Start LifestyleDzieciak po godzinach Prezent na Dzień dziecka last minute

Prezent na Dzień dziecka last minute

przez Redakcja

Szukasz pomysłu na prezent na Dzień Dziecka? To święto najmłodszych zbliża się wielkimi krokami, więc, aby uniknąć zakupów na ostatnią chwilę, czas pomyśleć o prezentach dla dzieci już dziś! Zastanów się nad tym, jaki prezent sprawi, że ten dzień będzie wyjątkowo piękny. Czy to będą wymarzone klocki, ciekawa gra planszowa, a może interesująca książka?

Nie zapominaj jednak, że najważniejszym prezentem, który możesz podarować dzieciom to Twój: czas, miłość i uwaga. Jednak jeśli dodasz do tego jeszcze coś nieco bardziej przyziemnego, ale wywołującego na dziecięcej buzi wielki uśmiech, to możesz spodziewać się, że ten Dzień Dziecka będzie naprawdę wyjątkowy! Przychodzimy zatem z pomocą w wyborze prezentów wywołujących uśmiech i mamy dla Ciebie kilka takich propozycji.

PREZENT DLA DZIEWCZYNKI NA DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to wspaniała okazja, by sprawić radość każdej dziewczynce. Warto wybrać upominki, które będą nawiązywały do tego, co lubi, czym się interesuje, co ją zajmuje i w czym jest dobra. Pamiętajmy, by kupując prezent dla dziewczynki, wzmacniać jej silne strony i rozwijać jej zainteresowania – wtedy pokażemy, że jest dla nas naprawdę ważna. Nie musimy dokonywać stereotypowych wyborów na zasadzie: dla dziewczynki jedynie zestaw do sprzątania czy prasowania lub lalka. To utwierdza dziewczynki w przekonaniu, że jedynie one powinny być odpowiedzialne za dom i opiekę nad dzieckiem. Oczywiście nie ma nic złego w samej lalce, uczy wszak troski o innych i łagodności, ale warto dać dzieciom różnorodność, kupować zabawki, które rozwijają różne kompetencje i umiejętności, nie jedynie te stereotypowo przypisane do danej płci. Poniżej przedstawiamy kilka niestereotypowych prezentów dla dziewczynek, które mogą świetnie sprawdzić się jako prezenty na Dzień Dziecka.

POMYSŁ NA PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA – KLOCKI

Klocki niosą ze sobą wiele zalet: ćwiczą koncentrację, rozwijają koordynację wzrokową, a dodatkowo wyobraźnię i kreatywność. Zabawa klockami ma też walory edukacyjne, ponieważ uczy kolorów, liczenia, a także rozpoznawania kształtów. To świetny prezent zarówno dla małego dziecka, jak i starszaka – możemy wybierać spośród klocków drewnianych, silikonowych, klocków lego czy nietypowych klocków 3D rozwijających wyobraźnię przestrzenną.

DROBIAZG NA DZIEŃ DZIECKA – KSIĄŻKI

Z okazji Dnia Dziecka świetnie sprawdzą się książki, do których możemy wpisać indywidualną dedykację dla bliskiego nam dziecka. Taka książka to świetna pamiątka. Warto unikać prostych schematów w przedstawianiu świata zawartego w bajkach, np. historii o księżniczkach, które bardzo często opowiadają tak naprawdę o niemocy, słabości i potrzebie dbania o wygląd zewnętrzny. Wybierajmy historie, które budują w dzieciach pewność siebie lub opowiadają o emocjach, z którymi jest im zwykle trudno sobie poradzić. Stawiajmy także na takie, które zaciekawiają zawartą w nich wiedzą o świecie, rozwijają wyobraźnię lub są po prostu świetną rozrywką niezależnie od płci dziecka. Dobrym drogowskazem jest zadanie sobie pytania: czy kupiłbym/-abym to samo chłopcu? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, warto wybrać tę książkę.

PREZENT DLA CHŁOPAKA NA DZIEŃ DZIECKA

Tutaj warto kierować się podobną troską jak w przypadku dziewczynek, czyli wybierać zabawki, które są zgodne z zainteresowaniami chłopca, ale które też nie negują jego bardziej wrażliwej natury. Chłopcy też są opiekuńczy, delikatni i pomocni – warto wspierać w nich te cechy, a nie jedynie te powszechnie uważane za męskie, jak rywalizacja czy hardość. Zamiast ograniczać wybór, zapewniajmy różnorodność i myślmy o prezentach raczej w kontekście dziecka i jego osobowości. Poniżej kilka takich propozycji.

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA – GRY PLANSZOWE

Gry planszowe są oczywiście różne, podobnie jak książki. Warto wybierać te, które promują współpracę zamiast rywalizacji, czyli tzw. gry kooperacyjne, których wygrana zależy od dobrej współpracy wszystkich członków drużyny. Gry takie są przy okazji świetną okazją, by spędzić czas w gronie rodzinnym, odłożyć na bok smartfony, być uważnym w kontakcie z dzieckiem i po prostu świetnie się bawić.

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA – ZABAWKI DO ODGRYWANIA RÓL ROZWIJAJĄCE OPIEKUŃCZOŚĆ I TROSKĘ O INNYCH

Zestaw lekarski, weterynaryjny, zestaw do gotowania – to zabawki, które mogą być świetnym prezentem dla chłopca. Zabawki inspirujące do odgrywania ról rozwijają umiejętności społeczne: chęć pomocy, troski o innych, uczą miękkich kompetencji takich jak empatia, współczucie, chęć sprawienia przyjemności tym, których lubimy.

Oczywiście nie ma nic złego w samochodach, koparkach czy zestawach konstrukcyjnych, podobnie jak nie ma niczego złego w lalkach czy zestawach do sprzątania. Wszystkie są potrzebne, bo wszystkie czegoś uczą. Podkreślmy jednak raz jeszcze, że warto zapewniać dzieciom dostęp do różnorodnych bodźców i zabawek – tylko wówczas będą mogły rozwijać się w pełni, ze wszystkimi swoimi emocjami, zainteresowaniami, wyobraźnią i ciekawością świata. I tego im życzymy z okazji Dnia Dziecka!

You may also like

Zostaw komentarz