Start LifestyleDzieciak po godzinach Moje dziecko nie chce zasnąć!

Moje dziecko nie chce zasnąć!

przez Redakcja

Każdy rodzic wie, że pierwsze miesiące życia dziecka wiążą się z nieprzespanymi nocami. Jesteśmy na to przygotowani i nastawieni psychicznie. Co jednak, gdy mijają kolejne miesiące a nie dziecko nie chce zasnąć o normalnej porze? Co jeśli z zazdrością spoglądamy na wyspane mamy, kiedy same idziemy spać o północy, kiedy to dziecku nareszcie wyczerpią się baterie? Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by ułatwić zaśnięcie maluchowi, a jednocześnie zapewnić sobie spokojną noc.

Wieczorne rytuały przed snem

Warto wprowadzić dziecku od urodzenia wieczorny rytuał, który pomoże mu zrozumieć, że za chwilę będzie pora na spanie. W zależności od wieku maluszka z może należeć do niego wieczorna kąpiel, wyciszające zabawy, relaksujący masaż przy przygaszonym świetle, czy ulubiona bajka czytana przez rodzica. Ważne jest by rytuały się powtarzały dziennie, o tej samej porze (bądź jak najbardziej zbliżonej). Jest to wyraźny sygnał dla dziecka, że zbliża się czas snu.

Bajka na dobranoc

Każde dziecko uwielbia wieczorny czas sam na sam z rodzicem. Może wtedy poprzytulać się z mamą/tatą, a jednocześnie posłuchać historii o ulubionym bohaterze. To rodzic musi stwierdzić, czy lepiej przed snem przeczytać dziecku krótką bajeczkę i następnie dać buziaka i położyć go spać, czy też wybrać długie opowiadanie, które samoczynnie zmoży maluszka. Jedne dzieci lubią każdego wieczoru inną bajkę, zaś niektóre codziennie chcą słuchać tej samej opowieści.

Przytulanka dla dziecka

Niektóre dzieci boją się samodzielnego zasypiania, a lęk ten wynika z potrzeby bliskości rodzica. Dlatego dobrze od małego przyzwyczaić dziecko do samodzielnego zasypiania z ukochaną przytulanką. To ona będzie zastępstwem wtedy, kiedy nie będzie blisko mamy lub taty. Może to być postać z ulubionej bajki, bądź też tradycyjny miś, czy inne stworzonko. Ważne by dziecko chciało mieć go blisko.

Zorganizuj odpowiednio miejsce do spania

Przy zasypianiu najlepiej sprawdza się półmrok, choć są również dzieci, które wolą zasypiać w całkowitej ciemności. Jeśli macie rolety zewnętrzne noc można zrobić o każdej porze dnia, jednak gdy ich brak – to światło dnia może okazać się źródłem problemów w zasypianiu. Dobrze zaopatrzyć pokój dziecięcy w żaluzje, czy roletki. Jeśli maluch boi się spać w ciemności, możesz zostawić zapaloną małą lampkę, bądź świetlny projektor.

Szumisie i inne usypiacze

Nie od dziś wiadomo, że biały szum wspomaga zasypianie u dzieci. Dlatego jeśli Twoje dziecko nie próbowało jeszcze tego sposobu – koniecznie zaopatrz się w misia szumisia, bądź wypróbuj puszczenie dziecku białego szumu z youtuba.  Niektóre dzieci śpią przy szumie całą noc – może to jest Twój sposób na przespaną noc? 🙂

Niemowlę może zasypiać przy dźwięku karuzeli do łóżeczka (tam również zazwyczaj znajduje się opcja białego szumu), bądź innych wyciszających zabawek. Starsze dzieci mogą od szumu woleć tradycyjne kołysanki – wypróbuj wszystkie możliwości – coś z pewnością się sprawdzi.

Trener snu dziecka

Ostatnią opcją, która może pomóc dziecku na samodzielne zasypianie o normalnej porze jest konsultacja z trenerem snu. Zazwyczaj konsultacje odbywają się online, chyba że mieszkasz w dużym mieście, w którym ma on swoją siedzibę. Konsultantów ds. snu dziecka jest coraz więcej. Do ich zadań należy przywrócenie prawidłowego rytmu dnia i snu dziecka – dowiesz się co zrobić, gdy wszystkie inne metody zawiodą 😉

Powodzenia! Życzymy spokojnych wieczorów i przespanych nocy!

You may also like

Zostaw komentarz