Start LifestyleDzieciak po godzinach Nie daj się zaskoczyć. Trzy sytuacje, na które muszą być przygotowani rodzice niemowlęcia

Nie daj się zaskoczyć. Trzy sytuacje, na które muszą być przygotowani rodzice niemowlęcia

przez Redakcja

Przyjście na świat dziecka wiąże się dla rodziców z dużym stresem, ponieważ chcą oni jak najlepiej sprostać pierwszym zadaniom związanym z opieką nad niemowlęciem. Istnieją sytuacje, w których panika jest niewskazana, a stres rodzica może także negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Dlatego ważne jest, aby zawczasu przygotować się i poznać sytuacje, które mogą być dla nas zaskoczeniem.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to schorzenie, które występuje bardzo często u noworodków i niemowląt między 7. a 12. miesiącem życia. Jest to stan zapalny skóry, który pojawia się w miejscu, gdzie pieluszka najbardziej przylegała do ciała dziecka. Czynnikami, które wzmagają pieluszkowe zapalenie są przede wszystkim:

  • ciągłe pocieranie skóry przez pieluszkę,
  • niedostateczna higiena skóry,
  • biegunka,
  • antybiotykoterapia,
  • wilgoć i uszkodzenie naskórka,
  • zasadowe pH moczu.

Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się rumieniem oraz łuszczeniem naskórka, które z czasem nasila się i zmienia w stan zapalny. Nieleczone pieluszkowe zapalenie skóry może prowadzić do obrzęków, pęcherzy, a nawet nadżerek i towarzyszący temu świąd skóry. Do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry stosuje się delikatne preparaty, które posiadają właściwości regenerujące, natłuszczające i nawilżające. Przykładem mogą być kremy Vitella, które zawierają w składzie wazelinę i tlenek cynku, który wspomaga regenerację skóry i ma działanie łagodzące.

Utrata wagi w pierwszych tygodniach

Noworodek, w pierwszych tygodniach życia może stracić nawet 10 proc. swojej pierwotnej wagi. Nie ma jednak powodów do obaw. Utrata wagi jest naturalna i wiąże się z usuwaniem płynów ustrojowych, z którymi dzieci przychodzą na świat. Największa utrata wagi następuje do około 2 tygodni po porodzie. Po tym czasie należy sprawdzać, czy dziecko systematycznie znowu zaczyna przybierać na wadzie i nadal karmić noworodka regularnie.

Brak umiejętności ssania

Niektóre noworodki po porodzie od razu chwytają za pierś matki i łapczywie piją mleko. Jednak nie u wszystkich dzieci odruch ssania jest tak szybko wyuczony. Odruch ssania wykształca się w życiu płodowym niemowlaka, jednak zdarza się po narodzinach dziecko przystawione do piersi płacze, pręży się, odwraca główkę. Nie należy się wtedy przerażać i załamywać. Dziecko uczy się doskonalić ssanie nawet przez pierwsze kilka tygodni od narodzin. Jeśli dziecko nie chce ssać piersi warto cierpliwie do tego podejść, początkowo upewniając się czy dziecko jest odpowiednio przystawiane. Nie należy podejmować prób przystawienia dziecka, kiedy płacze lub widocznie nie ma na to ochoty. Jeśli jednak nasze wysiłki idą na marne, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się odciągnięcie pokarmu z piersi i nakarmienie noworodka za pomocą łyżeczki, kieliszka lub kroplomierza. Dobrą metodą jest też wypróbowanie różnych pozycji do karmienia, np. „spod pachy” czy krzyżowej.

You may also like

Zostaw komentarz