Start LifestyleKącik zabawkowicza Klocki LEGO nie są dla każdego

Klocki LEGO nie są dla każdego

przez Patrycja Hoffmann
Klocki dla dzieci drewniane czy plastikowe?

Które klocki są lepsze – drewniane, czy plastikowe?

Klocki to jedne z pierwszych zabawek, jakie otrzymują dzieci. Eksperci w dziedzinie zabawek edukacyjnych i konstrukcyjnych wymyślają co raz to nowe modele klocków, które zainteresują dzieci. Jedni rodzice stawiają na marki z najwyższych półek i wybierają dla swoich dzieci jedynie klocki sygnowane marką Lego, inni natomiast stawiają na tradycyjne, drewniane klocki dla dzieci. Oczywiście wszechobecny plastik, wyraziste kolory i mocne wzory są coraz częściej pod obstrzałem, ale czy słusznie? W końcu zabawa klockami to moment na rozwijanie cierpliwości, zdolności manualnych, kreatywności, a także widzenia przestrzennego u maluchów. Ile ludzi, tyle opinii, ale dokonaliśmy porównania, które wskaże najlepsze klocki dla dzieci.

Po co dzieciom klocki?

Klocki dla dzieci pozytywnie wpływają na kilka aspektów ich życia. Przede wszystkim rozbudzają wyobraźnię i pozwalają tworzyć przestrzenne konstrukcje. Po drugie wpływają na małą motorykę. Kiedy będą starsze z pewnością zainteresuje je niejeden blog o LEGO, z którego będą czerpać inspiracje! Na razie to Wy możecie sprawdzać jakie nowości oferuje rynek klocków LEGO 🙂

Które klocki wybrać? Zarówno drewniane jak i plastikowe propozycje rozwijają rączki malucha i przygotowują je do nieco innych ruchów. Uczą także dokładności i precyzji, skupienia i cierpliwości. Skoro każdy rodzaj wpływa na brzdąca inaczej, to czy powinien mieć dwa zestawy takich zabawek? A może jedne i tak wpływają na malucha lepiej niż drugie? Zaraz się zajmiemy tym tematem. Tak naprawdę klocki dla dzieci powinny być jedną z głównych zabawek znajdującą się w pokoju dziecka. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wyzwolenie kreatywności, ale też doskonała zabawa staną się codziennymi, przemyślanymi działaniami.

Klocki dla dzieci drewniane czy plastikowe?Jakość i czyszczenie

Dzieci powinni być już od najmłodszych lat uczone tego, że jakość wpływa na wytrzymałość produktu. Tak jest też w przypadku zabawek. Pierwszym „za” dla klocków drewnianych jest to, że są porządnie wykonane i wytrzymają o wiele więcej zdemolowanych budowli, nie porysują się tak szybko i nie będą miały odprysków farby. Będą mogły posłużyć także innym dzieciom w przyszłości lub stać się fantastyczną pamiątką w przyszłości. Poza tym estetyka takich zabawek znacznie szybciej przypadnie do gustu rodzicom. Są eleganckie, pięknie się prezentują, a minimalizm jest ostatnio bardzo modny. Klocki dla dzieci wykonane z plastiku mają jednak inną zaletę – z dużą łatwością można je utrzymać w czystości. Wystarczy jedynie woda z płynem do naczyń i ściereczka lub gąbeczka, a następnie rozłożenie do wyschnięcia. I prawdopodobnie szybciej przyciągną wzrok dziecka ciekawym kształtem i całą paletą barw. W starciu na razie 1:1.

Rozwój kreatywności i wyobraźni

Klocki dla dzieci wykonane z drewna zazwyczaj są w minimalistycznym stylu i delikatnych kolorach. Dzięki temu pozwalają na to, aby dziecko skoncentrowało się podczas zabawy i rozwijało swoją wyobraźnię. Dlaczego? Wytłumaczmy to na zasadzie budowli stworzonej z klocków. Pierwsza, wykonana z tych drewnianych jest po prostu kwadratowym lub prostokątnym „czymś”. Dziecko może więc wyobrazić sobie w którym miejscu są okna, drzwi, schody, piękne podwórko wokół. Tak naprawdę budowla ta może być przepiękną willą lub skromnym domkiem na wsi. Co innego, gdy wykorzystujemy popularne klocki Lego, gdzie wszystkie elementy są podane na tacy, wystarczy je tylko wmontować w całą konstrukcję. Wszystko jest takie, jakie założył sobie producent, a nie takie, jak wyobraziło sobie to dziecko. A przecież kreatywne myślenie i wyobraźnia to najważniejsze zdolności, jakie maluch może zdobywać już od pierwszych lat życia.

