Start LifestyleDzieciak po godzinach Mleko dla wcześniaków – co musisz o nim wiedzieć?

Mleko dla wcześniaków – co musisz o nim wiedzieć?

przez Redakcja

Jesteś rodzicem wcześniaka i szukasz dla niego odpowiedniego mleka modyfikowanego? Zadbaj o to, by był to w pełni przemyślany i bezpieczny wybór. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Z jego lektury dowiesz się więcej na temat tego czym różni się takie mleko od standardowych modyfikowanych odpowiedników.

Mleko dla wcześniaka i jego właściwości 

Niemowlęta, które zostały urodzone przedwcześnie, wymagają szczególnej opieki. Dotyczy to także ich diety. W niektórych przypadkach lekarz zajmujący się leczeniem dziecka nie pozwala na podawanie mu mleka matki i zamiast tego zaleca używanie mleka modyfikowanego. To przeznaczone specjalnie dla wcześniaków różni się jednak od standardowego.

Mleko dla wcześniaka musi dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które pozwolą przedwcześnie urodzonemu noworodkowi na zdrowy rozwój. Tego rodzaju mieszanka charakteryzuje się większą liczbą składników odżywczych, a także zwiększoną lekkostrawnością, która pozwoli na przyswojenie ich gorzej rozwiniętemu układowi pokarmowemu. 

Mleko dla wcześniaków ma zatem więcej białka, wapnia, fosforu, cynku, witamin oraz pierwiastków śladowych. Jest przy tym też bardziej kaloryczne niż standardowe mleko modyfikowane. Wszystko to sprawia, że podawanie tego ostatniego jest absolutnie niedopuszczalne. Nie tylko stanowiłoby ono zbyt duże obciążenie dla organów dziecka, ale też nie spełniało jego potrzeb żywieniowych.

Należy pamiętać też o tym, że mleko modyfikowane dla wcześniaków nie może być zmieniane bez konsultacji z lekarzem. Noworodki urodzone przedwcześnie mają bardzo wrażliwy organizm i każdy krok dotyczący ich diety musi być omówiony ze specjalistą. 

Mleko modyfikowane dla wcześniaków

Co jeszcze zawiera dobrej jakości mleko dla wcześniaka? Między innymi odpowiedni profil kwasów tłuszczowych, który pozwala na wyrównanie niedoborów wynikających z przedwczesnego urodzenia. Także długołańcuchowy wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy Omega 3. W jego składzie znajdują się także trójglicerydy średniołańcuchowe oraz oligosacharydy. 

Mleko modyfikowane dla wcześniaków powinno być podawane zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Znajdziesz w niej dokładną instrukcję odnośnie tego w jaki sposób i w jakiej ilości rozrabiać dany preparat. 

Z racji na obniżoną odporność przedwcześnie urodzonych dzieci, pamiętaj o tym, żeby podczas przygotowywania mleka bardzo restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny. Za każdym razem umyj dokładnie ręce, wyparz miarkę do odmierzania mieszanki i wygotuj butelkę oraz smoczek. 

Kiedy odstawić mleko dla wcześniaków? W tym przypadku również nie podejmuj samodzielnych decyzji. Lekarz zajmujący się leczeniem Twojego dziecka poinformuje Cię o potrzebie zmiany diety, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Sprawdź również mleko modyfikowane dla alergiów

Przedwcześnie urodzone dzieci to nie jedyne przypadki, w których wymagane jest użycie specjalistycznej mieszanki. Podobnie restrykcyjne warunki musi spełnić także mleko dla alergików niemowląt

Jaki preparat wybrać, jeżeli u Twojego dziecka stwierdzono uczulenie na jeden ze standardowych składników mieszanek niemowlęcych? Specjalne hipoalergiczne mleko modyfikowane dla alergików zawiera mniejsze fragmenty białek, które są zazwyczaj głównym alergenem pokarmowym. Jego stosowanie może znacznie ograniczyć lub całkowicie zneutralizować objawy uczulenia. 

Alternatywą jest też zastąpienie mleka krowiego pokarmem przygotowanym na bazie mleka koziego. Jest ono znacznie mniej uczulające niż to pierwsze i wielu specjalistów poleca je jako zdrowszą alternatywę. 

Jeżeli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, sprawdź mleko modyfikowane – apteka internetowa ABCapteka.pl. Zamieszczone tam informacje pomogą Ci w wyborze odpowiedniej mieszanki dla Twojego dziecka. Nie czekaj dłużej i dołącz do grona zadowolonych rodziców! 

You may also like

Zostaw komentarz