Start LifestyleDzieciak po godzinach Planowanie czasu – co pomaga w organizowaniu czasu?

Planowanie czasu – co pomaga w organizowaniu czasu?

przez Redakcja

Zorganizowany dzień to większa szansa na sukces i pomyślną realizację wyznaczonych celów. W większości przypadków efektywne planowanie czasu nie przychodzi samoistnie i trzeba się go nauczyć, wprowadzając stopniowo nowe nawyki do swojej rutyny. Pomocne w tym procesie są narzędzia i metody planowania czasu. Jak skutecznie organizować każdy dzień?

Czym jest organizacja czasu?

Organizacja czasu to sposób uporządkowania swoich działań, celów i zamiarów w perspektywie najbliższych godzin, dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Posiadanie planów sprzyja ich realizacji, dlatego w wielu motywacyjnych poradnikach znajdziesz na ten temat ciekawe porady oraz inspiracje. Dobra organizacja czasu wymaga samozaparcia i przestrzegania kilku reguł, które pozwolą efektywnie rozporządzać każdą godziną swojego dnia. Jak nauczyć się planować czas? Na początek możesz skorzystać z kilku prostych metod.

Jak planować czas?

Czas możesz planować na różne sposoby, ale zazwyczaj wszystkie działania związane z uporządkowaniem Twojego dnia będą wymagały poświęcenia odrobiny uwagi. Dzięki przeznaczeniu chwili na planowanie raz dziennie, w tygodniu lub w miesiącu zapanujesz nad chaosem w głowie i poprawisz swoją produktywność. Dopasuj planowanie do swojego trybu życia – jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem i z trudem przychodzi Ci rozmyślanie o poranku, przełóż planowanie dnia na popołudnie albo wieczór. W ten sposób zwiększysz efektywność procesu i – być może – wpadniesz na nowe sposoby poprawy standardu życia.

Najlepszym sposobem zarządzania czasem jest zapisywanie planów, zadań oraz celów, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nie zostaną zapomniane. W tym celu możesz wykorzystać różne metody planowania. Poznaj kilka z nich!

Sprawdzone metody planowania czasu

Dla lepszej organizacji czasu możesz wykorzystać kilka metod, które powstały, aby ułatwić realizację zaplanowanych obowiązków. Do najpopularniejszych z nich należą m.in.:

  • wyznaczanie celów krótko- i długoterminowych,
  • planowanie aktywności (spotkań, wizyt lekarskich, zajęć pozalekcyjnych dzieci itp.),
  • dbanie o czystą przestrzeń do pracy (może wydawać się banalne, ale ład i porządek pozwala lepiej skoncentrować się, dzięki czemu wzrasta motywacja do działania),
  • planowanie przerw (to ważny element procesu planowania. Pamiętaj, że zmęczenie szybko może pokrzyżować Twoje plany związane z podjęciem się konkretnej aktywności),
  • prowadzenie dziennika lub planera.

Ostatnia metoda planowania czasu wciąż jest uznawana przez wielu za najbardziej efektywny sposób realizacji postanowień, celów, zadań i pamiętania o codziennych obowiązkach. Jaki planer wybrać, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie?

Narzędzia do planowania czasu pracy

Planer to tradycyjne narzędzie do planowania czasu pracy, domowych obowiązków oraz innych zajęć. Jest bardziej skuteczne niż tradycyjny kalendarz książkowy czy różnego typu aplikacje – również dlatego, że dostęp do planera mają wszyscy członkowie rodziny jednocześnie. Możesz korzystać z planerów mocowanych do ściany lub lodówki w różnych formatach. Dzięki łatwemu dostępowi do planowania zyskasz możliwość tworzenia notatek, zapisywania codziennych zadań i aktywności podczas każdej wizyty w kuchni. Planer na lodówkę integruje wszystkich domowników, a także zachęca dzieci do aktywności, dzięki czemu od małego uczą się odpowiedzialności. W sklepie Planu znajdziesz m.in.:

  • planer miesięczny,
  • planer miesięczny z miejscem do wpisania zadań,
  • planer miesięczny z tygodniem,
  • planer roczny.

Planery na ścianę lub lodówkę różnią się wyglądem oraz zawartością poszczególnych sekcji, dlatego możesz wybrać wersję najlepiej odpowiadającą Twoim preferencjom i potrzebom. W niektórych niezbędnikach znajdziesz sekcję na wpisanie zadań, natomiast w innych miejsce na stworzenie listy zakupów.

Co wyróżnia dobre planery?

Wszystkie planery Planu wyróżnia powierzchnia SUPERścieralna™, co oznacza, że z jednego planera możesz korzystać wielokrotnie. Wystarczy, że przy użyciu gąbki lub zwykłego miękkiego papieru kuchennego zetrzesz swoje zapiski i dzięki temu stworzysz miejsce dla nowych zadań i celów.

Planowanie czasu warto kształtować już od najmłodszych lat, dlatego dla ciekawym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jest zakup Plandniownika™. To zestaw dla przedszkolaka rozwijający poczucie własnej wartości oraz ułatwiający realizację drobnych wyzwań w ciągu dnia, który składa się z planera oraz kolorowych magnesów przedstawiających różne czynności. Sprawdzi się również tradycyjny planer rodzinny. Wśród innych rozwiązań do planowania, które są polecane dla dorosłych – w ofercie Planu znajdziesz m.in. planery posiłków ułatwiające trzymanie zdrowej diety oraz kalendarze rocznic i urodzin.

You may also like

Zostaw komentarz