Start LifestyleDzieciak po godzinach Pierwszy, własny i grający! Jak wybrać nocnik dla dziecka?

Pierwszy, własny i grający! Jak wybrać nocnik dla dziecka?

przez Patrycja Hoffmann
Nocnik dla dziecka, jak wybrać ten najlepszy

No i stało się. W głowie urodziła się myśl, by może spróbować z dzieckiem po raz pierwszy usiąść na nocniku? W końcu maluch już sprawnie siedzi, więc nie powinien mieć z tym problemu. Spokojnie. Wszystko w swoim czasie. To nie jest tak, że dzieci zaczynają korzystać z nocników od momentu, gdy potrafią już samodzielnie siadać. Ten proces trwa nieco dłużej, dlatego musicie sobie nawzajem dać trochę czasu. Zanim nastanie ten ważny moment porozmawiajmy o tym jaki nocnik dla dziecka powinniśmy wybrać. Niby to nie jest żaden problem, w końcu to szybka i nieskomplikowana decyzja. Dokładnie tak, ale do momentu gdy wejdziemy do sklepu. Tam, zaleje nas fala różnorodnych propozycji, modeli, wzorów i kolorów. Jak w tym wszystkim wybrać najlepszy? Jest kilka zasad, którymi powinni się kierować rodzice.

Nocnik dla dziecka

Największym problemem, jeśli chodzi o korzystanie z nocnika jest to, że rodzice chcieliby, aby to stało się jak najszybciej. Taka presja nie jest dobra. To jest coś całkiem nowego dla dziecka i maluch nie zawsze wie o co chodzi. Zacznijcie od tłumaczenia. Powiedz o tym, że Ty, tata, siostra, czy brat nie nosicie pieluchy, bo korzystacie z toalety. Jeśli nie masz oporów – możesz pokazać dziecku jak to robisz i zachęcić je do siadania na nocnik. Brzdące uwielbiają naśladować swoich rodziców, także to zadanie wcale nie jest trudne. Niestety często jest tak, że kiedy ktoś zaczyna namawiać do czegoś dziecko, ono reaguje na to kompletnym zamknięciem i odmową. Spokojnie, każdy z nas kiedyś nie wiedział do czego służy nocnik, a przełamanie się wymagało trochę czasu. Nie zmuszaj dziecka, jeśli nie chce tego robić. Przyjdzie czas, kiedy samo zainteresuje się tym tematem, a wtedy wszystko mu wytłumaczysz.

Od kiedy rozpocząć naukę?

To logiczne, że dziecko, które jeszcze samodzielnie nie chodzi, nie będzie też korzystało z nocnika. Wybór odpowiedniego momentu na zaproponowanie nocnika wcale nie jest taki oczywisty. Maluchy po mniej więcej roku zaczynają rozpoznawać swoje potrzeby – w tym także potrzebę fizjologiczną. I od tego ma pieluszkę. Do nauki korzystania z nocnika możecie podejść, gdy pociecha ma mniej więcej 1,5 roku. To ma być jedynie propozycja, a nie popędzanie dziecka i w żadnym wypadku nie powinniśmy naciskać, aby nie zniechęcić brzdąca już na samym początku. Wszystko w swoim czasie. Większość rodziców stawia na korzystanie z nocnika mniej więcej w wieku 2,5 roku. To jest taki czas, kiedy dziecko nauczyło się już wielu rzeczy i może podejmować nowe wyzwania. Nawet, gdy zakończy się to niepowodzeniem to nic się nie stanie. Każde dziecko jest inne i każde potrzebuje różnego czasu na dostosowanie się do przygotowanej dla niego sytuacji.

Dla chłopczyka i dziewczynki

Wielu rodziców zastanawia się, czy nocnik dla chłopczyka i dziewczynki czymś się różni. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Mają na to wpływ różnice anatomiczne wynikające z innej płci. Nocnik dla chłopca powinien być zatem lepiej zabezpieczony i wyższy z przodu, aby zapewnić jak największy komfort naszemu maluchowi. W przypadku dziewczynki jest to mniej istotne. Taką różnicę widać jednak gołym okiem, więc każdy rodzic poradzi sobie z wyborem. Jeśli zastanawiacie się jaki nocnik dla dziecka wybrać – taki prosty, czy raczej z bajerami, o których nikt nie słyszał to zależy to jedynie od preferencji kupującego. W tym przypadku zdania są bowiem podzielone, ale jest kilka elementów, na które rodzice powinni zwrócić uwagę. Ułatwi to nie tylko proces przyswojenia sobie tego akcesorium, ale także korzystanie z niego z ochotą!

