Start LifestyleDzieciak po godzinach Trzeci trymestr ciąży – czego możesz się spodziewać?

Trzeci trymestr ciąży – czego możesz się spodziewać?

przez Redakcja

Trzeci trymestr ciąży może być męczący i niewygodny. W miarę zbliżania się terminu porodu warto być przygotowanym na wszelkie niedogodności, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć.

Trzeci trymestr ciąży może być trudny fizycznie i emocjonalnie. Rozmiar i pozycja dziecka mogą utrudnić ci komfort. Szczególnie męczący jest ostatni miesiąc ciąży – o jego przebiegu możesz przeczytać tutaj – https://allegro.pl/strefa/ciazy/9-miesiacMożesz być już zmęczona ciążą i chętna do przejścia do następnego etapu. Jeśli zbliża się termin porodu, możesz być rozczarowana, jeśli przyjdzie ten dzień i nadal nic się nie wydarzy.

Staraj się jednak pozostać pozytywna czekając na koniec ciąży. Wkrótce będziesz trzymać dziecko w ramionach! W międzyczasie możesz się spodziewać wielu zmian.

Twoje ciało

W miarę jak dziecko rośnie, jego ruchy stają się bardziej odczuwalne. Tym ekscytującym odczuciom często towarzyszy rosnący dyskomfort i inne oznaki i objawy, w tym:

– Skurcze Braxtona Hicksa. Możesz odczuwać te łagodne, nieregularne skurcze jako lekkie napięcie w brzuchu. Częściej występują po południu lub wieczorem, po aktywności fizycznej lub po seksie. Te skurcze występują również częściej i stają się silniejsze w miarę zbliżania się do terminu. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli skurcze stają się regularne i stale rosną w siłę.

– Bóle pleców. Hormony ciążowe rozluźniają tkankę łączną, która utrzymuje kości w miejscu, szczególnie w okolicy miednicy. Zmiany te mogą być trudne dla twoich pleców i często powodują dyskomfort w trzecim trymestrze ciąży. Kiedy siedzisz, wybierz krzesła z dobrym oparciem. Ćwicz regularnie. Noś buty na niskim obcasie – ale nie płaskie. Jeśli odczuwasz silny lub uporczywy ból, skontaktuj się z lekarzem.

– Duszność. Teraz możesz łatwo się zmęczyć. Ćwicz dobrą postawę, aby dać płucom więcej miejsca na rozszerzanie się.

– Zgaga. Hormony ciążowe rozluźniające zastawkę między żołądkiem a przełykiem mogą powodować cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku, powodując zgagę. Aby zapobiec zgadze, jedz małe, częste posiłki i unikaj smażonych potraw, owoców cytrusowych, czekolady oraz pikantnych lub smażonych potraw.

– Pajączki, żylaki i hemoroidy. Zwiększone krążenie krwi może powodować pojawienie się maleńkich purpurowo-czerwonych żył (pajączków) na twarzy, szyi i ramionach. Zaczerwienienie zwykle zanika po porodzie. Możesz również zauważyć spuchnięte żyły (żylaki) na nogach. Kolejną możliwością są bolesne, swędzące żylaki w okolicy odbytu (hemoroidy). Aby złagodzić obrzęki, ćwicz często i podnoś nogi, włącz do swojej diety dużo błonnika i pij dużo płynów. Aby uzyskać ulgę w hemoroidach, zanurz się w ciepłej wannie.

– Częste oddawanie moczu. Gdy twoje dziecko przesuwa się głębiej w miednicę, poczujesz większy nacisk na pęcherz. Możesz częściej oddawać mocz. Ten dodatkowy nacisk może również powodować wyciek moczu – zwłaszcza podczas śmiechu, kaszlu, kichania, zginania się lub podnoszenia. Jeśli jest to problem, rozważ użycie wkładek higienicznych. Jeśli zauważysz, że wycieka płyn owodniowy, skontaktuj się z lekarzem.

Twoje emocje

W miarę wzrostu oczekiwań obawy przed porodem mogą stać się bardziej uporczywe. Jak to będzie bolało? Jak długo to będzie trwało? Jak sobie poradzę? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, rozważ wzięcie udziału w zajęciach w szkole rodzenia. Dowiesz się, czego się spodziewać – i poznasz inne kobiety, które podzielają twoje podekscytowanie i obawy. Porozmawiaj z innymi mamami, które miały pozytywne doświadczenia porodowe i zapytaj swojego lekarza o opcje łagodzenia bólu.

Rzeczywistość rodzicielstwa również może zacząć napawać Cię strachem. Możesz czuć niepokój, szczególnie jeśli jest to twoje pierwsze dziecko. Aby zachować spokój, napisz swoje przemyślenia w dzienniku. Pomocne jest również planowanie z wyprzedzeniem. Jeśli będziesz karmić piersią, możesz kupić biustonosz do karmienia lub laktator. Dobrze jest również przygotować całą wyprawkę przed dziewiątym miesiącem – będziesz o wiele spokojniejsza i dobrze przygotowana na ewentualny wcześniejszy poród. Jak będzie wyglądać jego przebieg? Jeśli jakieś zagadnienia tego jednego z najważniejszych doświadczeń w życiu napawają Cię niepokojem, przeczytaj artykuł o przebiegu porodu tutaj – https://allegro.pl/strefa/ciazy/porod.

Powodzenia!

You may also like

Zostaw komentarz