Start LifestyleDzieciak po godzinach 9 sposobów na rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu

9 sposobów na rozwojowe zabawy z dzieckiem w domu

przez Redakcja

Obecna sytuacja jest niezwykle ciężka, zarówno dla rodziców, jak i samych dzieci. Pozbawione codziennych wyjść na plac zabaw czy wspólnych psot z koleżankami i kolegami w przedszkolu, nudzą się, a rodzicom coraz szybciej kończą się pomysły na gry i zabawy. Przygotowaliśmy więc dla was 9 propozycji na to, jak spędzić z dzieckiem czas, a przy okazji rozwinąć jego wyobraźnię, motorykę oraz mowę.  Zabawy z dzieckiem nie muszą być nudne!

Doskonale wiemy, że najlepszą formą nauki dla małego dziecka jest zabawa. Teraz kiedy maluchy spędzają dużo czasu w domu, dokładamy szczególnych starań, żeby zapewnić im jak najwięcej edukacji przez rozrywkę. W końcu przedszkolak nie może spędzić kilku godzin przed telewizorem, oglądając kolejne odcinki bajek. Sprawmy, aby ten czas był nie tylko okazją do zabawy z najbliższymi, ale również wpłynął pozytywnie na jego rozwój. Poniżej znajdziecie propozycje zabaw przygotowanych przez pedagogów dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Zabawy z dzieckiem na wyobraźnię

Możliwość rozwiązywania problemów, analizowania i teoretyzowania pomaga maluchom rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność. Tak jak z innymi dziedzinami, również te umiejętności należy z maluchem regularnie ćwiczyć.

Teatrzyk ze skarpetek

Wspólny teatrzyk to praktycznie niekończąca się kopalnia pomysłów na zabawę. Pacynki można prosto wykonać ze skarpet lub spektakl wystawić przy pomocy maskotek. Możecie przedstawiać ulubione bajki, postawić na improwizację lub pokazywać historie wymyślone przez samego malucha. Tutaj ogranicza was jedynie… wyobraźnia!

„Co by było, gdyby”

Pytania abstrakcyjne pozwalają na rozwój wyobraźni oraz rozwijają myślenie twórcze. Zabawą, do której nie potrzebujecie praktycznie żadnych akcesoriów, jest zadawanie wzajemnie pytać „Co by było, gdyby…”. Starajmy się stawiać pytania (a także odpowiadać na te dziecka) w sposób prosty, ale angażujący malucha, np. co by było, gdyby krowy umiały latać, dinozaury cały czas chodziły po ziemi itp.

„Dokończ bajkę”

Zaczynamy opowiadać maluchowi bajkę – zupełnie wymyśloną. Po 2-3 zdaniach prosimy dziecko, aby wymyśliło jej dalszy ciąg. W ten sposób co kilka zdań maluch wymienia się z rodzicem, tworząc coraz bardziej zawiłą, zaskakującą i zabawną historię.

Jeśli potrzebujecie dodatkowej dawki inspiracji, wraz ze swoimi pociechami dołączcie do zdalnego przedszkola KIDS&Co. Dwa razy dziennie pedagodzy prowadzą zajęcia dla najmłodszych – w języku polskim i angielskim. Udział jest wolny dla wszystkich chętnych.

Zabawy z dzieckiem na lepszą motorykę

Motoryka mała i duża to ten aspekt rozwoju psychoruchowego dziecka, na który opiekunki w przedszkolu zwracają bardzo dużo uwagi. Niestety, jeśli maluch od najmłodszych lat spędza dużo czasu przed telewizorem czy tabletem, to w efekcie jest bardziej niezdarny, ma większe problemy ze sprawnością ruchową, a mięśnie są sztywniejsze. Warto więc również w domu dołożyć starań, aby dziecko jak najwięcej trenowało swoją sprawność.

