Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Chusta do noszenia dzieci

Chusta do noszenia dzieci

przez Redakcja
Kobieta z dzieckiem, trzyma dziecko w chuście do noszenia dzieci.

Chusta do noszenia dzieci to bardzo wygodne rozwiązanie. Dziecko może być blisko rodzica, a dodatkowo ten gadżet może znacznie ułatwić wspólne życie. W głowie pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości: czy to jest bezpieczne? Czy takie rozwiązanie nie wpłynie źle na dziecko? Które z propozycji na rynku wybrać?

Jaka chusta do noszenia dzieci jest najlepsza?

Mężczyzna z dzieckiem w chuście Każdy poradnik jest jak nowo otwarta książka – pojawiają się różne informacje od rodziców, którzy już testowali dany produkt, a także wskazówki specjalistów w danej dziedzinie. W przypadku chusty do noszenia dzieci często pojawiają się opinie, że najlepsze będą te już „złamane”, a więc używane wcześniej przez kogoś innego. Dzięki temu stają się miękkie, łatwiej ułożyć w nich maluszka, a nauka wiązania chusty jest o wiele łatwiejsza. Niemniej jednak spore grono ekspertów uważa, że produkt ten warto kupić prosto od producenta, aby przygodę z chustą zacząć od jej nowości, ze względu na to, że mocno zużyte tkaniny są śliskie i łatwo w tym wypadku o potknięcia. W związku z tym istnieją pewne kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze swojej pierwszej chusty do noszenia dziecka.

Kryteria wyboru chusty do noszenia dzieci

Waga i wiek

Głównym kryterium powinien być wiek i waga dziecka. Jest to najważniejszy wyznacznik tego, jaką chustę powinniśmy kupić. Najczęściej kojarzymy noworodki i niemowlęta, które są noszone przez rodziców właśnie w tego rodzaju chustach, ale tak naprawdę do 4. roku życia dziecka możemy wykorzystywać ich funkcjonowanie. Niemowlęta zawsze nosimy z przodu, aby móc kontrolować ich zachowanie, odpowiednie podparcie pleców, a także ułożenie w każdej sytuacji, natomiast starsze dzieci mogą być noszone w chuście na plecach. Przy kryterium wieku i wagi warto wspomnieć o zdrowiu rodzica, dlatego dzieci cięższe niż 18 kilogramów nie powinny korzystać z chust.

Tkanina

Kolejnym kryterium jest rodzaj tkaniny, z którego wykonano chustę. W gąszczu różnych ofert trzeba znaleźćKobieta z dzieckiem w chuście odpowiednią dla naszego dziecka. A na to potrzeba odrobiny czasu. Dla początkujących w temacie noszenia dzieci w chuście, odpowiednie będą chusty tkane. Co za tym idzie, przynajmniej na początku, warto wykluczyć z obszaru swoich poszukiwań propozycje chust elastycznych. Kiedy już znaleźliśmy producenta, który oferuje chusty tkane należy pomyśleć o splocie, jakim zostały wykonane. Aby dziecko czuło się swobodnie, a jednocześnie było dobrze trzymane wystarczy postawić na splot jodełkowy lub skośno krzyżowy. Takie sploty świetnie pracują przy ruchach dziecka, a jednocześnie nie powodują naprężeń w miejscach podtrzymywania.

Materiał

Ważne jest nie tylko wykonanie chusty i splot, ale też materiał. Stojąc przed wyborem należy myśleć o bezpieczeństwie zarówno dziecka jak i swoim. W jaki sposób? Dobierając właściwy materiał. 100% bawełny to słuszny wybór, ponieważ łatwo ją wyprać, dobrze dostosowuje się przy wiązaniu, przez brak domieszek nie jest śliska, a dodatkowo jest przewiewna. Informacją niezbędną jest również gramatura. Dla noworodków i niemowlaków chusty cienkie, do 200 g/m2 i średnie do 250 g/m2 sprawdzą się doskonale (chodzi przede wszystkim o to, że dzięki takiej gramaturze chusty będą miękkie już od samego początku).

Kobieta nosząca dziecko w chuściePoczątkujący powinni też zwrócić uwagę na to, czy chusta posiada wzór. Jeśli jest gładka, ale ma różnokolorowe krawędzie i znaczony środek to zdecydowanie nauka wiązania pójdzie sprawniej. Jest to duże ułatwienie, ponieważ dzięki temu technika może być opanowana znacznie szybciej i dokładniej.

Długość chusty

Zmierzając ku końcowi kryteriów, należy też wspomnieć o długości takiej chusty do noszenia dzieci. W zależności od tego, w jakich pozycjach chcemy nosić dziecko oraz czy z chusty będzie korzystał jeden rodzic, czy oboje należy wybrać wymiar. A długości wahają się od ok. 2,7 do 5,2 m. Dla osób, które są normalnej budowy ciała i chcą nosić swoje małe pociechy w tzw. kieszonce, chusta w rozmiarze 4,7 do nawet 5,2 m będzie idealna. Nie należy zapomnieć o technice i rodzaju wiązania, które w tym wypadku będą decydujące.

