Start LifestyleDzieciak po godzinach Home office z dzieckiem w domu – jak to zorganizować?

Home office z dzieckiem w domu – jak to zorganizować?

przez Redakcja

Jeśli kiedykolwiek myślałaś, że praca w domu z małymi dziećmi jest lepsza niż codzienna jazda do biura, możesz się niestety pomylić. Moje dzieci są zdecydowanie moim oczkiem w głowie, ale mogą być problemem nie do przeskoczenia za każdym razem, gdy siadam do wykonania ważnego zadania. To prawie tak, jakby mieli wewnętrzny alarm, który włącza się za każdym razem, gdy otwiera się pokrywa mojego laptopa! Dlatego wypracowałam kilka przydatnych taktyk, które pomogą zorganizować pracę na home office z dzieckiem w domu.

 

  1. Bądź realistką

Jeśli Twoje dzieci ciągle wymagają uwagi poza godzinami pracy, czy naprawdę spodziewasz się, że będą siedzieć w kącie ze stosem kredek, kolorowanek lub telefonem godzinami podczas pracy? Nawet dorosłemu czasami łatwo jest wybić się z czynności zawodowych w godzinach pracy telefonami, wiadomościami tekstowymi, alertami e-mailowymi, mediami społecznościowymi (bezsensowne wysysanie czasu) lub awarią, która nagle wybucha w życiu domowym. A pamiętaj, że to ty jesteś główną atrakcją dla swoich maluchów.

 

  1. Porozmawiaj z dziećmi

Zakładając, że są wystarczająco duzi, aby się zająć, wyjaśnij sytuację i że musisz pozostać skupiona przez kilka godzin z minimalnymi przerwami. Poinformuj ich, że są częścią zespołu, a ich rolą jest pomóc mamie w utrzymaniu produktywności.

 

  1. Ćwiczenia „awaryjne”

Nie ma nic bardziej zawstydzającego dla mamy, taty lub przedsiębiorcy pracującego w domu niż nagły wybuch ze strony ich dzieci podczas telekonferencji. Zdarzyło mi się to dziś rano. Na szczęście klient był wyrozumiały. Aby zminimalizować to ryzyko, przeprowadź serię symulacji, aby przygotować swój „zespół”. Nic nie jest gwarantowane, ale warto spróbować. Ponieważ moje dzieci są ekspertami w przerywaniu mi w najbardziej nieodpowiednich momentach, często ćwiczymy najbardziej typowe scenariusze. Na przykład:

 

  • Jeśli dzwoni telefon i mama cicho wchodzi do biura, biegniesz za nią krzycząc, czy po cichu siadasz i czekasz, aż zakończy rozmowę?
  • Jeśli mama wpatruje się w ekran komputera z „tym wyrazem twarzy”, kiedy wchodzisz, czy wykrzykujesz swoje żądania, czy grzecznie prosisz mamę o uwagę?

Jestem przekona, że z biegiem czasu dzieci zrozumieją i dadzą ci spokój, kiedy bardzo tego potrzebujesz. Ale do tego czasu musisz to z nimi ćwiczyć.

 

  1. Oferuj zachęty

Wyznaczaj swoim dzieciom cele, aby były zajęte. Jeśli uda im się osiągnąć cel, zaoferuj im nagrodę. Zaczęła stosować tę strategię z moimi dziećmi około dwa lata temu i od tego czasu jesteśmy zgranym zespołem. Niezależnie od tego, czy chodzi o 30 minut w parku, popcorn i film, czy wieczór z pizzą w lokalnym pubie, który absolutnie uwielbiamy, trzymają się zadad. Poza tym mogę spędzać z nimi czas w ciągu dnia pracy.

 

  1. Wyznacz obszar dla swojego „biura domowego”

Zdecydowanie nie chcesz całkowicie izolować się od dzieci, jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby się nimi zająć, ale stół kuchenny również nie będzie optymalnym miejscem do pracy. Poszukaj dobrze oświetlonego miejsca w domu, najlepiej wolnego pokoju z drzwiami, które pozwolą Ci uporządkować dokumenty, pozostać na bieżąco i zminimalizować przerwy.

 

  1. Pracuj na nocną zmianę

Jak mówi stare porzekadło, rozpaczliwe czasy wymagają desperackich środków. Jeśli miałaś ciężki dzień w biurze domowym i jesteś na skraju przekroczenia ważnego terminu, przestaw się na nocną zmianę. Zanim to zrobisz, zdrzemnij się, aby zwiększyć poziom energii na długą noc. Nie rób z tego nawyku, ponieważ brak snu ma negatywne skutki uboczne, w tym obniżony poziom produktywności. Muszę przyznać, że przynajmniej raz w tygodniu pracuję do późnych godzin wieczornych, ale następnego dnia zwykle biorę też kilka godzin wolnego, żeby się zregenerować.

 

  1. Mądrze wykorzystuj swój czas

Czy musisz pracować z niemowlęciem na rękach czy z małym dzieckiem? Drzemki mogą być częścią ich codziennej rutyny, ale nie muszą być częścią twoich. Choć może to być kuszące, aby odpocząć przez godzinę lub mniej w połowie dnia pracy, pozostań na produktywnej drodze. Będziesz bardzo zaskoczona, jak wiele możesz osiągnąć w strefie wolnej od zakłóceń.

 

Kiedy moje najmłodsze dziecko było niemowlęciem, mój grafik był rozproszony. Jednak miałam określoną listę do wykonania podczas „czasu na drzemkę”, pełną zadań, które musiały zostać ukończone w pewnym momencie. Nie umieszczałam na liście niczego zbyt pilnego na wypadek, gdyby maluch zdecydował się pominąć drzemkę w danym dniu, co nie było rzadkością.

