Start LifestyleDzieciak po godzinach Córeczka tatusia, czyli dlaczego ojciec jest tak ważny

Córeczka tatusia, czyli dlaczego ojciec jest tak ważny

przez Redakcja

Więź między matką a córką tworzy się niejako automatycznie. Nieco inaczej może to wyglądać w układzie ojciec-córka. Pozytywna relacja między nimi ma jednak ogromny wpływ na przyszłe życie młodej dziewczyny, dlatego warto wiedzieć, jak bardzo jest ona istotna. To właśnie tata może pomóc dziewczynce dojrzeć i stać się silną, pewną siebie kobietą.  Stosunek ojca wobec córki kształtuje jej poczucie własnej wartości, własny wizerunek, pewność siebie i opinie o innych mężczyznach.  W zgodnej opinii psychologów to właśnie ojciec wprowadza swoją córkę w dorosły świat. Powinien on starać się żyć uczciwie, unikać hipokryzji i przyznawać się do własnych niedociągnięć. Dzięki temu dziewczynka uczy się realistycznie i pozytywnie radzić sobie ze światem.

Niezwykle ważne jest spędzanie czasu ze swoją małą córeczką od samego początku, dbanie o jej fizyczne potrzeby i wspieranie jej mamy. Ojcowie  często wycofują się z wychowania kiedy córka staje się nastolatką, gdyż nie wiedzą, jak postępować z córką, która powoli staje się kobietą. A to właśnie wtedy ich rola jest ogromna i warto pielęgnować relację opartą na zaufaniu, by móc uczestniczyć w życiu dziecka, by chciało ono dzielić się swoimi troskami i codziennością. Dziewczynka powinna czuć się doceniona, bezpieczna i kochana.

To właśnie ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki i od niego zależy, czy będzie ona szukała mężczyzny podobnego do niego, czy też postara się znaleźć zupełne przeciwieństwo. Tata jako pierwszy wprowadza córkę w męski świat i może być dla niej wzorem. Jego najważniejszym zadaniem jest nauczenie córki umiejętności budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi, także mężczyznami.

Zaangażowanie taty w życie jego córki jest kluczowym elementem w rozwoju poczucia własnej wartości młodej kobiety. Można wyróżnić kilka czynników, które pomagają wesprzeć pozytywny wizerunek i ograniczyć jakąkolwiek możliwość niskiej samooceny: zachęta werbalna, konsekwentna obecność w życiu dziecka, czujność i wrażliwość na jego uczucia, poświęcenie czasu na wysłuchanie jego myśli i aktywne zainteresowanie jego pasjami. Bezpośrednie zaangażowanie i zachęta ze strony jej ojca pomoże zmniejszyć niepewność dziewczynki i zwiększyć jej zaufanie do własnych umiejętności.

Tato, bez względu na wszystko bądź obecny w życiu swojej córki, wspieraj ją i kochaj bezwarunkowo!

You may also like

Zostaw komentarz