Gdzie kupić chustę do noszenia dzieci?

Nastąpił już ten moment, w którym zdecydowaliście się na chustę dla maleństwa. Pojawia się kolejny problem – gdzie kupić to akcesorium? Najlepiej u polskiego producenta. Dzięki temu mamy pewność, że produkt został wykonany z wysokiej jakości materiałów, a do tego w krajach Unii Europejskiej. Troska o dziecko jest priorytetem podczas doboru elementów pomocniczych w codziennym życiu. I właśnie eko-produkty Little Frog są jednymi z tych, na które warto zwrócić uwagę. Dlaczego? Ponieważ nie są barwione barwnikami, a tym samym nie wywołują alergii. Dodatkowo posiadają odpowiedni dla skóry odczyn pH. Buzia sama się uśmiecha, kiedy czytamy o tak pozytywnych właściwościach produktów. Chusty Little Frog można znaleźć w internecie, wraz z dokładnym opisem każdej z nich.

Doświadczenie jest ważne dla każdego rodzica, a marka NatiBaby jest pierwszym producentem chust wiązanych do Mężczyzna noszący dziecko w chuścienoszenia dzieci w Polsce. I to właśnie kolejne miejsce, które warto polecić jeśli chodzi o zakupy. Konsultanci z pewnością odpowiedzą na wszystkie pytania, a certyfikaty, które posiada marka pozwalają wystawić pozytywne opinie. Do szycia chust wykorzystywane są materiały wyprodukowane według formuł opracowanych przez tę właśnie markę.

Jeśli jednak nie jesteście przekonani do zakupów internetowych, postawcie na tradycyjne metody. Sklep z odzieżą i akcesoriami dziecięcymi SMYK w swojej ofercie posiada chusty do noszenia dzieci. W sklepie ekspedientki z miłą chęcią doradzą co sprawdzi się najlepiej dla Twojego maluszka.

A kiedy już kupisz chustę może wybierzesz się na kurs, który ułatwi opanowanie technik wiązania takich nosidełek? Z pewnością będzie to spore ułatwienie przy rozpoczęciu przygody z chustą do noszenia dzieci.

Czy chusta do noszenia dzieci jest bezpieczna?

To pytanie pojawia się na wielu forach internetowych. Rodzice boją się o swoje pociechy, dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na aspekt bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dobrze zawiązana chusta pomaga dziecku utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji, a także w podparciu główki, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Amortyzacja kręgosłupa oraz odciążenie rąk rodziców to dodatkowy plus. Dziecko noszone w chuście ma też komfortowe warunki do prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, poprzez odpowiednie ułożenie nóg. Maluszki powinny być noszone zawsze przodem do rodzica, ponieważ jest to dla niego pozycja fizjologiczna – dzięki temu czuje się bezpiecznie. Oprócz dobrej techniki wiązania niezmiernie ważne jest noszenie dziecka w pozycji odpowiedniej dla wieku, a tym samym stopnia rozwoju. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zapewnić zabezpieczenie pociechy.

Chusty do noszenia dzieci są bardzo popularnym akcesorium w ostatnim czasie. Nic dziwnego – nie dość, że są wygodne zarówno dla osoby noszącej jak i dla dziecka, to dodatkowo pomagają w jego rozwoju i odciążają podczas prac domowych czy spacerów. Bliskość rodzica z dzieckiem buduje nowe więzi i sprawia, że członkowie rodziny czują się swobodnie i dobrze w swoim towarzystwie.

You may also like

3 komentarze

Maja 16 stycznia 2018 - 09:01

Ja mam pytanie! Nosidełko czy husta? W co lepiej zainwestować? Może jakaś bardziej doświadczona mamusia doradzi co kupić?

Odpowiedz
Kasia_t 16 stycznia 2018 - 15:30

To chyba zależy od rodzica. Ja nie byłam przekonana do chustowania – za dużo z tym zachodu, trzeba wybrać się na szkolenie, na którym dowiesz się jak nie zrobić dziecku krzywdy. Wybrałam nosidełko, za które zapłaciłam nie małe pieniądze, a córeczka bardzo szybko nie chciała się w nim nosić. Wolała tradycyjne rączki 😉 Ale mam znajome, które z chustą nie rozstawały się bardzo długo i w życiu nie zamieniły by jej na nosidło. Musisz sama wypróbować co dla ciebie będzie lepsze 🙂

Odpowiedz
Maja 16 stycznia 2018 - 17:47

To mi nie pomogłaś! Mam dylemat ale myślę,że do codziennego użytku lepsza będzie chusta?!

Odpowiedz

Zostaw komentarz