Start LifestyleDzieciak po godzinach Narodziny drugiego dziecka – jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Narodziny drugiego dziecka – jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

przez Redakcja
narodziny drugiego dziecka jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Szczęście i miłość, które pierwsze dziecko wniosło do twojego życia, są niezmierzone, a teraz oczekujesz kolejnego dziecka. Przygotowania mogą być równie satysfakcjonujące i wyjątkowe jak za pierwszym razem. Ale będziesz musiała wziąć pod uwagę różne rzeczy, gdy będziesz czekać na drugie dziecko, nawet jeśli raz przeszłaś już ciążę i poród. Świadomość nadchodzących zmian – i pomaganie starszemu dziecku zrozumieć, czego się spodziewać – jest najlepszym sposobem na przygotowanie się do tego radosnego wydarzenia. Narodziny drugiego dziecka – co się zmieni?

Narodziny drugiego dziecka

Posiadanie drugiego dziecka i wychowywanie dwójki dzieci może być początkowo nieco przytłaczające. Przygotowanie się przed narodzinami dziecka jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli może to być trudne. Będziesz bardziej zajęta, a Twój raz zorganizowany harmonogram może zostać rozciągnięty do granic możliwości. Łatwiej się męczysz, nawet przed urodzeniem dziecka, ponieważ opieka nad starszym dzieckiem w czasie ciąży wymaga dużo energii. Po porodzie należy się spodziewać, że pierwsze 6 do 8 tygodni będzie szczególnie wymagające. Będziesz starała się zapewnić dziecku harmonogram karmienia i spania podczas radzenia sobie z potrzebami starszego dziecka. Jedną pozytywną zmianą, jaką przynosi drugie dziecko, jest zwiększone zaufanie do własnych umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Rzeczy, które wydawały się tak trudne z twoim pierwszym dzieckiem – karmienie piersią, zmiana pieluch, leczenie choroby – będą teraz wyglądały jak druga natura, zamiast kryzysu.

Jak drugie dziecko wpłynie na mnie?

Przyniesienie do domu nowego dziecka wpłynie na ciebie pod wieloma względami – fizycznie i emocjonalnie. Fizycznie, po porodzie prawdopodobnie odczuwasz ból i jesteś bardzo zmęczona, szczególnie gdy miałaś trudny poród lub cesarkę. To sprawia, że ​​późniejsze sesje karmienia są trudne, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na karmienie piersią. Możesz martwić się o to, czy będziesz miała tyle samo miłości do nowego maluszka, jak do swojego starszego dziecka. Będziesz – jak często mówią mamy i ojcowie, miłość rodzica podwaja się, gdy rodzi się kolejne dziecko. Czy czujesz się trochę smutna? „Baby blues” może być przerażające, ale nie musisz przechodzić tego sama. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz objawy depresji. Ważne jest rozróżnienie między dziecięcymi bluesami, które zwykle mijają w ciągu kilku tygodni, a depresją poporodową, poważnym zaburzeniem, które może prowadzić do zaburzeń nastroju i snu, jeśli nie jest leczone. Jeśli poczujesz się bardzo przygnębiona lub niespokojna, lub co gorsza – myślisz o zaszkodzeniu sobie lub dziecku, natychmiast uzyskaj pomoc od swojego lekarza! Możesz oczekiwać, że będziesz miał mało czasu lub nie będziesz miała czasu w ciągu pierwszych kilku miesięcy po porodzie. Bezsenne noce i codzienne napięcia mogą być przytłaczające, więc upewnij się, że priorytetem jest „czas samotny”. Nawet kilka godzin spędzonych samotnie poza domem może sprawić, że poczujesz się spokojniejsza i bardziej zrelaksowana. Pamiętaj również o czasie spędzonym sam na sam z partnerem – to bardzo ważne, by podtrzymywać bliskie relacje.

narodziny drugiego dziecka jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Twoje pierwsze dziecko może przeżywać wiele emocji, od podniecenia do zazdrości, a nawet urazy. Młodsze maluchy, które nie potrafią zwerbalizować swoich uczuć, mogą cofnąć się do wcześniejszych zachowań – takich jak ssanie kciuka, pragnienie picia z butelki, zapomnienie o niedawnych ćwiczeniach w zakresie nocowania i używania rozmowy z dziećmi, aby zwrócić na siebie uwagę. Starsze maluchy i dzieci mogą wyrazić swoje uczucia, testując Twoją cierpliwość, niewłaściwie zachowując się, rzucając się w złości lub odmawiając jedzenia. Problemy te są zwykle krótkotrwałe, a niewielkie przygotowanie może pomóc starszemu dziecku dostosować się do pomysłu powitania nowego rodzeństwa. Skoncentruj się na ważnej roli, jaką odgrywa starsze rodzeństwo. Kilka wskazówek, które warto wypróbować:

