Start LifestyleDzieciak po godzinach Trudne początki w przedszkolu? Adaptacja przedszkolaka nie musi być trudna!

Trudne początki w przedszkolu? Adaptacja przedszkolaka nie musi być trudna!

przez Redakcja
kiedy twoja złość krzywdzi dziecko poradnik dla rodziców

Minął pierwszy miesiąc przedszkola, a Twoje dziecko nadal nie może się dopasować? Nie poddawaj się! Najgorsze co możesz teraz zrobić to zostawić dziecko w domu.. Pamiętaj, że wszystkie dzieci prędzej czy później się przyzwyczajają do nowej sytuacji i przyjdzie taki dzień, kiedy Twój maluch pomaszeruje do przedszkola z szerokim uśmiechem. Jak mu w tym pomóc? Adaptacja przedszkolaka może wcale nie być taka trudna!

Zmęczone dziecko, to zmierzłe dziecko

Na początku roku szkolnego Twój przedszkolak może być zmęczony z kilku powodów. Nie tylko wcześnie wstaje i wychodzi z domu, ale także jest stymulowane przez cały dzień. Poza samą aktywnością fizyczną, przebywanie w sali z innymi dziećmi przez cały dzień jest bardziej stymulujące (i wyczerpujące), niż przebywanie w domu. Podczas gdy wiele przedszkolaków już nie drzemie, nadal potrzebują oni około 10 do 12 godzin snu każdej nocy, aby być czujnym i gotowym na kolejny dzień pełen wrażeń. Dlatego pilnuj wczesnej pory kładzenia spać i trzymaj się jej.

Zacznijcie dobrze dzień

Próba zmuszenia dzieci do porannego wstawania to zmora każdego rodzica. Ale ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest rozpoczęcie dnia w niewłaściwym humorze – tyczy się to zarówno Ciebie, jak i dzieci. Stres związany z szybkim ubieraniem dzieci, ubieraniem siebie, karmieniem i wychodzeniem z domu na czas za drzwi (na czas) może popsuć nawet najmilszy dzień. Odpowiedzią na ten problem jest po prostu rutna.

Wstanie kilka minut wcześniej, aby przygotować śniadanie, zanim wszyscy zejdą na dół, może znacznie ułatwić poranną rutyny. Ponadto, upewnienie się, że wszystko jest przygotowane poprzedniej nocy, ubrania i buty czekające przy drzwiach, mogą zaoszczędzić cenne minuty w Twoim harmonogramie. Sprawdź ile potrzebujecie minut na spokojne wybranie się, dodaj do tego czasu 10 extra minut i zapewnij Wam dokładnie taki czas każdego ranka.

adaptacja w przedszkoluTylko spokój nas uratuje

Tak, początek przedszkola jest stresujący z wielu powodów. Nie masz pewności, czy Twojemu dziecku się tam spodoba, czy będzie zadowolone czy smutne, czy będzie za tobą tęsknić przez cały dzień. Obaw jest wiele, tym bardziej gdy widzisz bunt każdego poranka. Jednak dzieci wychwytują Twoje nastawienie i język ciała, więc jeśli jesteś zbyt zestresowana, prawdopodobnie one też to zauważą i poczują się bardziej zestresowane. Dlatego tak ważne jest, aby spróbować wywołać poczucie spokoju (nawet jeśli wariujesz w środku). Przecież przedszkole to sama frajda i tak powinno być postrzegane przez Twoje dziecko. Zmotywuj je do świetnej zabawy, pożegnaj się szybko w szatni i nie pozwalaj na przeciąganie chwili rozstania. Na dobre to wyjdzie i Tobie i dziecku 🙂

Pochwal dziecko za udany dzień

Nie możesz usunąć całego dyskomfortu z życia dziecka związanego z adaptacją przedszkolną (zwłaszcza, gdy nie ma Cię w pobliżu), ale możesz upewnić się, że w domu usłyszy dużo miłych słów i pozytywnego wzmocnienia. Mówienie dziecku, że uważasz, że jest inteligentne, odważne i zdolne na co dzień, jest bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszych dniach przedszkola. Jeśli tak podejdziesz to sprawy, Twój maluch już nigdy nie będzie chciał być płaczliwym i wystraszonym dzieckiem, tylko dzielnym przedszkolakiem, z którego mama jest dumna!

You may also like

Zostaw komentarz