Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Termometr dla dziecka – jaki wybrać?

Termometr dla dziecka – jaki wybrać?

przez Redakcja
termometr dziecko dla dziecka

Termometr znajdziemy praktycznie w każdej domowej apteczce. Ten tradycyjny – szklany, bezrtęciowy – może się jednak nie sprawdzić, gdy niemowlaka dopadnie pierwsza infekcja. Jaki termometr wybrać dla maluszka, a jaki dla nieco starszego dziecka? Do wyboru mamy wiele różnych modeli zaprojektowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Poniżej prezentujemy sprawdzone produkty, w które warto się zaopatrzyć na etapie kompletowania wyprawki albo gdy dotychczas wykorzystywany termometr przestanie działać.


Dla noworodka i niemowlaka – bezdotykowy termometr na podczerwień

Bezdotykowe termometry na podczerwień uznaje się za najlepsze dla noworodków oraz niemowląt. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka:

 • Są bardzo bezpieczne i higieniczne. W związku z tym, że nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą chorego, można ich używać do wielokrotnych pomiarów, na przykład gdy chcemy przebadać więcej niż jedno dziecko.
 • Są precyzyjne, a pomiar trwa zazwyczaj bardzo krótko – maksymalnie kilka sekund.
 • Niektóre bezdotykowe termometry na podczerwień mają dodatkowe czujniki, odpowiedzialne np. za pomiar temperatury otoczenia, a także sygnały alarmowe informujące o podwyższonej temperaturze u dziecka.
 • Lepsze modele termometrów na podczerwień wyposażone są również w moduł pamięci, w której zapisują się ostatnie wyniki badania temperatury.
 • Po zakończeniu okresu niemowlęcego nie musimy oczywiście rezygnować z termometru bezdotykowego. Jeśli wciąż jest sprawny, można dalej z niego korzystać.

Dla ruchliwego szkraba – termometr w smoczku

Alternatywą dla termometru bezdotykowego jest termometr w smoczku. Ma on kilka zalet.

 • Jest niewielki oraz wygodny.
 • Pomiar temperatury może być wykonany podczas codziennej aktywności, a także wtedy gdy dziecko śpi.
 • Dobrej jakości termometry w smoczku są odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na zgryz lub kształt podniebienia dziecka.
 • Należy jednak wiedzieć, że termometr-smoczek nie nadaje się do codziennego użytku jako zastępstwo tradycyjnego smoczka – nawet gdy jest wyłączony.


Dla starszego dziecka – termometr cyfrowy

Gdy dziecko jest starsze i rozumie już, że mierzenie temperatury nie jest w żaden sposób przykre czy bolesne, termometr elektroniczny powinien być wystarczającym rozwiązaniem. Może on również sprawdzić się w domu, gdzie jest niemowlę. Zwłaszcza, gdy wybierzemy model, który jest w stanie zmierzyć temperaturę w bardzo krótkim czasie.

Największymi zaletami takiego urządzenia są:

 • stosunkowo niska cena;
 • niezawodność – im mniej elektronicznych podzespołów, tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii;
 • możliwość mierzenia temperatury w różnych miejscach ciała.
 • Warto przy tym pamiętać, aby termometr cyfrowy miał elastyczną końcówkę, która znacznie ułatwi jego aplikację.


Czym kierować się, wybierając termometr dla dziecka?

Wiemy już, jaki termometr będzie odpowiedni dla noworodka lub niemowlaka. Na koniec krótko wspomnijmy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę podczas zakupu takiego urządzenia.

 • Przede wszystkim pamiętajmy, że to, jaki termometr dla dziecka ostatecznie wybierzemy, nie powinno być decyzją podjętą pod wpływem chwili. Przed zakupem warto się dowiedzieć, czy produkt, który chcemy kupić, posiada konieczne certyfikaty bezpieczeństwa dotyczące wyrobów medycznych.
 • Kolejna kwestia dotyczy wieku oraz temperamentu dziecka. Niekiedy łatwiej zmierzyć temperaturę spokojnemu niemowlakowi niż chociażby dwulatkowi, który nie potrafi usiedzieć w miejscu. Rodzaj termometru powinien być dostosowany raczej do usposobienia malucha niż jego metryki.
 • I na koniec – sprawdźmy producenta termometru. Jeżeli jest to firma, którą znamy i której produkty możemy znaleźć na przykład w aptekach, to bez większego ryzyka możemy przyjąć, że wyprodukowane przez nią wyroby medyczne spełniają konieczne standardy bezpieczeństwa.

You may also like

Zostaw komentarz