Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak pomóc dziecku radzić sobie ze zmartwieniami?

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze zmartwieniami?

przez Redakcja
autyzm jak rozpoznać

Dzieci nie muszą płacić rachunków, gotować kolacji ani chodzić do pracy. Ale – tak jak dorośli – mają swój udział w codziennych wymaganiach i rzeczach, które nie zawsze idą gładko. Jeśli pojawiają się frustracje i rozczarowania, dzieci mogą się stresować lub martwić. To naturalne, że wszystkie dzieci czasami się martwią, a ze względu na różnice osobowości i temperamentu, niektóre mogą martwić się bardziej niż inne. Na szczęście rodzice mogą pomóc dzieciom nauczyć się radzić sobie ze stresem i z łatwością rozwiązywać codzienne problemy. Dzieci, które to potrafią, rozwijają poczucie pewności siebie i optymizmu, które pomogą im opanować wyzwania życiowe, duże i małe. Jak pomóc dziecku radzić sobie ze zmartwieniami?

O co martwią się dzieci?

To, o co dzieci się martwią, jest często związane z wiekiem i otoczeniem w jakim się znajdują. Dzieci i młodzież zazwyczaj martwią się o takie rzeczy jak stopnie, testy, zmiany zachodzące w ich ciałach, dopasowanie do znajomych, nieosiągnięte cele sportowe, czy pierwsze zawody miłosne. Mogą czuć się zestresowani problemami społecznymi, takimi jak tworzące się grupki, presja rówieśników, czy też zastraszanie, dokuczanie lub pomijanie. Ponieważ zaczynają czuć się bardziej częścią większego świata wokół nich, ludzie mogą również martwić się o wydarzenia na świecie lub problemy, o których słyszą w wiadomościach lub w szkole. Rzeczy takie jak terroryzm, wojna, zanieczyszczenie, globalne ocieplenie, zagrożone zwierzęta i klęski żywiołowe mogą stać się źródłem zmartwień.

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze zmartwieniami?

Aby pomóc dzieciom radzić sobie z tym, co ich martwi:

