Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Do kiedy można stosować kubek niekapek?

Do kiedy można stosować kubek niekapek?

przez Redakcja
kubek niekapek

Gadżety do karmienia dzieci są jednymi z najczęściej wybieranych przez młodych rodziców. Wynika to przede wszystkim z poszukiwania produktów dopasowanych do możliwości i predyspozycji dziecka. W praktyce bowiem okazuje się, że nie z każdym kubkiem czy też butelką maluch sobie poradzi i warto poszukać innych rozwiązań. A tych na rynku nie brakuje.

  1. Kubki, butelki, smoczki
  2. Jaki model wybrać?
  3. Kiedy zacząć? Kiedy skończyć?

Kubki, butelki, smoczki

Naturalnie, gdy rezygnujemy z karmienia przy pomocy butelki ze smoczkiem, najczęściej sięgamy po kubek niekapek. To naturalny wybór, który pozwala maluszkowi nauczyć się pić z normalnego kubka bez rozlewania. Z drugiej strony takie rozwiązanie pozwala również korzystać z gadżetu w każdej sytuacji – nawet wtedy, kiedy dziecko lubi zasypiać z ulubioną herbatką. Wielu rodziców decyduje się po sięgniecie po kubek niekapek już w momencie, gdy wprowadzają zupki i przeciery, a tym samym kończy się era mleka. To prosta droga do tego, by w przyszłości dzieci szybko sięgnęły po zwykłe kubki. W niektórych przypadkach, bo jest to umiejętność dość indywidualna nawet maluchy 12-18 miesięczne potrafią sobie poradzić bez niekapka.

Jaki model wybrać?

Dostępne są modele z twardymi lub miękkimi ustnikami czy też ze słomkami. Warto sprawdzić, z którymi dziecko będzie sobie dobrze radzić i stopniowo „podnosić poprzeczkę”. Z pewnością będzie to doskonała okazja do ćwiczenia motoryki małej a także koordynacji ruchowej. Kubki niekapki pozwalają również ćwiczyć mięśnie twarzy i języka, a to się przekłada na późniejszą poprawność wymowy i jakość zgryzu. W tym wypadku rewelacyjnie sprawdzają się kubki z twardym i miękkim ustnikiem i bidony ze słomką.

Kiedy zacząć? Kiedy skończyć?

Z kubka niekapka można zacząć korzystać dość szybko. Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie tego funkcjonalnego gadżetu na wczesnym etapie rozwoju i już 3-4 miesięczne dzieci są przyzwyczajane do tego, by sięgać po kubek a nie po butelkę. Oczywiście jest to bardzo indywidualne i należy przede wszystkim odpowiadać na potrzeby malucha. Praktyka pokazuje jednak, by wcześnie zacząć przyzwyczajać dziecko do picia z kubka. Dzięki temu stanie się on niezastąpionym gadżetem wykorzystywanym równie często jak smoczki, podgrzewacze czy też profilowana zastawa stołowa. Po kubek z twardym ustnikiem można sięgnąć, gdy dziecko skończy pół roku. Następnie warto korzystać z kubka 360, który najbardziej przypomina zwykły model. Produkty ze słomką wymagają już większej wprawy i bardzo często dopiero roczny maluch jest w stanie sobie z nim poradzić. Pomiędzy 2 i 3 rokiem życia warto już przejść na normalny kubek.

You may also like

Zostaw komentarz