Start LifestyleDzieciak po godzinach Opowiem Ci historię..

Opowiem Ci historię..

przez Redakcja

Czy to się kiedykolwiek Ci przydarzyło? Po tym jak książki, zabawki, piosenki, przekąski i gry wideo straciły swój urok, twoje dziecko mówi: „Jestem znudzony!”. Co powinieneś zrobić? A może zapytasz: „Czy chciałbyś usłyszeć historię?”

Masz wiele historii do dzielenia się

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale masz wiele historii do podzielenia się. Nie musisz ich wymyślać na miejscu. Osobiste historie, szczególnie z dzieciństwa lub z książek, które czytałeś, są dobrym początkiem. Dzieci uwielbiają także słuchać opowieści, które opisują je i doświadczenia, które miały. Na przykład możesz opowiedzieć historię o wycieczce, którą ty i twoje dziecko mieliście do zoo lub do domu babci.

Historie do podzielenia się z młodymi dziećmi

Małe dzieci lubią słuchać opowieści o Tobie i Waszej rodzinie. Kiedy straciłeś swój pierwszy ząb? Kto był ulubionym nauczycielem? Myślenie o mamie lub tacie jako małym dziecku może pobudzić wyobraźnię. Może chcesz podzielić się historią, przekazaną ci, o duchu, który mieszkał na strychu twojej prababci. I nie ma nic bardziej zabawnego niż historia o tym, jak rodzic zrobił coś głupiego. Dzieci lubią słuchać o przeszłości, która jest z nimi połączona. Przedszkolaki i małe dzieci cieszą się historiami o postaciach z ulubionych książek. Bez względu na to, czy weźmiesz My Little Pony na spacer po stodole, czy strażaka Sama na ekscytującą przejażdżkę po mieście, nie przejmuj się zbytnio fabułą. Małe dzieci korzystają z okazji, by wczuć się w podglądanie pisklęcia lub udawać pisk syreny.

Historie do dzielenia się ze starszymi dziećmi

Starsze dzieci uwielbiają zabawny zwrot akcji, więc weź ulubioną historię i odwróć ją do góry nogami, zmieniając ustawienie, postacie lub fabułę. Spraw, by bohaterowie Minecrafta polecieli na księżyc na statku kosmicznym lub przyszli do twojej okolicy i spowodowali różnego rodzaju problemy. Uczyń swoje dziecko główną postacią w zabawnej przygodzie, która pasuje do jego zainteresowań (na przykład odnosząc się do dinozaurów lub sportowych idoli).

Zachęcaj dziecko do opowiadania własnych historii

Rozwiń doświadczenie opowiadania historii. Pracuj ze swoim dzieckiem, aby stworzyć własną książkę z opowieściami. Znajdź zdjęcia rodzinne lub zdjęcia z czasopism osób lub miejsc, które mogą być częścią historii. Napisz słowa lub niech dzieci opowiedzą historię własnymi słowami. Rysuj obrazy, jeśli nie są dostępne żadne zdjęcia. Używaj lalek lub kostiumów i odgrywaj znajomą historię – może cała rodzina przyłączy się do zabawy? Możliwości są nieskończone! Zachęcaj dziecko do opowiadania własnych historii! Możesz naprawdę wiele się z nich dowiedzieć na temat tego, co się u niego dzieje, co czuje, co go cieszy, a co go męczy. Jak to mówią  – w każdej historii jest ziarenko prawdy..

Po wysłuchaniu przez dziecko historii opowiedzianych na wiele sposobów, zachęcaj dzieci do wymyślania własnej historii. Ważne jest, aby dzieci miały możliwość wykorzystania swojej wyobraźni do rozwijania pomysłów i tworzenia historii. To buduje silną komunikację, organizację i kreatywność. Kiedy opowiadasz historie, pokazujesz, jak połączyć słowa, aby stworzyć sens. Dzielicie się czymś nowym o sobie, co wasze dzieci mogą uznać za interesujące lub ekscytujące, a to może być odskocznią do pytań i dyskusji. Co najważniejsze, pielęgnujesz miłość do języka i opowieści, które dzieci będą miały na całe życie.

Weź więc głęboki oddech i zacznij: „Dawno, dawno temu…”

You may also like

Zostaw komentarz