Start LifestyleDzieciak po godzinach Nie rozmawiaj z nieznajomymi – tak, czy nie?

Nie rozmawiaj z nieznajomymi – tak, czy nie?

przez Redakcja

Kiedy wychodzę z moimi małymi dziećmi, przyjaźni nieznajomi często podchodzą do nas, by się uśmiechnąć i przywitać. Chociaż chciałbym, aby moje dzieci były uprzejme, chcę również nauczyć ich, aby nie rozmawiali z nieznajomymi. Jak mogę uniknąć wysyłania mieszanych wiadomości? /Ania/

Takie zapytanie dostaliśmy od naszej czytelniczki. „Nie rozmawiaj z nieznajomymi” jest regułą dla wielu rodziców od pokoleń. Ale czasami jest to dobry pomysł, aby dzieci rozmawiały z nieznajomymi. Do kogo się zwrócą, jeśli zgubią się i będą potrzebować pomocy? Tak więc zamiast tworzyć regułę, lepiej uczyć dzieci, kiedy jest to właściwe, aby rozmawiać z nieznajomymi, a kiedy nie.

Nie rozmawiaj z nieznajomymi

Kiedy twoje dzieci są z tobą, możesz pozwolić im się przywitać i porozmawiać z nowymi ludźmi. Obserwujesz sytuację i będziesz ich chronić. Ale jeśli twoje dziecko jest samotne i podchodzi do niego nieznajomy, to inna historia. Powiedz swoim dzieciom, że jeśli ktoś obcy podejdzie i zaoferuje przejażdżkę lub poczęstunek (jak słodycze lub zabawki) lub poprosi o pomoc w jakimś zadaniu (np. pomóc znaleźć zagubionego psa), powinien odejść, krzyczeć „Nie!” i natychmiast opuść teren. Twoje dziecko powinno powiedzieć Tobie lub innej zaufanej osobie dorosłej (jak nauczyciel lub inny pracownik opieki nad dziećmi), co się stało. To samo dzieje się, jeśli ktoś – obcy, członek rodziny lub przyjaciel – prosi dziecko o zachowanie tajemnicy, próbuje dotknąć prywatnego obszaru jego dziecka lub prosi dziecko o dotknięcie jego. Większość dzieci może być nieufna wobec obcych, którzy wyglądają groźnie lub w jakiś sposób wyglądają przerażająco. Ale większość molestujących dzieci i porywaczy to ludzie o regularnym wyglądzie, a wielu z nich robi wszystko, aby wyglądać przyjaźnie, bezpiecznie i atrakcyjnie dla dzieci. Więc zamiast osądzać osobę po wyglądzie, ucz dzieci, aby oceniały ludzi według ich działań. Ważne jest również, aby zachęcić dzieci do zaufania swoim instynktom. Naucz ich, że jeśli ktoś sprawia, że ​​czują się nieswojo lub czują, że coś jest nie tak – nawet jeśli nie potrafią wyjaśnić dlaczego – muszą natychmiast odejść.

Naucz dzieci, kogo mogą prosić o pomoc

Co się stanie, jeśli twoje dzieci będą samotne i będą musiały zwrócić się o pomoc do nieznajomego? Po pierwsze, powinny spróbować znaleźć osobę w mundurze, jak policjant, strażnik lub ochroniarz. Jeśli nie ma umundurowanych ludzi, powinny poszukać dziadków, kobiet i osób z dziećmi, które mogą pomóc. I znowu, przypomnij im o instynktach: jeśli nie mają dobrego przeczucia wobec pewnej osoby, powinny podejść do kogoś innego.

Nie da się chronić dzieci przed obcymi przez cały czas. Ale możliwe jest nauczenie ich odpowiednich zachowań i tego, co zrobić, jeśli ktoś przekroczy granicę. Pamiętając o tych wskazówkach, możesz pomóc swoim dzieciom pozostać bezpiecznymi, gdy są poza domem.

You may also like

Zostaw komentarz