Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Elektroniczna niania, czyli dodatkowe oczy i uszy mamy

Elektroniczna niania, czyli dodatkowe oczy i uszy mamy

przez Patrycja Hoffmann
Elektroniczna niania dla dziecka, pomoc dla mamy

Elektroniczna niania znacznie ułatwi opiekę nad dzieckiem, chociaż jest gadżetem, który musi spełniać kilka właściwości. Przede wszystkim powinna posiadać użyteczne funkcje, które pozwolą na przypilnowanie malucha i rezygnację z ciągłego zaglądania do pokoju dziecka. Kontrola zachowań maluszka jest bardzo ważna, ale rodzice czasami muszą odpocząć od spacerów do dziecięcego pokoju co kilka minut. Elektroniczna niania z pewnością pozwoli spędzić wieczory tak, by każdy z rodziców mógł złapać oddech chociaż przez kilka minut. Ten gadżet ma jednak swoje wady i zalety, dlatego postanowiliśmy wybrać najlepsze oferty oraz podzielić się doświadczeniem. Sprawdźcie zatem jak wybrać najlepszą, elektroniczną nianię.

Czym jest elektroniczna niania?

Najprościej mówiąc są to dwa urządzenia – jedno, które nosi przy sobie mama (odbiornik z głośnikiem) i jedno, które znajduje się w pokoju dziecka (moduł z mikrofonem). Pewnie każdy z Was wie jak działa walkie-talkie i właśnie na podobnej zasadzie przesyłane są dźwięki z pokoju dziecięcego, zarejestrowane przez mikrofon, do odbiornika, który może kontrolować rodzic. Zazwyczaj takie urządzenia działają bezprzewodowo, co znacznie ułatwia opiekę nad maluszkiem. Kiedy niemowlę śpi, mama może w tym czasie działać w kuchni, robić pranie, czy sprzątać, bez stresu i kontrolowania co kilka chwil. Oczywiście takie nianie mogą przekazywać nie tylko dźwięk, ponieważ w zależności od zastosowanych funkcji – mogą również monitorować oddech dziecka, a także ruch poprzez kamerę, czy temperaturę i wilgoć w powietrzu za sprawą różnych czujników. Prawdopodobnie jeszcze się wahasz, dlatego zapraszamy do przeczytania wszystkich „za” i „przeciw”.

Rodzaje elektronicznej niani

  1. Tak naprawdę możemy wyróżnić cztery rodzaje takiego urządzenia:Elektroniczna niania audio, czyli najbardziej podstawowa i jednocześnie najtańsza wersja. Działa na zasadzie walkie-talkie i posiada jedynie funkcję przekazywania dźwięków z pomieszczeń znajdujących się w zasięgu. Bardzo łatwa w obsłudze.
  2. Elektroniczna niania audio-wideo, a więc bardziej rozbudowana wersja gadżetu. Jej zasięg to nawet kilkadziesiąt metrów! Przekazuje zarówno dźwięki jak i obraz, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu kamerki i mikrofonu. Są chętniej wykorzystywane, gdyż można podejrzeć ruchy dziecka.
  3. Elektroniczna niania z monitorem oddechu, czyli urządzenie, które przyda się w pierwszym roku życia niemowlęcia. Może zapobiegać syndromowi nagłej śmierci łóżeczkowej, ponieważ informuje już po 20 sekundach o zatrzymaniu oddechu (rejestruje każdy oddech dziecka, dzięki dyskom sensorowym).
  4. Elektroniczna niania, która wykorzystuje sygnał Wi-Fi. Jako odbiornik będzie służyć nam dowolne urządzenie mobilne, a więc tablet, smartfon. Po zainstalowaniu aplikacji można obserwować dziecko na wyświetlaczu smartfona, ale także mówić do niego, by czuł się bezpiecznie. Dodatkowo, dzięki takiej aplikacji można także sprawdzać parametry, takie jak temperaturę, wilgotność powietrza.

W jakich sytuacjach przyda się elektroniczna niania?

