Start LifestyleDzieciak po godzinach Czytanie książek może być świetną zabawą!

Czytanie książek może być świetną zabawą!

przez Redakcja

Czytanie to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności w życiu człowieka. Przydaje się jednak nie tylko do życia w społeczeństwie, ale także pełni bardzo istotną rolę w rozwoju ludzkiej psychiki, wyobraźni, umiejętności społecznych, kreatywności i wyobraźni. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców dąży do zaszczepienia w swoim dziecku zamiłowania do czytania i zamiast kolejnych zabawek obdarowuje je książkami. Sprawdźmy, jak sprawić, aby dziecko chętnie sięgało po książki i to nie tylko te znajdujące się w kanonie lektur szkolnych!

Wspólne czytanie książek już od najmłodszych lat!

Jak powszechnie wiadomo, dobre nawyki warto zacząć kształtować możliwie jak najwcześniej. Tak też jest w przypadku czytania, z którym powinniśmy zaznajomiać dziecko już od najmłodszych lat, jeśli zależy nam na tym, aby czytanie kojarzyło mu się z codziennym, normalnym zajęciem. Warto więc czytać dziecku książki już od pierwszych dni życia, bez względu na to, że maluszek jeszcze nie rozumie ich treści. Krótkie opowieści czytanie spokojnym językiem pozwalają budować wzajemną bliskość, działają na dziecko uspokajająco oraz sprawiają, że czytanie kojarzy mu się z przyjemnymi, ciepłymi chwilami spędzanymi blisko z rodzicem.

Kiedy dziecko staje się już większe, zaczyna uczyć się mówić i wyrażać swoje emocje, wspólne czytanie wspomaga rozwój mowy, a na kolejnych jego etapach poszerza i wzbogaca zasób słownictwa, uczy nowych zwrotów, a także wspomaga rozwój dziecięcej emocjonalności. Wspólne czytanie nadal stanowi także moment wzajemnej bliskości między dzieckiem a opiekunem, podczas którego maluch może wyciszyć się, zrelaksować i zasnąć po dniu pełnym nowych wrażeń.

Czytanie jako wspaniała przygoda w każdym wieku

Naturalnym etapem dziecięcej edukacji jest nauka samodzielnego czytania. Już w wieku przedszkolnym dzieci poznają litery, uczą się pisać i czytać pierwsze słowa. Jest to doskonały moment, aby zachęcić dziecko do samodzielnego czytania i udowodnić mu, że może być to równie przyjemna czynność, co zabawa. Czytanie to bowiem wspaniała przygoda, co skutecznie udowadnia program wydawniczy Czytam Sobie, z którym można bliżej zapoznać się na stronie https://czytamsobie.pl/.

Głównym celem programu Czytam Sobie jest zaszczepienie miłości i pasji do czytania w młodych czytelnikach oraz udowodnienie im, że czas spędzony z książką w dłoni może być równie ciekawy i fascynujący, a nawet bardziej interesujący niż współczesne rozrywki. Rozwój czytelniczych pasji dodatkowo wspomaga seria książek oraz akcje czytelnicze regularnie organizowane przez Czytam Sobie.

Dostępne w ramach programu książki zostały opracowane specjalnie z myślą o młodych czytelnikach, którzy chcą zagłębić się w świat dziecięcych przygód, poznać sympatycznych bohaterów w swoim wieku oraz wziąć udział we wszystkich wspaniałych przygodach, jakie się im przydarzają. Książki z serii Czytam Sobie są dostępne na trzech poziomach umiejętności, przez co mogą zostać dopasowane do wieku i poziomu czytelniczych umiejętności dziecka.

You may also like

Zostaw komentarz