Start LifestyleDzieciak po godzinach Jakie dokumenty potrzebne są dziecku na zagranicznych wakacjach?

Jakie dokumenty potrzebne są dziecku na zagranicznych wakacjach?

przez Redakcja
wakacje z dzieckiem jak wyrobić paszport dla dziecka jak wyrobic dowod dla dziecka

Jeszcze nie zaczęła się wiosna, a już wiele z nas ma zaplanowane wakacje. Jak wiadomo – im wcześniej, tym taniej – oczywiście nie licząc lastów 😉 Jeśli więc wybieracie się na zagraniczne wakacje warto zawczasu przygotować się do nich. by przed samym wyjazdem nic nas nie zaskoczyło, szczególnie podróżując z dziećmi. No właśnie – czy wiesz jakie dokumenty potrzebne są dziecku na zagranicznych wakacjach? Musisz znać obowiązujące prawo w kraju do którego wybieracie się na wakacje. Sprawdźmy jak wygląda to w teorii.

Jakie dokumenty wyrobić dziecku przed wakacjami?

Wybierając się za granicę nasze dzieci potrzebują takie same dokumenty jak dorośli, musimy więc mieć dla nich albo ważny dowód osobisty, albo też paszport. Wszystko zależy od tego do jakiego miejsca chcemy się udać. Jedno co jest pewne to to, że dokumenty należy wyrobić na kilka tygodni wcześniej przed wyjazdem i nie zostawiać tego na ostatni moment. Różne rzeczy mogą się po drodze przydarzyć, a chyba nie chcielibyśmy by nasze wymarzone wakacje nie doszły do skutku z powodu jakiegoś dokumentu? 🙂

Gdzie dziecko potrzebuje dowód osobisty?

Zacznijmy od tego, gdzie możemy udać się z dzieckiem na podstawie dowodu osobistego. Jeśli ma ono wyrobiony dowód możemy spokojnie wykupić wakacje do:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej – Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch;
  • państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie nalezą do Unii Europejskiej oraz krajów, które na podstawie umów zawartych z UE pozwalają na swobodny przepływ osób wśród obywateli państw członkowskich – Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii;
  • państw, które na podstawie jednostronnych decyzji uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Serbii, Gruzji.

W pozostałych krajach obowiązuje konieczność okazania paszportu – dowód niestety nie będzie tu wystarczający.


Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Jeśli nie macie ważnego dowodu dla dziecka wystarczy złożyć wniosek o jego wyrobienie. W imieniu dziecka mogą to zrobić jego rodzice, opiekunowie prawni, lub też kurator. Pamiętajcie, że dziecko powyżej 5 roku życia musi być obecne podczas składania wniosku! Zanim udacie się po wniosek na dowód koniecznie wykonajcie zdjęcia dziecka, które spełniają określone wymogi, a także zabierzcie swój ważny dokument tożsamości. Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka trwa maksymalnie 30 dni kalendarzowych. Co ważne – jest to bezpłatny dokument, warto więc skorzystać z tej możliwości. Dowód osobisty dziecka ważny jest 5 lat, jeżeli dziecko miało w chwili wyrobienie dowodu mniej niż 5 lat oraz 10 lat, jeżeli było ono starsze.

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Jeśli będzie wam potrzebny jednak paszport, możecie złożyć wniosek o jego wyrobienie w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Ten dokument mogą wyrobić wyłącznie rodzice i opiekunowie prawni dziecka. O ile w przypadku dowodu osobistego obecny przy składaniu wniosku może być wyłącznie jeden rodzic, tutaj muszą być obecni oboje.

  • dzieci do 5 roku życia nie muszą przychodzić z rodzicami, ani składać wniosek, ani odbierać paszport
  • dzieci od 5 do 13 roku życia muszą być obecne przy składaniu wniosku, a przy odbiorze już nie
  • natomiast młodzież w wieku od 13 do 17 lat musi być obecna przy składaniu i przy odbiorze paszportu

Wyrobienie paszportu jest płatne w zależności od wieku dziecka. Kosztuje ono od 15 do nawet 140 zł. Jeżeli posiadacie Kartą Dużej Rodziny warto z niej skorzystać, ponieważ zniżki są naprawdę spore. Na paszport również czeka się 30 dni.

Dokument tożsamości dziecka – załatw od ręki!

Jeżeli potrzebujecie dokładniejszych informacji na temat wyrobienia paszportu czy dowodu osobistego dla dziecka, gdzie to zrobić, jakie dokumenty są jeszcze potrzebne, polecamy poradnik Jak wyrobić paszport i dowód osobisty dla dziecka, w którym wszystko zostało czytelnie i przejrzyście opisane. Nie pozwolić sobie na to, by brak dokumentu zaprzepaścił wasze wakacje z dziećmi. Zróbcie to od razu, a jeden problem będzie z głowy. Później pozostanie wyłącznie pakowanie i oczekiwanie na rodzinny czas spędzony na wymarzonych wakacjach.

You may also like

Zostaw komentarz