Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

przez Redakcja

W czasach, gdy jako społeczeństwo coraz mniej dbamy o aktywność fizyczną, spędzając długie godziny przed ekranami komputerów w pracy, a następnie ekranami telewizorów w domach, dzieci nie mają skąd brać dobrego przykładu. Zaszczepienie od najmłodszych lat miłości do aktywności fizycznej oraz poprawnych wzorców zachowania jest kluczowe, jeżeli chcemy oszczędzić dziecku problemów zdrowotnych na późniejszych etapach życia. Jak więc zachęcić dzieci do ruchu? W jaki sposób wspierać prawidłowy rozwój ich motoryki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części.

Motoryka duża i motoryka mała

Motoryka dziecka kształtuje się już od pierwszych dni jego narodzin. To prawidłowy rozwój motoryki pozwoli maluchowi nabrać siły fizycznej i przełoży się na odpowiednią postawę podczas poruszania się czy też pozwoli potem zadbać o ogólną kondycję ciała.

Rozwój motoryki dzielimy na dwa rodzaje – motorykę dużą oraz motorykę małą. Ta pierwsza jak podpowiada nazwa opiera się na angażowaniu całego ciała poprzez bieganie, skakanie czy też ogólnie pojmowany ruch. W przypadku motoryki małej mówimy natomiast o czynnościach wykonywanych z wykorzystaniem palców i dłoni jak pisanie, chwytanie, malowanie itd.

Zadbanie o prawidłowy rozwój motoryki małej i dużej na poszczególnych etapach rozwoju dziecka jest więc bardzo ważny. Jeżeli dziecko będzie próbowało wykonać skomplikowane ruchy małej motoryki będzie najpierw musiało w odpowiednim stopniu opanować podstawowe ruchy motoryki dużej. Dlatego, więc jeżeli chcemy wspierać rozwój motoryki musimy myśleć o tym zagadnieniu w sposób kompleksowy, tak by stopniowo rozwijać ogólną sprawność ruchową.

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

Rozwój motoryki to proces stopniowy, który wymaga systematyczności i czasu. Każda forma aktywności fizycznej, która będzie regularnie powtarzana jak spacery, wychodzenie po schodach, samodzielne ubieranie się, mycie zębów czy też zabawa pozwoli dziecku skutecznie rozwijać swoją sprawność ruchową.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie dzieci rozwijają się w równym tempie i niektóre oczywiste dla nas czynności wymagają czasu na przyswojenie. Zanim więc maluch będzie w stanie tworzyć szlaczki w zeszycie lub stawiać pierwsze literki na kartce musi oswoić się z koncepcją precyzyjnych ruchów dłonią. Umożliwienie dziecku swobodnego rysowania kredą, zakreślanie wzorów dłonią w powietrzu czy też chwytania przedmiotów w trakcie zabawy będzie stanowić bazę, na której potem maluch będzie w stanie łatwiej dokonywać skomplikowanych czynności jak wspomniane pisanie.

Zabawki, które pomogą w rozwoju motoryki

Najlepszym sposobem edukacji jest zabawa. Rozwój motoryki małej i dużej można z powodzeniem wspierać poprzez dobór odpowiednich zabawek edukacyjnych. W przypadku motoryki małej znakomicie sprawdzą się różnego rodzaju masy plastyczne, puzzle dla dzieci, klocki konstrukcyjne czy też sortery edukacyjne. Gdy zaś mowa o motoryce dużej zalecamy postawić na modele zabawek, które aktywizują ruch całego ciała, szczególnie na świeżym powietrzu. Wszelkiego rodzaju zabawki ogrodowe jak zjeżdżalnie, huśtawki, zabawki sportowe czy też rowerki i jeździki pozwolą zadbać o prawidłowy rozwój dużej motoryki u pociechy.

You may also like

Zostaw komentarz