Klocki dla dzieci – tych małych i tych dużych

Na razie w konkurencji prowadzą klocki drewniane. Ale znów pojawia się pewna przeszkoda. Dla maluchów najczęściej produkowane są klocki z plastiku bądź pianki chociażby dlatego, że są lżejsze, ale mogą mieć duże rozmiary, dzięki czemu dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Łatwe w użyciu oraz utrzymaniu w rączce na pewno będą przemawiały do większości rodziców. Starszaki prawdopodobnie też szybciej polubią plastik. Dlaczego? Ponieważ jest kolorowy, może posiadać interaktywne elementy, a wieloelementowe zestawy pozwolą na wykorzystanie ich w najróżniejszych stopniach zaawansowania. Pozwolą wyczarować też niesamowite miasta, szybkie ulice, po których będą mogły jeździć zabawkowe auta. Nie powinniśmy ganić dzieci za wybór plastikowych propozycji, ponieważ zazwyczaj będą one na pierwszy rzut oka atrakcyjniejsze. Niemniej jednak polecamy zakupić dwa zestawy klocków wykonane z dwóch różnych materiałów, które będą angażowały w różny sposób dłonie dziecka.

Najlepsze drewniane klocki dla dzieci

Tradycyjne zabawki są w cenie, dlatego pierwszą propozycją są klocki drewniane marki Goki zapakowane w metalowe wiaderko. Klocki te są ponadczasowe, trwałe i można bawić się nimi przez wiele godzin. Są idealnie wyczyszczone i wypolerowane, dlatego nie ma mowy o żadnych drzazgach ani tym podobnych rzeczach. W skład zestawu wchodzą klocki w kolorze naturalnego drewna oraz kilka barwionych na podstawowe kolory (żółty, czerwony, zielony, niebieski). To taka zabawka, którą na pewno pamiętacie ze swojego dzieciństwa; oprócz tradycyjnych, kwadratowych klocków są także łuki, walce, ostrosłupy i mostki. Bawić się nimi mogą dzieci od 3 roku życia, zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Na pewno jest to jedna z tych zabawek, na które warto zwrócić uwagę. Zawiera 100 elementów, więc można zbudować z nich prawdziwe wieżowce!

Klocki dla dzieci drewniane czy plastikowe?

Cały czas zachęcamy do tego, żeby rodzice próbowali nauki przez zabawę. Polska firma Brik przygotowała klocki dla dzieci, dzięki którym maluchy będą mogły poznawać literki, a także uczyć się pierwszych wyrazów. Klocki te zachęcają do nauki czytania i pisania. Propozycja ta jest oczywiście drewniana i nie jest chemicznie konserwowana. Pierwszogatunkowe drewno nie ma żadnych sęków i malowane jest farbami ekologicznymi. W zestawie znajdują się wszystkie literki alfabetu umieszczone po obu stronach klocka. Zestaw zawiera 27 klocków o wymiarach 4 cm x 4cm x 1,5 cm, dlatego maluszek z łatwością je chwyci i będzie mógł wygodnie układać. Przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia.

Klocki dla dzieci drewniane czy plastikowe?

Najlepsze plastikowe klocki dla dzieci

Starsze dzieci zakochają się na pewno w klasycznym zestawie LEGO Classic, który zawiera ponad 500 elementów. Wyróżnia się mocnymi, jasnymi, żywymi kolorami, ogromnym wyborem kształtów, drzwi, okien oraz elementów specjalnych, które nie sposób wymienić. Do zestawu dołączony jest także przewodnik, w którym można szukać inspiracji do tworzenia nowych konstrukcji. Zestaw jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 4 lat, a trzy poziomy trudności zagwarantują, że każdy budowniczy dopasuje je do swoich umiejętności. W zestawie przygotowany jest też separator klocków dzięki któremu z łatwością zbudujemy oraz zdemontujemy modele. To propozycja godna uwagi.

Klocki dla dzieci drewniane czy plastikowe?

Trudno znaleźć wyjątkowe oferty klocków plastikowych, które nie należą do marki Lego. Mamy jednak nadzieję, że stanęliśmy na wysokości zadania i wybraliśmy oryginalne klocki Rondi marki Lena. To zestaw 55 okrągłych, plastikowych elementów z ząbkami. Dzięki ich wyjątkowej konstrukcji można je łączyć i tworzyć z nich przeróżne kształty. Przeznaczone są dla dzieci już w wieku 2 lat, także zabawa nimi może rozpocząć się bardzo szybko. Klocki dla dzieci Rondi są inne niż wszystkie, dlatego z pewnością zainteresują ciekawe świata maluchy!

Klocki dla dzieci drewniane czy plastikowe?

Nowe czy używane?

Niejeden rodzic chwyci się za głowę czytając, że można kupić klocki dla dzieci po innym maluchu. Tak się składa, że można! Pamiętacie przecież, że klocki można czyścić – zalanie ich gorącą wodą z płynem do naczyń może załatwić sprawę. W przypadku drewnianych propozycji wystarczy potraktować je parownicą. Używane zestawy będą tańsze, a być może tak samo dobre! Co więcej sami będziecie mogli wtedy sprawdzić, które klocki będą atrakcyjniejsze dla Waszych maluchów!

You may also like

Zostaw komentarz