Start Stylowy dzieciakCo w sklepach Czy warto czytać dziecku książki?

Czy warto czytać dziecku książki?

przez Redakcja
Czy warto czytać dziecku książki?

Poczytaj mi mamo! – ile razy słyszałyśmy ten tekst z ust naszego dziecka w momencie oglądania ulubionego serialu, wizyty przyjaciółki, czy ferworu sprzątania? Często po prostu nie chce nam się usiąść i przeczytać tych kilkunastu stron bajki, którą doskonale znasz i Ty, i dziecko. A jednak jeśli zastanowimy się, czy warto czytać dziecku książki, znajdziemy same zalety tej czynności. To dla niego nie tylko rozrywka oraz sposób na nienudzenie się. książki stymulują rozwój intelektualny i emocjonalny, wzbogacają zasób słownictwa, uczą koncentracji, a czytane razem z rodzicami zacieśniają więzi między członkami rodziny.

Czytanie niemowlakowi

Jeśli mowa o książeczkach dla niemowląt z pewnością warto sięgnąć po książeczki kontrastowe. Znajdziemy w nich dużo przejrzystych ilustracji w kontrastowych barwach, które przyciągają wzrok dziecka i na dłuższą chwilę potrafią utrzymać jego zainteresowanie. Dzięki nim niemowlę, u którego zmysł wzroku nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty, uczy się rozpoznawać kształty, przedmioty czy zwierzątka już od pierwszych tygodni życia. Takie wzrokowe bodźce mają nieoceniony, pozytywny wpływ na rozwój poznawczy dziecka.

Czytanie maluchowi

Trochę starsze dzieci zdecydowanie wolą kolorowe książeczki, których zadaniem jest rozwijanie pozostałych zmysłów i bardziej zaawansowanych umiejętności. Słuch ćwiczony jest poprzez wspólne czytanie i powtarzanie prostych słów i dźwięków razem z rodzicem. Dotyk, zdolności manualne i koordynacja ruchowa kształtowane są dzięki książkom interaktywnym – zadanie dziecka polega na wciskaniu kolorowych przycisków, składaniu papierowych elementów i wykonywaniu różnych zalecanych czynności, takich jak klaskanie, pokazywanie, dmuchanie czy gestykulacja. Z książeczek tego typu dziecko uczy się też wypowiadać pierwsze proste zwroty i podstawowe wyrażenia.

czy warto czytać dzieciom książki?

Czytanie przedszkolakowi

Kilkuletnie dzieci, które rozpoczynają przygodę przedszkolną i wczesnoszkolną chętnie przysiądą z rodzicem nad książką edukacyjną. Pomogą im one poznać pierwsze litery i cyfry, a także podstawowe działania matematyczne, sylabizowanie, czytanie i pisanie. Wspólne czytanie z rodzicem pomoże również w opanowaniu ortografii oraz w ćwiczeniu dykcji i prawidłowej wymowy. To również doskonała sposobność do stałej kontroli postępów naszego dziecka.

A co czytać z dziećmi?

Z pewnością każdy rodzic zgromadzi własną biblioteczkę. Księgarnie oferują szeroką gamę bajek, baśni i wierszyków dla dzieci. Nie zabraknie tu tych klasycznych, znanych od pokoleń skarbów polskiej i światowej literatury dziecięcej, jak i pozycji współczesnych i nowości wydawniczych. Dzieci starsze z pewnością chętnie sięgną po humorystyczne opowiadania i powieści. Bez wątpienia zaciekawią je także książki o przyrodzie, zwierzętach i podróżach, dzięki którym będą mogły poznawać otaczający je świat w ciekawy, inspirujący sposób i dowiadywać się ważnych rzeczy na jego temat. Dla rodziców dzieci znudzonych czytaniem i niechętnie sięgających po książki idealnym wyborem będą opowieści inspirowane bohaterami ulubionych kreskówek i filmów animowanych, które z pewnością sprawią, że ich pociechy spojrzą na lekturę dużo przychylniejszym okiem.

You may also like

Zostaw komentarz