Start LifestyleDzieciak po godzinach Rozwód rodziców – jak pomóc dziecku z nim sobie poradzić?

Rozwód rodziców – jak pomóc dziecku z nim sobie poradzić?

przez Redakcja
rozwód rodziców

Jaki jest najlepszy sposób by pomóc twojej rodzinie przejść przez rozwód? Każda sytuacja – i każda rodzina – jest inna. Ale te sugestie mogą sprawić, że proces ten będzie mniej bolesny dla dzieci, młodzieży i reszty rodziny.

Pomaganie dzieciom w zrozumieniu ich uczuć

Zachęcaj dzieci do dzielenia się swoimi odczuciami – pozytywnymi lub negatywnymi – na temat tego, co się dzieje.
Ważne jest, aby rodzice którzy się rozwodzą, usiedli razem z dziećmi i zachęcili ich do tego, by powiedziały co myślą, co czują.  Ale trzymaj to z dala od własnych uczuć. Zapewnij swoje dzieci, że ich uczucia są dla Was ważne, znaczące i całkiem normalne – nawet jeśli są gniewne. Poinformuj je, że poradzisz sobie z rozmową o nawet trudnych lub bolesnych uczuciach. Podczas tych rozmów unikaj rozwiązywania problemów i próbowania zmienić stanu, w jakim aktualnie znajduje się dziecko. Zamiast tego skup się na słuchaniu i dziękowaniu dzieciom za ich uczciwość. Najczęściej dzieci czują utratę rodziny i mogą obwiniać ciebie lub drugiego rodzica – lub oboje – za to, co dzieje się w ich życiu. Musisz być więc gotowy odpowiedzieć na pytania, które mogą zadać twoje dzieci lub odpowiedzieć na ich wątpliwości.
Niech rozmowa o rozwodzie i jego wpływie na dzieci będzie procesem ciągłym. W miarę dojrzewania dzieci mogą mieć pytania lub obawy, o których wcześniej nie myślały. Nawet jeśli wydaje ci się, że omawiałeś już wcześniej te same tematy, utrzymuj dialog otwarty.

Najważniejsze to poskromić własne negatywne uczucia

Jeśli to możliwe, usiądź z drugim rodzicem i zaplanuj, jak będziesz rozmawiać o tym, co się dzieje. Jeśli czujesz, że możesz być zbyt zdenerwowany, poproś kogoś innego (być może krewnego), aby porozmawiał z dziećmi. Jeśli twoje dzieci widzą, że zmagasz się z trudnymi emocjami, modeluj zdrowe radzenie sobie w jak największym stopniu. Spróbuj:

  • Oznacz dla nich swoje emocje („W tej chwili jest mi smutno.”>).
  • Oświadcz, że wiesz, że czasem można tak się czuć („czasami jest to normalne, że czuję się smutny ”).
  • Porozmawiaj o tym, jak poradzisz sobie ze swoimi trudnymi uczuciami („Coś, co zawsze pomaga mi czuć się lepiej, kiedy jestem smutny, to pieczenie ciastek z tobą lub zabawa na zewnątrz. Chodźmy to zrobić!”).

To naturalne, że dzieci mają wiele emocji związanych z rozwodem. Mogą czuć się winne i wyobrażać sobie, że „spowodowały” problem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dzieci słyszały, jak ich rodzice się o to kłócą. Dzieci i nastolatki mogą czuć się gniewne, przestraszone lub martwić się o swoją przyszłość. Jeśli wyrażą te emocje, zapewnij ich, że tak nie jest, przypominając im, że to normalne uczucie.

Przeżywanie rozwodu to długi proces

Chociaż dzieci mogą dość długo borykać się z rozwodem, prawdziwy wpływ zwykle odczuwa się przez okres od 2 do 3 lat. W tym czasie niektórzy mogą wyrazić swoje uczucia. Ale w zależności od wieku i rozwoju inne dzieci po prostu nie będą miały odpowiednich słów. Zamiast tego mogą mieć depresję. Dla dzieci w wieku szkolnym może to oznaczać spadek ich ocen lub utratę zainteresowania zajęciami. W przypadku młodszych dzieci uczucia te są często wyrażane również podczas zabawy. Uważaj na „efekt uśpienia” u małych dzieci: początkowo mogą one wprowadzać duże zmiany, ale po latach mogą pojawić się destrukcyjne zachowania lub trudne emocje. Otwarta komunikacja z dziećmi i modelowanie zdrowego radzenia sobie, nawet jeśli wydają się być w porządku z dużymi zmianami, może zmniejszyć problemy w dalszym życiu.

