Start LifestyleDzieciak po godzinach Kreatywne i ekologiczne zabawki na Mikołajki

Kreatywne i ekologiczne zabawki na Mikołajki

przez Redakcja

Zbliża się ulubiony miesiąc zimowy wielu osób, a już na pewno wszystkich dzieci: grudzień. Mikołajki i święta Bożego Narodzenia, rodzinne spotkania, zapach choinki i pierniczków, prezenty i wysyłanie kartek świątecznych – czekamy na nie cały rok. Jednocześnie coraz więcej osób żyje w świadomy sposób, dba o środowisko naturalne, zdrowie swoje i najbliższych, a także kondycję planety. Podchodząc odpowiedzialnie do ekologicznego aspektu kupowania prezentów, warto polegać na sprawdzonych dostawcach i sklepach. Ekologiczne, drewniane, papierowe czy materiałowe zabawki mogą przynieść dzieciom tyle samo radości, a są zdecydowanie zdrowsze i przyjaźniejsze dla planety. Co więcej, wielu producentów dba o prześliczny design oraz solidne wykonanie ekologicznych zabawek. W ten sposób prezenty mogą służyć dzieciom przez więcej niż jedno pokolenie. Na co warto zwrócić uwagę kupując prezenty od świętego Mikołaja dla naszych pociech? Jak wybrać piękne i kreatywne zabawki, które będą rozwijające dla najmłodszych? Poniżej prezentujemy wybór ekologicznych zabawek dla dzieci, które idealnie sprawdzą się jako prezent na Mikołaja lub Boże Narodzenie, ale też urodziny czy po prostu jako miły upominek bez szczególnej okazji.

Idealny prezent to nauka przez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Często wydaje się to problematyczne, bo może potencjalnie prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeśli dziecko za wszelką cenę chciałoby wykonywać czynności dorosłych, warto stworzyć mu bezpieczną przestrzeń i akceptację dla chęci poznawania świata. Zabawa w „dom” czy gotowanie to świetny punkt wyjścia dla rozmów na temat życia, obowiązków domowych czy po prostu wspólnie spędzonego czasu na fantazjowaniu o gotowaniu przepysznych potraw. W odpowiedzi na marzenia dzieci o zamienieniu się na jeden dzień w szefa kuchni, powstały zestawy drewnianych zabawek do gotowania. Można ich używać do wielu kreatywnych zabaw, nauki gotowania, domowej ekonomii czy podstaw bezpieczeństwa w kuchni.

Przykładem niezwykle pięknie wykonanej, drewnianej, ekologicznej zabawki tego typu jest zestaw do pieczenia Melissa. W skład zestawu wchodzą wszystkie składniki do upieczenia „ciasta”: zabawkowa mąka i cukier w formie pudełeczka imitującego mieszankę do ciasta, gotowe do „pokrojenia” drewnianym nożem jajka i masło. Prawdziwym hitem zestawu Melissa jest drewniany mikser, który przypomina retro maszynę do wyrabiania słodkich wypieków. Taki zestaw daje dziecku szansę na poczucie się, jak prawdziwy mistrz pieczenia ciast, a poszczególne elementy tego pięknego prezentu można wykorzystywać w interakcji z innymi zabawkami.

Doskonałym prezentem na Mikołajki w podobnym stylu jest zestaw jedzenia i napojów do zabawy w gotowanie firmy Plan Toys  Miniaturowe, starannie wykonane, kolorowe pojemniczki są odzwierciedleniem zawartości prawdziwej lodówki. Zabawa w gotowanie może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy o zdrowym odżywianiu czy segregowaniu śmieci. Dużą zaletą takich zestawów jest możliwość stopniowego komponowania dziecięcej, zabawkowej kuchni przy różnych okazjach.

Nauką płynącą z odgrywania przez dzieci sytuacji społecznych jest ćwiczenie sprawności ruchowej dziecka, rozwój empatii i umiejętności społecznych, a także nauka samodzielności. Kupując prezent na Mikołajki lub inne okazje, warto pamiętać, że dodatkowym atutem drewnianych zabawek produkowanych przez sprawdzonych „rzemieślników” jest ich przebadanie pod kątem zdrowotnym, a także używanie dobrej jakości, antyalergicznych i bezpiecznych surowców, klei i barwników. Firmy takie jak Melissa&Doug czy Plan Toys dbają o zrównoważony rozwój czy transparentność produkcji oferowanych zabawek.

Gdy Mikołaj jest mistrzem ekologii – inne pomysły na kreatywne prezenty na 6 grudnia

Uczenie dzieci troski o środowisko i planetę od najmłodszych lat to doskonała inwestycja w ich przyszłość. Otwierana stodoła z sześcioma boksami dla zwierząt  firmy Melissa  pomoże dzieciom nauczyć się miłości do zwierząt. Jest też świetnym pretekstem do rozpoczęcia dyskusji o ich hodowli, jej etycznych aspektach czy po prostu realiach życia na wsi. Małe drzwiczki  zamykające stodołę  pomagają rozwijać motorykę dłoni i koordynację ruchową dziecka.

Urocze drewniane domki dla lalek  firmy Goki  można wykorzystać do wspaniałej zabawy w dom, a także uzupełnić o dodatkowe mebelki. Nasze serce skradł prześliczny piętrowy domek z tarasem. Zabawa mebelkami rozwija widzenie przestrzenne u dzieci. Ten zestaw to bardzo uniwersalny pomysł na prezent, bo dziecko może połączyć go z innymi zabawkami, a rodzice poczują nostalgię za domkami dla lalek ze swojego dzieciństwa.

Drewniana skrzynka pełna śrubek, okrągłych nakrętek, dziur do wkręcania, kołków do wbicia. Zawiera zabawkowy klucz i śrubokręt, a dodatkowo można ją przeobrazić w sympatycznego robota! Brzmi jak zabawka idealna?  Wszystkie te elementy można znaleźć w skrzynce majsterkowicza Plan Toys. Ten zestaw uczy zaradności, rozwija koordynację ruchową, sprawność palców, uczy cierpliwości i dokładności. Mikołaj przynosząc taki prezent, daje dziecku do zrozumienia, że problemy można rozwiązać, a wiele rzeczy w życiu naprawić, zamiast wyrzucać. Zabawka, która uczy kreatywnego podejścia i szukania rozwiązań to doskonały prezent dla każdego dziecka.

Kończąc listę mikołajkowych inspiracji polecamy garaż z samochodami firmy Melissa  To zabawka o ponadczasowym charakterze, która dodatkowo uczy kolorów, kształtów i cyfr. Drewniany garaż ucieszy i większych i mniejszych fanów motoryzacji.

You may also like

1 komentarzy

bata 30 listopada 2020 - 00:19

Jak zawsze mam wielki problem, co kupić wnukom na Mikołaja czy pod choinkę. Kiedyś dzieci cieszyły się z lalki, misia, klocków a nawet słodyczy. Teraz dzieci mają wszystko, co zapragną a otrzymane prezenty po godzinie idą w kąt i tyle zainteresowania .

Odpowiedz

Zostaw komentarz