 

  1. Poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół

Jeśli jesteś w tej nierównej walce sama, szczególnie w miesiącach letnich, nie bój się dotrzeć do tych, którzy w przeszłości złożyli ofertę pomocy. Chociaż wszyscy kochamy nasze dzieci, wszyscy też wzdrygamy się na myśl o wakacjach, jeśli nie poczyniliśmy wcześniej przygotowań. Tak więc w tym roku ustaliliśmy z kilkoma innymi osobami w okolicy harmonogram dni, w których każdy rodzic będzie gościł dzieci, aby podział był równy i dzieci były zajęte do końca dnia pracy. Udało się i nie mogę się doczekać udziału w letniej wymianie opieki w czerwcu przyszłego roku.

 

9. Daj sobie spokój

Czy dzieciaki męczą cię ciągłymi przerwami, ponieważ desperacko szukają twojej uwagi? Pozbądź się wewnętrznego poczucia winy i zrób sobie przerwę! Zabierz ich na przejażdżkę rowerem, weź udział w zawodach w rzucaniu kamieniem, obejrzyj z nimi animowany film, upiecz ciasteczka, wybierz się na spacer lub po prostu zagraj w planszówkę. Niezależnie od wybranej czynności, będą wdzięczne i nie będą Ci przeszkadzać, gdy praca zostanie wznowiona (trzymamy kciuki).

 

10. Utwórz listę rzeczy do zrobienia / czynności

To codzienny rytuał dla mnie i mojego najstarszego syna w dni, kiedy nie ma szkoły: albo dostarczam mu folder z zabawnymi zajęciami edukacyjnymi, albo przydzielam mu niektóre z moich najprostszych zadań. Jeśli Twoje dzieci są w szkole przez część dnia, ale nadal masz kilka dodatkowych zadań do wykonania po powrocie ze szkoły do ​​domu, poproś je, aby dołączyły do ​​Ciebie przy Twoim biurku, aby przeczytali ulubioną książkę lub odrobić pracę domową. To powinno dać ci 30 minut na zakończenie pracy na cały dzień.

 

11. Planuj z wyprzedzeniem

Zawsze dodawaj kilka godzin do każdego projektu i unikaj czekania do ostatniej minuty na rozpoczęcie. Jeśli to możliwe, przejmij kontrolę nad swoim harmonogramem, ustalając własne wewnętrzne terminy, ponieważ nigdy nie wiesz, co przyniesie każdy dzień, gdy będziesz mieć dzieci w domu.

 

To była bardzo trudna do przełknięcia pigułka. Odwlekanie zawsze było moją rzeczą; Jestem najbardziej skuteczna, gdy ścigam się z czasem. Niestety, kiedy zostajesz rodzicem, nie działa to dokładnie w ten sposób. Nauczyłam się tego nieraz na własnej skórze.

 

12. Dostosuj swoje miejsce pracy

Niektóre dzieci będą bawić się dłużej niż kilka sekund, o ile w zasięgu wzroku jest jednostka rodzicielska. Jeśli to dotyczy Twojego dziecka, wyznacz mały obszar swojego domowego biura jako miejsce do jego zabawy. Przygotuj ulubione gry i zajęcia Twojego dziecka. Nie miałam tyle szczęścia z moim pierwszym synem, ale za drugim razem zadziałało to jak ulał. Nasz mały plac zabaw zawiera papier, sztyfty kleju, kredki, nożyczki i zmywalne markery, ponieważ moje dzieci uwielbiają odkrywać ich artystyczną stronę. Żeby było fajniej, składam prośby o powieszenie konkretnych prac w stworzonej przez nich „galerii biurowej”.

 

13. Zostań rannym ptaszkiem

To kolejna sztuczka, której używam, aby zmaksymalizować mój dzień pracy. Dzieci na ogół nie budzą się we wczesnych godzinach porannych, ale ja tak. To idealna okazja, aby usunąć kilka pozycji z długiej na milę listy zadań i zorganizować się, zanim zacznie się szaleństwo. A jeśli nie jestem w nastroju do rozpoczęcia pracy o piątej rano, wykorzystuję ten czas na zorganizowanie spraw na cały dzień i wykonanie kilku prac domowych. W pewnym momencie muszą być gotowe, więc dlaczego nie wcześnie rano, gdy nikt nie stoi na Twojej drodze, aby je wykonać?

14. Zatrudnij nianię

Próbowała, ale się nie dało pogodzić pracę z dziećmi w domu? W ostateczności zawsze możesz zatrudnić nianię, aby przychodziła na kilka godzin każdego dnia, aby dzieci były zajęte. (Zauważ, że proponuję tylko kilka godzin ze względu na twój portfel, chociaż studenci i nastolatki na wakacjach mogą być tanią opcją).

 

15. Praca w weekend

Jeśli spóźniasz się z harmonogramem i desperacko szukasz sposobu, aby zdążyć z deadlinem wstań wcześnie rano w sobotę lub niedzielę, aby nadrobić zaległości. To zdecydowanie poświęcenie, ale to lepsze niż spędzanie dni powszednich na wykonywaniu zadań z zeszłego tygodnia, podczas gdy jesteś jeszcze bardziej w tyle w bieżącej pracy. Aby zmusić się do pracy w weekend, ustal cel i towarzyszącą mu nagrodę, taką jak dzień wolny w tygodniu lub wieczór tylko dla Ciebie z ulubionym serialem.

You may also like

Zostaw komentarz