Zabawa „Kalambury”

W zależności od wieku dziecka – na zmianę udawajcie ruchy zwierząt, postaci z bajek czy innych bohaterów, które będą łatwe do odgadnięcia. Pokazujmy maluchowi duże ruchy skrzydeł ptaków, ociężałe i zamaszyste ruchy niedźwiedzia czy zgrabne i skoczne żaby. Dzięki temu maluch jeszcze bardziej się zaangażuje i będzie jak najwierniej naśladował wybranych bohaterów.

Wspólne lepienie


Doskonałym sposobem na rozwijanie motoryki małej u dzieci jest lepienie z plasteliny czy, jeśli nie macie jej w domu, z masy solnej. Odrobina mąki, wody i soli wystarczy, żeby poćwiczyć z maluchem przez dłuższy czas. Pozwól mu także samodzielnie wyrobić masę – już ten etap pozwoli na poćwiczenie małych rączek, a także przyniesie wiele frajdy. Potem niech maluch ulepi swojego ulubionego bohatera z bajek lub zwierzątko.

Tańce-połamańce

Wszelkie proste układy taneczne, pląsy czy zabawy przy muzyce wpłyną nie tylko korzystnie na rozwój motoryki dziecka, ale również przysporzą dużo dobrej zabawy i śmiechu. W Internecie znajdziemy wiele pomysłów na wspólne pląsy „Ja jestem niedźwiadek”, „Raz Gucio się kąpało”, „Dwóm tańczyć się zachciało” czy „Płyną statki z bananami”.

Zabawy z dzieckiem rozwijające mowę

Ćwiczenia, które pozwalają dzieciom ćwiczyć narządy artykulacyjne, należy powtarzać najczęściej, jak się da. Maluchy, przekonane o zabawie, będą z chęcią do nich wracały, a dzięki temu możemy zapobiec ewentualnym wadom wymowy. Ważne jest, abyśmy ćwiczenia wykonywali razem z dzieckiem – z pewnością wywoła to jeszcze więcej śmiechu i zachęci przedszkolaka do wspólnej zabawy.

Zabawa „Cyrkowiec”

Próbujemy wykonać razem z dzieckiem różne sztuczki językiem. Na przemian mówimy, jaką akrobację ma teraz wykonać cyrkowiec.

Górka – czubek języka opieramy o dolne zęby, środek wybrzuszamy.

Rurka – formujemy z języka rurkę, przez którą można wdychać lub wydychać powietrze.

Jazda konna – uderzamy czubkiem języka o podniebienie i odkładamy na dół. Raz konik idzie wolno, to biegnie, parska, śmieje się iha, iha.

Wahadełko – przesuwamy językiem do kącików ust w stronę prawą i lewą, nie dotykając językiem warg.

Zabawa „Bez rąk”

Do zabawy będziemy potrzebować jedynie słomek i lekkich przedmiotów, np. piłeczek ping-pong czy małych karteczek.
Zabawa polega na przenoszeniu za pomocą słomki kawałków papieru lub piłeczek z jednego miejsca do drugiego. Możemy wykonywać ćwiczenie na czas, czy w ramach wyścigu z dzieckiem. Ćwiczenie nie tylko pozwala na kształtowanie odpowiedniego oddechu przeponowego, ale również sprzyja zwiększaniu wydolności płuc oraz ćwiczy koncentrację.

Zabawa „Sygnały”

Ćwiczenie ma na celu trenowanie wyraźnej wymowy samogłosek w parach. Razem z dzieckiem na przemian wydajemy komendę – jaki samochód naśladujemy (karetka pogotowia e-o, policja i-u, e-u straż pożarna).

Czas spędzony wspólnie z dzieckiem na grach i zabawach może okazać się nie tylko doskonałym sposobem na ćwiczenie ważnych dla rozwoju malucha obszarów, ale również na kreatywne spędzenie czasu z rodzicem, co jeszcze lepiej wpłynie na waszą relację.

You may also like

Zostaw komentarz