Start LifestyleDzieciak po godzinach Koronawirus – jak przeżyć kwarantannę z dziećmi i nie zwariować?

Koronawirus – jak przeżyć kwarantannę z dziećmi i nie zwariować?

przez Redakcja

Koronawirus zagnieździł się u nas już na dobre jest w sklepie, w telewizji, na portalach społecznościowych, w domu i w pracy… jest w naszej głowie! A co jak głowa zaczyna już mieć dość?! Głowa rodzica, szczególnie. Niepewny czas jaki obecnie przeżywamy – wszyscy – zarówno dorośli jak i dzieci jest trudny, wyjątkowo i o tym nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Rola rodzica w czasie epidemii jest jeszcze trudniejsza, niż dotąd w normalnej codzienności i z dnia na dzień się o niej dowiadujemy coraz więcej. Bo co jak dzieci już obejrzały wszystkie bajki…? i zamalowały wszystkie dostępne w domu kartki albo przychodzą z prośbą o pomoc w zadaniu z matematyki, a Ty akurat masz ważną telekonferencje? Wdech i wydech! Spokojnie, nie jesteś sam.

Przed Wami kilka zasad jakimi się kierować by nie zwariować w czasie kwarantanny, która może jeszcze chwile potrwać.

Skupiaj się na tym co najważniejsze. Dobry plan dnia to podstawa

Praca w domu to wyzwanie, a już praca w domu z dziećmi to poziom wyprawy na księżyc. Żeby dać radę musisz mieć wszystko zaplanowane. Pomyślisz, po co mam planować? Przecież jestem w domu, a jednak… harmonogram działań pozwala zaplanować nie tylko swój dzień, ale i dać zajęcie dzieciom.

Pamiętaj one też straciły poczucie bezpieczeństwa! Znany plan dnia runął, a ten nowy zaplanowany przez Ciebie pozwoli nie tracić czasu na inne niepotrzebne rzeczy.

Wspólne zasady niczym dobra umowa

Gdy dzieci są małe i normalnie powinny być w przedszkolu czy żłobku plan dnia pomoże i im, i Tobie wykorzystać produktywnie dzień. Gdy dzieci są starsze i potrzebują naszej pomocy ustal zasady kiedy jesteś do ich dyspozycji, a kiedy nie. To ważne bo gdy dziecko będzie miało świadomość, że z lekcjami pomożesz mu np. za dwie godziny – zacznie szukać rozwiązań samo a to rozwija kreatywność.

Ty też lepiej wykorzystasz czas i będziesz mógł się skupić na wyzwaniach pracy zdalnej.

Dobry plan to nie tylko praca i nauka to także posiłki i obowiązki domowe. Ważne, by ustalić wspólnie w swojej małej społeczności jakie należą do kogo, by nie było niepotrzebnych spięć.

Rozmowa o emocjach

Czy jesteś duży, czy mały masz obecnie gonitwę myśli i tysiące uczuć zaprzątają Twoją głową. Pamiętaj rozmawiaj z dzieckiem o tym co ono czuje i o tym co Ty czujesz. Dzieci nie rozumieją dlaczego sytuacja wygląda tak, a nie inaczej i kiedy wróci do starego utartego planu.

Zapewniaj dziecko, że jest bezpieczne, a dorośli także i Ty pracujecie nad tym, by wszystko wróciło do normy.

Chroń swoje dziecko – często po dniu spędzonym przed laptopem chcemy po prostu usiąść i odpocząć włączamy telewizor, a tam zamiast się uspokoić znowu napawamy się lękiem – dzieci to czują.

Czas po pracy spędzajmy inaczej – jeśli możemy i jest to bezpieczne wyjdźmy na  powietrze. Pograjmy na ogródku w piłkę, albo po prostu pobiegajmy, by przestać myśleć o tym czego się boimy.

Zadbaj o relacje z bliskimi

Pamiętaj dziecko Cię naśladuje – jeśli odejdziesz od komputera i wsadzisz nos w telefon nie dajesz mu odpowiedniego przykładu ale pamiętaj o tym by zapewniać mu wszystkimi możliwymi i bezpiecznymi kanałami kontakt z rówieśnikami i rodziną. Podtrzymywanie relacji właśnie teraz w czasie epidemii jest bardzo ważne.  Zadzwońcie razem do babci i dziadka porozmawiajcie przez Skyp’a, Facetim’a albo Messengera. Pamiętaj co jest teraz najważniejsze. Zdrowie i bezpieczeństwo Twojej rodziny to cel nadrzędny. Koronawirus za jakiś czas minie obyśmy wszyscy wynieśli z niego ważną lekcje na przyszłość dla nas samych i dla naszej rodziny.

You may also like

Zostaw komentarz