Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

przez Redakcja

Przychodzi taki czas w życiu każdego malucha, gdy kupowane są pierwsze buty dla dziecka ze sznurowadłami. Wtedy też przed wielkim wyzwaniem stoją zarówno dzieci, jak i rodzice. Jednak umiejętność wiązania sznurówek jest konieczna, ponieważ maluch nie może wiecznie chodzić w butach dla dzieci na rzepy czy zamek.

Przychodzi taki czas w życiu każdego malucha, gdy kupowane są pierwsze buty dla dziecka ze sznurowadłami. Wtedy też przed wielkim wyzwaniem stoją zarówno dzieci, jak i rodzice. Jednak umiejętność wiązania sznurówek jest konieczna, ponieważ maluch nie może wiecznie chodzić w butach dla dzieci na rzepy czy zamek. Jak więc nauczyć dziecko wiązać buty? O tym poniżej.

Kiedy nadchodzi czas nauki wiązania butów?

Maluchy do 7 roku życia nie muszą uczyć się wiązania obuwia. Producenci butów dla dzieci zazwyczaj proponują modele, które zapinane są na rzepy. Dzięki czemu dziecko może w pierwszej kolejności nauczyć się samego wkładania butów, a zapinanie też nie sprawi mu dużo kłopotów. Taka nauka jest również świetną rozgrzewką przed nauką wiązania sznurówek. 

Modele butów dla dzieci powyżej 7 roku życia są już zazwyczaj wyposażone w sznurówki. Jeżeli więc Twoje dziecko nosi już rozmiar 33-34, to przyszedł czas na naukę wiązania. Najlepiej, gdy dziecko nauczy się sznurować buty przed pójściem do szkoły, ponieważ nie będzie mieć problemów podczas zmiany obuwia na zajęcia sportowe. 

Jeśli interesują Cię buty dla dzieci sprawdź: https://riccardo.pl/buty-dla-dzieci

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Sposoby 

Nauka wiązania butów może być wieloetapowa. Wtedy też dziecko zdobędzie poszczególne umiejętności po kolei, a cały proces będzie mniej stresujący. Do nauki wiązania butów dla dzieci warto wykorzystać:

  • nawlekanki;
  • buty treningowe;
  • rymowanki.

Czym są nawlekanki i czego uczą?

Jeszcze przed właściwą nauką wiązania butów warto zakupić nawlekanki. To zabawki z drewna, które pozwalają maluchowi wyćwiczyć paluszki. Dzięki zabawom z nawlekankami nauczy się stabilnie chwytać, przekręcać i nakładać poszczególne elementy zabawki, dzięki czemu dziecku później będzie łatwiej nauczyć się wiązania butów. 

Buty treningowe 

Dobrym sposobem na naukę wiązania butów dla dzieci są też specjalne treningowe buty. Są to plansze buta wykonane z drewna, które również wyposażone są w sznurowadła. Można również tego typu zabawkę wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy kawałek kartonu i sznurowadło. Dzięki temu maluch oswoi się z wiązaniem butów, cała zabawa go wciągnie, a ozdabianie buta treningowego sprawi mu wiele radości. Dzięki temu może mieć lepsze nastawienie do nauki. 

Rymowanki

Maluchy podczas nauki wiązania butów dla dzieci mogą mieć duży problem z zapamiętaniem kolejnych czynności. Dlatego też dobrym sposobem jest nauczenie dziecka odpowiedniej rymowanki, dzięki której będzie wiedzieć, jakie ruchy po klei wykonywać.

Takie kilkuetapowe podejście do nauki wiązania butów powinno przynieść sukces i sprawić, że nauka będzie przyjemna zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka. Jest również duże prawdopodobieństwo, że maluch nie będzie miał problemów z nauką tej czynności.

Podsumowanie

Nauka wiązania butów dla dzieci nigdy nie jest łatwa. Maluchy nie mają na tyle sprawnych rączek, by móc z łatwością chwytać i w odpowiedni sposób przewlekać sznurówki. Dlatego też warto dzieci stopniowo uczyć umiejętności, które mają pomóc im w nauce sznurowania butów. Dobrym sposobem jest wykorzystanie nawlekanek, butów treningowych oraz rymowanek. To sprawi, że nauka będzie łatwiejsza, a dziecko będzie traktowało ją jak zabawę. 

You may also like

Zostaw komentarz