Może być kuszące, aby powiedzieć dziecku, aby nie czuło się w określony sposób, ale dzieci (i dorośli, jeśli o to chodzi) mają prawo do swoich uczuć. A jeśli spróbujesz wymusić „szczęśliwą twarz”, twoje dzieci mogą rzadziej dzielić się z tobą swoimi prawdziwymi uczuciami.
Programy grupowe dla dzieci rozwodowych prowadzone przez szkoły lub organizacje wyznaniowe są doskonałym źródłem informacji dla dzieci i rodzin, które potrzebują pomocy, aby przejść przez te wczesne etapy.

Trzymaj dzieci z dala od konfliktów i kłótni.rozwód rodziców

To jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. Ale ważne jest, aby nigdy nie mówić złych rzeczy o swoim partnerze/partnerce przed dziećmi lub w zasięgu słuchu. Dzieci wyłapują te rzeczy. Badania pokazują, że najważniejszym czynnikiem w długoterminowym dostosowaniu dzieci rozwodowych jest poziom konfliktu rodzicielskiego, jaki widzą. Stawia dzieci w trudnym miejscu, jeśli muszą stanąć po stronie lub słuchać negatywnych rzeczy na temat jednego z rodziców. Równie ważne jest uznanie prawdziwych wydarzeń. Jeśli na przykład jeden z małżonków się wyprowadza lub porzuca rodzinę, potwierdź, co się stało. Wyjaśnianie zachowania twojego byłego nie jest twoim obowiązkiem. Ale jeśli twoje dzieci zadają ci pytania, ważne jest, aby odpowiadać tak neutralnie, jak to możliwe.Staraj się nie używać dzieci jako posłańców lub pośredników, zwłaszcza gdy toczy się waśń.

Chociaż jest to kuszące, nie używaj swoich dzieci jako posłańców. Istnieje wiele innych sposobów komunikowania się z byłym partnerem. Opieraj się także chęci wypytaniu dziecka o to, co dzieje się w drugim domu. Dzieci są urażone, gdy czują, że są proszone o „szpiegowanie” drugiego rodzica. Tam, gdzie to możliwe, komunikuj się bezpośrednio z drugim rodzicem na temat takich rzeczy, jak planowanie zajęć, wizyty, problemy zdrowotne lub problemy szkolne.

Spodziewaj się nierówności, gdy dzieci dostosowują się do nowego partnera lub dzieci partnera.

Nowe relacje, mieszane rodziny i ponowne małżeństwa należą do najtrudniejszych części procesu rozwodowego. Nowa, mieszana rodzina może na chwilę zwiększyć stres i doprowadzić do kolejnego okresu dostosowania. Utrzymuj otwarte linie komunikacyjne, pozwól rodzicom i dzieciom spotkać się jeden na jednego i uważaj na oznaki stresu, aby zapobiec problemom. O ile to możliwe, należy zachęcać dzieci do jak najbardziej pozytywnego nastawienia do obojga rodziców. Nawet w najlepszych okolicznościach separacja i rozwód mogą być dla dzieci bolesne i rozczarowujące.

Rodzice muszą również pamiętać o tym, aby dbać o siebie. Zmniejsz stres, znajdując wspierających przyjaciół i prosząc o pomoc, gdy jej potrzebujesz. Staraj się zachować stare rodzinne tradycje, budując jednocześnie nowe wspomnienia. Pokazanie dzieciom, jak dbać o umysł i ciało w trudnych chwilach, może pomóc im stać się bardziej odpornymi na życiowe problemy. Pamiętaj, że uczciwość, wrażliwość, samokontrola i sam czas pomogą w procesie gojenia rozwodowych ran.

You may also like

Zostaw komentarz