Start LifestyleDzieciak po godzinach Co zrobić gdy dziecko gryzie?

Co zrobić gdy dziecko gryzie?

przez Redakcja

Maluchy robią zazwyczaj najbardziej urocze rzeczy: rozdają niespodziewane uściski i buziaki, piszczą ze śmiechem i przytulają się do ciebie, kiedy są zmęczone. Ale jak powie ci każdy rodzic malucha, robią też mniej urocze rzeczy, jak kopnięcie, bezpodstawny krzyk…czy gryzienie.Co zrobić gdy dziecko gryzie?

Gryzienie jest dość powszechne u dzieci w tym wieku, ale to małe pocieszenie, jeśli maluch gryzie. Przecież nikt nie chce, aby ich dziecko było uważane za zagrożenie dla reszty grupy podczas zabawy. A co gorsza, dzieci, które są nagminnie gryzą inne, mogą zostać usunięte z placówki edukacyjnej, gdy opiekunki nie radzą sobie z zachowaniem bezpieczeństwa pozostałych dzieci. Możesz myśleć, że gryzienie to kolejna faza, którą musisz przeżyć, ale niekoniecznie tak jest. Istnieją sposoby, aby dotrzeć do sedna gryzącego nawyku malucha. Oto jak pomóc w ograniczeniu tego typu zachowania.

Dlaczego małe dzieci gryzą?

Gryzienie jest bardzo powszechne we wczesnym dzieciństwie. Niemowlęta i małe dzieci gryzą z różnych powodów, takich jak ząbkowanie lub odkrywanie nowej zabawki lub przedmiotu ustami. Gdy zaczynają rozumieć przyczynę, mogą również ugryźć osobę, aby sprawdzić, jaką reakcję mogą uzyskać. Gryzienie może być również sposobem na to, aby małe dzieci zwróciły na siebie uwagę lub wyraziły swoje uczucia. Frustracja, gniew i strach są silnymi emocjami, a dzieciom brakuje umiejętności językowych, aby przekazać, jak się czują. Jeśli więc nie potrafią znaleźć słów, których potrzebują wystarczająco szybko lub nie potrafią powiedzieć, jak się czują, mogą ugryźć jako sposób powiedzenia: „Zwróć uwagę na mnie!” lub „Nie podoba mi się to!”. Ugryzienie jest nieco częstsze u chłopców i najczęściej zdarza się do drugiego roku życia. W miarę rozwoju mowy gryzienie ma tendencję do zmniejszania się.

Jak ograniczyć gryzienie?

Z gryzieniem ważne jest, aby poradzić sobie z zachowaniem natychmiast po jego wystąpieniu. Następnym razem, gdy dziecko ugryzie, spróbuj wykonać następujące kroki:

Krok 1: Bądź spokojny i stanowczy. Zwróć się do swojego dziecka z mocnym przekazem „nie wolno gryźć!” lub „gryzienie boli!”. Do malucha trzeba mówić prosto, by zrozumiał. Wyjaśnij, że gryzienie jest złe, ale unikaj długich wyjaśnień, dopóki twoje dziecko nie będzie wystarczająco dojrzałe, by zrozumieć. Wybór jak najspokojniejszego rozwiązania pomoże rozwiązać sytuację szybciej.

Krok 2: Pociesz ofiarę. Skieruj swoją uwagę na osobę, która została ugryziona, zwłaszcza jeśli jest to kolejne dziecko. W przypadku obrażeń oczyść obszar wodą z mydłem. Zasięgnij porady lekarskiej, jeśli zgryz jest głęboki lub krwawi.

Krok 3: Pociesz również swoje dziecko, jeśli zajdzie taka potrzeba. Często małe dzieci nie zdają sobie sprawy, że gryzienie boli. Dobrze jest pocieszyć dziecko, które czuje się zaniepokojone zranieniem kogoś.

Krok 4: Oferuj alternatywy. Kiedy sytuacja się uspokoiła, sugeruj alternatywy dla gryzienia, takie jak używanie słów „nie”, „stop” i „to moje”, gdy dziecko chce komunikować się z innymi.

Krok 5: Przekieruj uwagę na coś innego. To działa cuda z dziećmi w tym wieku. Jeśli emocje i poziom energii są wysokie lub pojawi się nuda, pomóż skierować uwagę małego na bardziej pozytywną aktywność, taką jak taniec do muzyki, kolorowanie lub gra planszowa.

Dyscyplina zwykle nie jest konieczna, ponieważ większość dzieci nie zdaje sobie sprawy, że gryzienie boli. Nigdy nie uderzaj, ani nie gryź dziecka, które ugryzło (czasem rodzicie wpadają na pomysł – niech zobaczy jak to jest) ponieważ uczy to dziecko, że takie zachowanie jest OK. Jeśli wykonałeś powyższe kroki, a zachowanie nie ustało, kara czasowa może być skuteczna. Starsze dzieci mogą być zabrane na wyznaczoną strefę czasową – krzesło kuchenne lub schody – na minutę lub dwie, aby się uspokoić. Zgodnie z ogólną zasadą, około 1 minuty na rok jest dobrym wyznacznikiem dla limitów czasu. Dłuższe limity czasu nie przynoszą dodatkowych korzyści. Mogą również podważyć twoje wysiłki, jeśli twoje dziecko wstanie (i odmówi powrotu), zanim zasygnalizujesz, że skończył się limit czasu.

Tworzenie środowiska „bez gryzienia”

Niezależnie od tego, czy czujesz, że poczyniłeś postępy przeciwko gryzącemu nawykowi dziecka, czy też jest on nadal bardzo aktywny, ważne jest, aby stworzyć kulturę zerowej tolerancji w domu, przedszkolu i innych miejscach. Oto kilka sposobów na przywrócenie malucha na właściwe tory:

  • Bądź konsekwentny. Zawsze wzmacniaj regułę „Nie wolno gryźć!”. Użyj pozytywnego wzmocnienia. Zamiast karać negatywne działania, warto chwalić swoje dziecko, gdy zachowuje się dobrze. Możesz użyć takich stwierdzeń, jak „Lubię, jak używałeś słów zamiast gryźć” lub „Lubię, jak zachowujesz się delikatnie”, aby wzmocnić pozytywne alternatywy dla gryzienia.
  • Planuj naprzód. Małe dzieci mogą czuć się bardziej komfortowo i nie odczuwać potrzeby gryzienia, jeśli wiedzą, czego się spodziewać w sytuacjach nowych lub stresowych. Jeśli gryzienie ma miejsce w przedszkolu, powiedz dziecku, czego się spodziewać przed pójściem tam. Jeśli większe, bardziej chaotyczne środowisko wydaje się mu przytłaczające, możesz rozważyć umieszczenie dziecka w mniejszym otoczeniu.
  • Znajdź alternatywy. W miarę rozwoju umiejętności językowych możesz pomóc swojemu dziecku znaleźć lepsze sposoby wyrażania negatywnych emocji. Na przykład proszenie dzieci, aby „używały swoich słów”, gdy są sfrustrowane lub zdenerwowane, może je uspokoić.

Kiedy szukać pomocy?

Chociaż gryzienie jest powszechne u niemowląt i małych dzieci, powinno ono zakończyć się w wieku około 3 lub 4 lat. Nadmierne gryzienie, które wydaje się być coraz gorsze niż lepsze, a także inne wrogie zachowania mogą oznaczać, że musisz poszukać dodatkowej pomocy. Jeśli martwisz się o zachowanie swojego dziecka, porozmawiaj z lekarzem pediatrą o jego przyczynach i sposobach radzenia sobie z nim.

You may also like

Zostaw komentarz