Jak wiadomo, elektroniczna niania nie jest gadżetem niezbędnym. Daje jednak komfort psychiczny, kiedy rodzice nie są przy maluszku. Przyda się przede wszystkim, gdy dziecko śpi, a rodzic chce posprzątać w domu, czy przygotować posiłek. Dobrze sprawdzi się także w sytuacji, gdy dziecko jest wcześniakiem i potrzebuje nieustannej opieki, a przecież każda mama i każdy tata musi coś zjeść, skorzystać z toalety, a więc w tych chwilach można spokojnie obserwować niemowlaka na wyświetlaczu niani. Będzie to doskonałe rozwiązanie także w sytuacji, gdy najmłodszy lokator nie jest jedynym dzieckiem w domu. Opieka nad gromadką dzieci wcale nie jest łatwa, dlatego trzeba odpowiedzialnie podejść do tematu, mając każdego brzdąca na oku. A kiedy dziecko zostaje w domu z opiekunką, babcią, czy kimś znajomym warto pomyśleć o niani podłączonej do Wi-Fi, aby z łatwością móc oglądać przekazywany obraz na swoim smartfonie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jest kilka parametrów, na które rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim ważny jest zasięg. Pozwala on na ustalenie, w jakiej odległości mogą znajdować się urządzenia. Oczywiście wartości, które są tam podawane zazwyczaj dotyczą warunków optymalnych, które nie uwzględniają zakłóceń i przeszkód (jak na przykład ściany). Drugim parametrem jest częstotliwość sygnału. Dwie najbardziej korzystne częstotliwości to 1,88 GHz lub 2,4 GHz, które pozwalają transmitować sygnał bez zakłóceń. Trzecią, równie ważną informacją są kanały do transmisji. Nowsze modele mają funkcję automatycznego skanowania kanałów, dzięki czemu wybór tego o najmniejszym zakłóceniu jest banalnie prosty. Bez sprawdzenia tych trzech, najważniejszych parametrów nie powinniśmy zabierać się do kupowania elektronicznej niani. Tylko w przypadku dokładnego zapoznania się z jej możliwościami możemy wybrać odpowiednią propozycję.

Elektroniczna niania – nasze propozycje

Elektroniczna niania video o nazwie Pio, belgijskiej marki Tattou

Przede wszystkim wyróżnia się minimalistycznym designem. Urządzeniem tym można sterować dzięki oficjalnej aplikacji, którą w kilka chwil można zainstalować na tablecie lub smartfonie (kompatybilna zarówno z Androidem, jak i IOS). Posiada kamerę HD i podgląd obrazu w podczerwieni, dzięki czemu można obserwować dziecko także w nocy. Wbudowany czujnik ruchu i dźwięku wysyła automatycznie powiadomienie na smartfona o tym, że dziecko się obudziło. Dodatkowo stwarza maluszkowi przyjemne środowisko, poprzez spokojne kołysanki oraz projektor generujący na ścianie obrazki o różnych kształtach. Ten gadżet może funkcjonować także bez promieniowania elektromagnetycznego i bez używania sygnału Wi-Fi. Wystarczy jedynie ustawić zestaw „zero emisji” i gotowe!

Elektroniczna niania dla dziecka, pomoc dla mamy

Vtech BM4600 cyfrowa niania elektroniczna z kamerką

Ta propozycja spodoba się nawet najbardziej wymagającym rodzicom. Wygląda pięknie i może stać się także idealnym dodatkiem do pokoju dziecka. Kolorowy wyświetlacz 4.3” LCD może uchwycić nawet najmniejszy ruch maluszka, a dzięki jego wyjątkowym funkcjom można także zdalnie regulować kąt widzenia kamery, czy skorzystać z przybliżenia. Bezprzewodowa technologia 2,4 GHz FHSS pozwala na bezpieczne połączenie, które jest wolne od zakłóceń w każdym miejscu. Oprócz tego urządzenie posiada możliwość dwukierunkowej komunikacji, czujnik temperatury, alarm dźwiękowy, funkcję podziału ekranu na cztery różne kamery, wskaźnik natężenia dźwięku (aż 9 poziomów)! Każdy maluszek będzie także zadowolony z dziewięciu różnorodnych melodii i dźwięków, w tym odgłos bicia serduszka, czy szum suszarki.

Elektroniczna niania dla dziecka, pomoc dla mamy

Miniland, czyli cyfrowa niania elektroniczna z wielofunkcyjnym ekranem

To również niania, która posiada rozbudowane opcje. Najważniejsza jest tutaj aplikacja własna, która pozwala rodzicom obserwować malucha. Można ją skonfigurować tak, by obraz wyświetlał się na dowolnym urządzeniu mobilnym lub na komputerze (działa zarówno w systemie Android jak i IOS). Cechuje się doskonałą jakością obrazu (a jej zasięg to aż 250 metrów!) oraz oszczędnością energii, dzięki wykorzystaniu ekologicznej technologii. Rodzice mogą zarówno słuchać co dzieje się u maluszka, jak i mówić do nich, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zestaw może być dodatkowo lampką nocną, alarmem, a także pozytywką z pięcioma, przyjemnymi dla ucha melodyjkami.

Elektroniczna niania dla dziecka, pomoc dla mamy

Czy warto kupić elektroniczną nianię?

Jesteśmy przekonani, że to gadżet, który znacznie ułatwi życie rodziców. Okaże się przydatny podczas snu maleństwa, a także w momentach, gdy rodzice przyjmują gości lub zajmują się domowymi obowiązkami. Osobiście polecamy nianie, które posiadają kamerki i możliwość obserwowania maluszka w każdej sytuacji.

You may also like

Zostaw komentarz