Jaki nocnik wybrać dla dziecka?

Teraz konkrety. Zwykły nocnik dla dziecka sprawdzi się najlepiej. Po pierwsze jest prosty, nie odciąga uwagi dziecka muzyczką, bajecznymi wzorami, ani różnego rodzaju wystającymi elementami. Ceny takich propozycji zaczynają się już od 10 złotych. Brak im jakichkolwiek dodatków. Kiedy zdecydujesz się na taką opcję sprawdź dokładnie, czy jest wytrzymały. Plastik pękający po pierwszym użyciu nie jest dobrym rozwiązaniem. Niektórzy rodzice chcą bardziej zachęcić dziecko do rozpoczęcia przygody z nocnikiem. Stawiają więc na opcję grającą. Kiedy maluszek załatwi swoją potrzebę nocnik wygra melodię, fanfary lub gromkie oklaski. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na możliwość wymiany baterii. W innym przypadku ten cudowny gadżet może zagrać jedynie kilka razy. A na sam koniec drogi, a jednocześnie wygodny nocnik typu sedes. Wygląda jak krzesełko z oparciem i przypomina nieco toaletę dorosłych. Prawdopodobnie najbardziej spodoba się dziecku. Jakikolwiek model wybierzecie – zwróćcie uwagę na bezpieczeństwo.

Sprawdź te propozycje

Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom przygotowaliśmy listę nocników ze sklepu Bobomio, którą powinniście zobaczyć. Różne kategorie cenowe, różne modele, ale jedno jest pewne – te nocniki powinny zwrócić uwagę rodziców, którzy przygotowują się na ten ważny moment, kiedy dziecko ma zapomnieć o pieluszce.

Nocnik marki Bebe jou

Ta propozycja sprawdzi się zarówno dla maluszków, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nocnikiem, jak i dla starszych dzieci nadal korzystających z nocniczka. Posiada antypoślizgową podstawkę stay-on. Dzięki temu gadżet nie będzie przesuwał się po podłodze. Tym samym czynności fizjologiczne staną się dużo łatwiejsze. Projekt posiada uniwersalny otwór, kompaktowy rozmiar i sprawdzi się zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Wykonane z bezpiecznego tworzywa. Cena: 54 zł.

Nocnik dla dziecka, jak wybrać ten najlepszy

Nocnik marki Babybjorn

Kompaktowy kształt, prosty design i wygoda podczas użytkowania. Takie są cechy charakterystyczne tej propozycji. Jest lekki i niewielki, dlatego można go zabrać ze sobą nawet podczas wyjazdów. Antypoślizgowa listwa utrzymuje go w miejscu, a tym samym zapewnia bezpieczne korzystanie. Wyjmowana wkładka pozwoli na szybkie i łatwe umycie. Co więcej, jest ona wyposażona w specjalną osłonkę dla chłopców. Bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy poszukują klasycznego nocnika wysokiej jakości. Cena: 89 zł. Dostępne różne warianty kolorystyczne.

Nocnik dla dziecka, jak wybrać ten najlepszy

Nocnik marki Summer

Co tam nocnik, to prawdziwa toaleta dla maluchów! Trzystopniowy nocnik rośnie wraz z dzieckiem. Kiedy brzdąc przestanie już być takim maluszkiem siedzisko można z łatwością zamontować na normalnej toalecie o standardowych rozmiarach. Równie szybko można wyczarować podest, na którym dziecko może stanąć, gdy chce umyć ręce. Posiada także kilka bajerów – pojemnik na chusteczki, wysuwany uchwyt na papier toaletowy, czyli wszystko to, co będzie potrzebne do nabrania nawyków czystości. Przeznaczony dla dzieci od 18 miesiąca do 5 roku życia. Cena to 145 złotych.

Nocnik dla dziecka, jak wybrać ten najlepszy

O tym nie powinien zapomnieć żaden rodzic

Pamiętajcie, że podczas nauki korzystania z nocnika trzeba dziecku wytłumaczyć do czego on służy. Nie jest to zabawka, która wydaje dźwięki i ma przepiękne obrazki. Stonowane kolory, a także pozostawienie nocnika w łazience sprawi, że będzie przypominał maluchowi o tym, do czego służy. Nie zapominajcie także o tym, że dziecko najszybciej uczy się przez naśladowanie dorosłych!

You may also like

Zostaw komentarz