 • Pozwól starszemu dziecku wybrać przedmioty do pokoju noworodka. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoje dzieci będą dzielić sypialnię.
 • Znajdź specjalny prezent, który może przekazać dziecku, takie jak nowa książka lub zabawka, lub zdjęcie rodzeństwa dla pokoju dziecka.
 • Zastanów się też nad wyborem czegoś dla swojego starszego dziecka, takiego jak specjalny fotel „dużego dziecka”, w którym może usiąść podczas karmienia dziecka.
 • Możesz również przygotować mały prezent od noworodka dla starszego dziecka.
 • Zorganizuj specjalny czas dla Ciebie i Twojego starszego dziecka. Może to obejmować wycieczkę do biblioteki lub sklepu spożywczego lub po prostu czytanie kilku dodatkowych historii przed snem.
 • Twój partner, członek rodziny lub przyjaciel może Ci pomóc, opiekując się dzieckiem w tym czasie.
 • Odgrywanie ról lub czytanie historii, które pomogą dziecku zrozumieć, co dzieje się w rodzinie. Dostępne są książki napisane dla małych dzieci o powiększających się rodzinach. Sprawdź lokalną księgarnię lub zapytaj swojego bibliotekarza o konkretne tytuły.
 • Porozmawiaj o tym, czego się spodziewać, gdy dziecko wróci do domu. Wyjaśnij, że noworodek płacze, śpi i potrzebuje dużo pieluszek.  Zapewnij starsze dziecko, że chociaż noworodek potrzebuje dużo uwagi, nadal będzie dużo czasu i miłości dla niego. Wzmocnij rolę swojego starszego dziecka w rodzinie, mówiąc, że będzie on „starszym bratem / siostrą” dla nowego dziecka i pomóż dziecku cieszyć się tą nową rolą.
 • Zastanów się, w jaki sposób Twoje dziecko może być częścią opieki nad dzieckiem. Twoje starsze dziecko może podać pieluszkę lub pampers, kiedy jej potrzebujesz, pomóc wybrać ubrania dla dziecka na dany dzień, a nawet tańczyć wokół dziecka, gdy noworodek jest smutny. Może Twoje dziecko może przyjść na wizytę prenatalną lub obejrzeć USG.  W szpitalu którym rodzisz, zapytaj o wizytę rodzeństwa po narodzinach dziecka.

narodziny drugiego dziecka jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Zmiany zachodzące wraz z pojawieniem się drugiego dziecka

Pojawienie się nowego dziecka przynosi duże zmiany dla starszych dzieci, więc możesz chcieć wstrzymać się od wprowadzania wielkich zmian w jego życiu. Prawdopodobnie nie jest to najlepszy czas na rozpoczęcie nauczania samodzielnego korzystania z toalety, przejścia z butelki na kubek lub zapisanie dziecka do żłobka/przedszkola, które oznacza oddzielenie od Ciebie po raz pierwszy. Bycie razem ułatwi dostosowanie Twojego dziecka. Rodzeństwo odgrywa szczególną rolę w życiu nowego dziecka, więc nie wykluczaj starszego dziecka z procesu decyzyjnego. Tak wiele uwagi poświęca się noworodkowi, dzięki czemu łatwiej jest przeoczyć starsze dzieci. Uspokój swoje dziecko, zachęcając je do pomocy w przygotowaniach. Wskazówki, które pomogą Ci radzić sobie, aby pomóc w zarządzaniu dodatkowymi obowiązkami drugiego dziecka. Wypróbuj te wskazówki, zanim nadejdzie wielki dzień:

 • Zaopatrz dom w szybkie i łatwe kolacje. Jeśli masz ochotę na gotowanie, zrób podwójne porcje i je zamrażaj. Po narodzinach dziecka znalezienie energii będzie trudniejsze. Zachowaj kilka menu restauracji na wynos, w tym kilka, które dostarczają jedzenie do domu.
 • Rozważ reorganizację swojego systemu pralniczego za pomocą jednego koszyczka na członka rodziny lub koszyka dla każdego dziecka, aby łatwiej było sortować i składać ubrania. Pranie jest zwykle największą udręką nowych rodziców – wydaje się, że potroi się, gdy pojawi się kolejne dziecko, więc teraz jest czas na przygotowanie.
 • Jeśli to możliwe, używaj przedmiotów, które już masz (lub członkowie rodziny mogą Ci udostępnić), zamiast kupować wszystkie nowe rzeczy. Tak długo, jak spełniają obecne normy bezpieczeństwa rzeczy, takie jak łóżeczka, kojce, wózki, wysokie krzesełka i ubrania, mogą pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze.
 • Zapakuj samochód w torbę na pieluszki wypełnioną wszystkimi niezbędnymi dodatkami, abyś zawsze była przygotowana. Wielu rodziców trzyma w samochodzie torbę z zabawkami dla starszych dzieci i torbę na pieluchy z pieluszkami, chusteczkami, zmianą ubrania i dodatkowym kocem dla dziecka.
 • Przechowuj książkę lub kosz zabawkowy w sypialni, pokoju rodzinnym, a nawet w łazience lub pralni, aby zająć czymś dzieci przez kilka cennych chwil podczas karmienia lub kąpieli dziecka lub wykonywania obowiązków domowych.
 • Poproś członka rodziny, aby spędził z Tobą czas zaraz po narodzinach dziecka, jeśli czujesz się z tym komfortowo. Nie tylko będzie mu się to podobało, ale będziesz mógł uzyskać bardzo potrzebny odpoczynek. Jeśli to możliwe, raz na tydzień przyjmij usługę sprzątania – przez osobę z rodziny, czy sprzątaczkę, przez pierwszy miesiąc lub dwa, aby pomóc ci w pracach domowych.
 • Spójrz na swoją społeczność lub domy kultury w celu uzyskania wsparcia. Dostępnych jest wiele programów i zajęć, które oferują zajęcia i wsparcie społeczne dla rodzin z małymi dziećmi.
 • Nie zapomnij zadbać o własne potrzeby. Odpręż się, nawet jeśli jest to coś tak prostego jak fryzura lub kąpiel ze świeczkami i muzyką, które pomogą Ci się zrelaksować po trudnym dniu.
 • Daj każdemu trochę czasu na przyzwyczajenie się do „nowej rzeczywistości” życia z drugim dzieckiem. Wtedy wszyscy możecie mieć wiele radości z większej rodziny.

You may also like

Zostaw komentarz