 • Dowiedz się, co mają na myśli: bądź dostępny i interesuj się tym, co dzieje się w szkole, w zespole i wśród znajomych swoich dzieci. Stwarzaj przypadkowe okazje, by zapytać, jak się miewa. Gdy słuchasz opowieści o wydarzeniach dnia, zapytaj o to, co twoje dzieci myślą na temat tego, co się wydarzyło.
 • Jeśli twoje dziecko wydaje się czymś martwić, zapytaj o to. Zachęć dzieci, aby ubrały w słowa to, co im przeszkadza.  Zapytaj o kluczowe szczegóły i posłuchaj. Czasami po prostu dzielenie się z tobą historią może pomóc zmniejszyć ich obciążenie.
 • Pokaż, że dbasz i rozumiesz. Zainteresowanie troskami Twojego dziecka pokazuje, że jest ono dla Ciebie ważne, i pomaga dzieciom czuć się wspieranym i zrozumianym. Uspokajające komentarze mogą pomóc – ale zazwyczaj dopiero po tym, jak usłyszałeś swoje dziecko. Powiedz, że rozumiesz uczucia swojego dziecka i problem.
 • Poprowadź dzieci do rozwiązań. Możesz pomóc zmniejszyć obawy, pomagając dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Kiedy Twoje dziecko opowie Ci o problemie, zaproponuj pomoc w znalezieniu rozwiązania razem. Jeśli na przykład twój syn martwi się o nadchodzący test matematyczny, zaoferowanie mu pomocy w nauce zmniejszy jego obawy.
 • W większości sytuacji oprzyj się pokusie wskoczenia i naprawienia problemu dla swojego dziecka – zamiast tego przemyśl to i wymyśl razem możliwe rozwiązania. Rozwiązuj problemy z dziećmi, a nie dla nich. Biorąc aktywną rolę, dzieci uczą się, jak samodzielnie rozwiązać problem.
 • Trzymaj rzeczy w perspektywie. Bez zminimalizowania uczuć dziecka, zwróć uwagę, że wiele problemów jest tymczasowych i możliwych do rozwiązania, i że będą lepsze dni i inne możliwości, aby spróbować ponownie. Nauczanie dzieci, jak zachować problemy w perspektywie, może zmniejszyć ich zmartwienia i pomóc w budowaniu siły, odporności i optymizmu, aby spróbować ponownie. Przypomnij dzieciom, że cokolwiek się stanie, wszystko będzie dobrze.
  Na przykład, jeśli twój syn martwi się o to, czy zdobędzie przewagę w szkolnym przedstawieniu, przypomnij mu, że w każdym sezonie jest nowe przedstawienie – jeśli nie dostanie tej części, którą tym razem chce, będzie miał inne możliwości w kolejnych edycjach. Uznaj, jak ważne jest to dla niego i daj mu znać, że niezależnie od wyniku, jesteś dumny, że próbował i starał się jak najlepiej potrafi.
 • Czasami dzieci martwią się o wielkie rzeczy – takie jak terroryzm, wojna lub globalne ocieplenie – o których słyszą w szkole lub w wiadomościach. Rodzice mogą pomóc, omawiając te kwestie, oferując dokładne informacje i korygując wszelkie nieporozumienia, jakie mogą mieć dzieci. Postaraj się uspokoić dzieci, rozmawiając o tym, co robią dorośli, aby rozwiązać problem, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
 • Bądź świadomy, że twoja własna reakcja na globalne wydarzenia wpływa również na dzieci. Jeśli wyrażasz złość i stres na temat światowego wydarzenia, na które nie masz wpływu, dzieci prawdopodobnie zareagują w ten sposób. Ale jeśli wyrazisz swoje zaniepokojenie, przyjmując proaktywne podejście, aby wywrzeć pozytywny wpływ, twoje dzieci będą bardziej optymistyczne i upoważnione do tego samego. Więc szukaj rzeczy, które możesz zrobić ze swoimi dziećmi, aby pomóc wszystkim poczuć się tak, jakbyś robił pozytywną różnicę. Na przykład nie możesz przerwać wojny, ale twoja rodzina może przyczynić się do organizacji, która działa na rzecz pokoju lub pomaga dzieciom w krajach ogarniętych wojną. Lub twoja rodzina może wykonywać pracę społeczną, aby dać swoim dzieciom doświadczenie wolontariatu.
 • Oferuj pewność i komfort. Czasami, gdy dzieci się martwią, najbardziej potrzebują zapewnienia pomocy i wsparcia rodzica. Może być ono w formie przytulenia, kilku szczerych słów lub wspólnie spędzonego czasu. Pomaga dzieciom wiedzieć, że cokolwiek się stanie, rodzice będą zawsze blisko, z miłością i wsparciem.
 • Czasami dzieci potrzebują rodziców, aby pokazać im, jak odpuścić zmartwienie, a nie rozmyślać o tym. Wiedz, kiedy nadszedł czas, aby wkroczyć do działania i pomóc dzieciom skupić się na czymś innym. Stwórz bardziej optymistyczną atmosferę, która wprowadzi lżejszy nastrój 🙂
 • Bądź dobrym wzorem do naśladowania. Najpotężniejsze lekcje, których uczymy dzieci, to te, które pokazujemy. Twoja reakcja na własne zmartwienia, stres i frustracje może pomóc dzieciom w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Jeśli jesteś zbyt roztrzęsiony lub zły, gdy masz do czynienia z listą rzeczy do zrobienia, która jest zbyt długa, twoje dzieci obiorą tą drogę jako właściwą odpowiedź na stres. Zamiast tego spójrz na jasną stronę i wyrażaj optymistyczne myśli o swoich sytuacjach przynajmniej tak często, jak mówisz o tym, co cię niepokoi lub denerwuje. Daj dobry przykład ze swoimi reakcjami na problemy i niepowodzenia. Odpowiadanie z optymizmem i zaufaniem uczy dzieci, że problemy są tymczasowe, a jutro nadejdzie kolejny dzień. Taka postawa pomoże twoim dzieciom zrobić to samo.

You may also like

Zostaw komentarz