Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak być bezpiecznym na słońcu? Poradnik.

Jak być bezpiecznym na słońcu? Poradnik.

przez Redakcja

Drogie dziecko.. wiemy, że pogoda robi się coraz piękniejsza, słońce grzeje niemożliwie, dni są dłuższe i jest więcej czasu, żeby być na zewnątrz, robiąc różnego rodzaju fajne rzeczy! Ale jeśli chcesz być na słońcu, zwłaszcza w upalny dzień, musisz być bezpieczny. Jak być bezpiecznym na słońcu?

Słońce jest fajne – ale z umiarem

Gorące słońce powoduje dużo dobrego. Utrzymuje w nas ciepło. Powoduje wzrost kwiatów i roślin. Daje nam nawet witaminę D, dzięki czemu możemy lepiej wchłonąć wapń do naszego organizmu w celu uzyskania mocnych kości. Robi to wszystko, wysyłając w dół światło, które zawiera niewidzialne promienie ultrafioletowe. Są one również nazywane promieniami UV. Niektóre promienie ultrafioletowe przechodzą przez powietrze i chmury i docierają do skóry. Gdy Twoja skóra zostanie narażona na zbyt wiele z tych promieni, skończy się to czymś, co nazywa się oparzeniem słonecznym. I to będzie boleć!

Oparzenie słoneczne nie jest fajne

Niektórzy ludzie poparzeni są szybciej niż inni z powodu ich kolorystyki. Jeśli masz blond lub czerwone włosy, jasną skórę i jasne oczy, będziesz miał tendencję do poparzeń słonecznych szybciej niż ktoś o ciemnych oczach i skórze. To dlatego, że masz mniej melaniny. Melanina jest substancją chemiczną w skórze, która chroni ją przed uszkodzeniami słonecznymi, odbijając i pochłaniając promienie UV. Ludzie o ciemniejszej skórze mają więcej melaniny, ale nawet jeśli masz ciemne włosy, ciemne oczy lub ciemniejszą skórę, nadal możesz się poparzyć. Tyle, że zajmie to trochę dłużej. Oparzenia słoneczne wyglądają źle i sprawiają, że czujesz się gorzej. Mogą powodować pęcherze na skórze. Mogą trzymać cię w domu, czując ból, gdy wszyscy inni są na zewnątrz, dobrze się bawiąc. Zwiększają twoją szansę na pomarszczenie, gdy się zestarzejesz. A co najgorsze, mogą prowadzić do raka skóry, gdy jesteś dorosły. Ponieważ zmarszczki i choroby nie pojawiają się od razu, mogą wydawać się rzeczami, które nigdy ci się nie przytrafią. Ale nadal musisz być ostrożny.

Jak być bezpiecznym na słońcu?

  • Nie musisz całkowicie ukrywać się przed słońcem. Ale powinieneś wykonać te dwa kroki: Zawsze noś krem ​​do opalania. Rób przerwy w kąpielach słonecznych, często wchodząc do środka lub przesuwając się w cień. Kroki te są szczególnie ważne między godziną 10.00 (rano) a 16.00 (po południu), kiedy promienie słońca są najsilniejsze.
  • Użyj kremu przeciwsłonecznego o wartości SPF 30 lub wyższej. Nałóż krem ​​przeciwsłoneczny 15 do 20 minut przed wyjściem na słońce. Litery SPF oznaczają współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, a liczba określa, jak długo można pozostać w słońcu bez poparzeń słonecznych. Ale to nie zawsze jest prawdą, więc zastosuj filtr przeciwsłoneczny co najmniej co 2 godziny, aby być bezpiecznym. Zrób to częściej, jeśli dużo pływasz lub pocisz się – nawet jeśli filtr przeciwsłoneczny jest wodoodporny. I pamiętaj, że możesz poparzyć się szybciej, gdy pływasz, ponieważ odbicie od wody sprawia, że ​​promienie słoneczne są silniejsze.
  • Pamiętaj, aby rozsmarować krem ​​do opalania na całym ciele. Obejmuje to miejsca, o których możesz nie myśleć, takie jak czubki uszu, tył szyi, część włosów, twarz i czubki stóp. Możesz potrzebować pomocy w dotarciu do tyłu ciała, więc poproś rodziców lub przyjaciół, aby ci pomogli.
  • Jeśli chcesz zablokować promienie słoneczne, noś ubranie, przez które nie widać dłoni.
  • Noś czapkę baseballową lub inny zabawny kapelusz, aby zablokować twarz przed słońcem.
  • Nie zapominaj, że twoje oczy też potrzebują ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne i upewnij się, że mają etykietę informującą, że blokują promienie UV.

Pij dużo wody!

Woda pitna jest ważną częścią zachowania zdrowia, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest gorąco. Kiedy się pocisz, tracisz wodę, której twoje ciało potrzebuje do prawidłowej pracy. A jeśli uprawiasz sport lub biegasz po słońcu, tracisz jeszcze więcej wody, bo pocisz się o wiele więcej. Więc pij i nie czekaj, aż będziesz spragniony – picie, zanim poczujesz pragnienie, pomaga utrzymać poziom wody w twoim ciele, który nie spadnie zbyt nisko (odwodnienie), gdy jest gorąco, lub dużo pocisz się podczas ćwiczeń. Jeśli zapomnisz i nagle poczujesz pragnienie, zacznij pić. Wokół jest mnóstwo fajnie wyglądających butelek z wodą, więc zdobądź taką, który naprawdę ci się podoba, wypełnij ją i wypij!

Rób przerwy od słońca

Jeśli jesteś w gorącym słońcu lub ćwiczysz w upalny dzień, łatwo jest się wyczerpać. Dzieci odczuwają wyczerpanie cieplne, gdy ich ciała nie są w stanie ochłodzić się wystarczająco szybko. Dzieciak z wyczerpaniem cieplnym może czuć się przegrzany, zmęczony i słaby. Wyczerpanie ciepła może nastąpić nagle. Osoba może po prostu zapaść się, na przykład podczas gry w piłkę nożną lub tenisa. Może to sprawić, że ktoś poczuje się naprawdę zmęczony po tym, jak się wstanie. Udar cieplny jest poważniejszą chorobą związaną z gorącem i może spowodować, że ktoś przestanie się pocić; mieć czerwoną, gorącą skórę; i mieć wysoką temperaturę. Osoba może stać się nieskoordynowana, zagubiona lub nawet stracić przytomność. Wymaga to pilnej pomocy medycznej. Pamiętaj, aby poinformować osobę dorosłą, jeśli jesteś gorący i boli Cię głowa lub masz zawroty głowy lub mdłości (jak masz zamiar zwymiotować). Dorosły zabierze cię ze słońca, da ci płyny do picia i jeśli to konieczne, zabierze cię do lekarza.

Dobrą wiadomością jest to, że słońce nie musi być twoim wrogiem, jeśli nosisz filtr przeciwsłoneczny, pijesz wodę i robisz przerwy, gdy zaczynasz czuć się zbyt przegrzany. I nie zapomnij o swoich okularach przeciwsłonecznych. Nie tylko chronią oczy przed słońcem, ale także sprawiają, że wyglądasz świetnie!

You may also like

Zostaw komentarz