowania. W trakcie szkolenia powinno się obserwować postępy ucznia. Jeśli dobrze sobie radzi, można stopniowo podnosić dodatkowe kółka o kilka milimetrów. Dziecko będzie próbowało łączyć opanowane umiejętności utrzymywania równowagi i sztuki kierowania pojazdem. Jednocześnie rodzic zachowa przy tym odpowiedni stopień bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem zakupu tego rodzaju rowerka jest późniejsza możliwość całkowitego odkręcenia doczepianych kółek i uzyskania docelowego dwukołowca bez konieczności kupowania nowego sprzętu, jeśli maluch nie zdąży z niego wyrosnąć. Co więcej w trakcie nauki jazdy na dwóch kółkach można również zainwestować w rowerek doczepiany do rowerów dorosłych. Takie tymczasowe rozwiązanie pozwoli na dłuższe wycieczki z dzieckiem, które nie do końca opanowało jeszcze sztukę jazdy na rowerze.

Jak bezstresowo nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Metody nauki jazdy na dwóch kółkach

Najstarszym i najpopularniejszym sposobem nauczenia dziecka samodzielnej jazdy na rowerze dwukołowym jest metoda „kija”. Polega ona na umocowaniu drążka do górnej części tylnego widelca pojazdu i asekurowania pierwszych prób malucha. Jest to rozwiązanie, które wymaga stosunkowo dużo czasu i może być skuteczne tylko wtedy, kiedy rodzic w sprzyjających warunkach oraz po uprzednim ostrzeżeniu, zwalnia uchwyt i pozwala dziecku na samodzielność. Nieprzestrzeganie tej zasady może sprawić, że uczeń przestraszy się jazdy i całkowicie zniechęci się do dalszych prób.

Inną techniką, która obiecuje szybsze rezultaty jest posadzenie malucha na siodełku i pozwalanie mu zjechać po lekko pochylonej, równej drodze, odpychając się nogami, jak na rowerku biegowym. Dzięki temu przyzwyczaja się on do wagi i wielkości nowego sprzętu, wyczuwa na nowo równowagę i oswaja z myślą o samodzielnej jeździe. Do tego rodzaju nauki potrzebne są dwie osoby. Jedna z nich pomaga zająć odpowiednią pozycję i wystartować, a druga łapie dziecko bezpiecznie kawałek dalej. W taki sposób próbując, przejechać jak najdalej i się nie przewrócić, maluch uczy się, że odpowiednio zgrane pedałowanie i utrzymywanie równowagi daje najlepsze rezultaty.

Jak bezstresowo nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Niezależnie od wybranych metod, warto trzymać się kilku dodatkowych, ale równie ważnych zasad dotyczących nauki jazdy na rowerze, a także przepisów dotyczących jazdy na rowerze z dzieckiem. Poza odpowiednim dopasowaniem sprzętu do wieku i wzrostu dziecka, należy również ubrać je w wygodne, płaskie buty, które nie rozepną się ani nie wkręcą w pedały lub szprychy, a także wybrać równy, rozległy teren bez niepotrzebnych przeszkód. Ponadto podczas szkolenia konieczne jest wpajanie maluchowi, że musi zawsze patrzeć przed siebie, zamiast w dół na swój rower, ponieważ tylko dzięki temu szybko i efektywnie nauczy się bezpiecznej jazdy.

You may also like

Zostaw komentarz